JazzMa

Friss Hírek

Lexikon

Albatross Jazz & Blues Band Született: 1984. november 08. , Székesfehérvár, Magyarország Hangszerek: vibrafon-szaxofon-gitár-bőgő-dob Stílusok: modern mainstream

  • Albatross Jazz & Blues Band Fotó


Tagok változása, vendég művészek

Említésre méltó események, változások

Eredeti felállás: Juhász Zoltán – fuvola, Fodor László – gitár, Márkus József – vibrafon, Járja Tamás – bőgő, Szántó Ferenc – dob.

Születés: 1984. nov. 8. Ifjúsági Ház,

Székes­fehérvár – „A tasak” című lemezborító-kiállítás megnyitása.

1985. januártól: Töttös László – bőgő, ’86 nov.-ig

Első vidéki fellépés: Zalaegerszeg, 1985. ápr. 27.

1986. február: Fodor László bevonul katonának.

Fodorral utolsó fellépés: Dunaújváros, 1986. febr. 26. A zenekar gitáros nélkül játszik decembe­rig. Töttös László is távozik az ősszel – budapesti jazz­tanszaki elfoglaltságai miatt.

Nov. 15.: első fellépés az Öreghegyi Műv. Házban.

1986 novemberétől Töttös helyett: Kisteleki Győző basszusgitár. A későbbiek során oboán, szoprán- majd tenorszaxofonon is játszik, sőt énekel is.

Decembertől: Balogh András gitározik a zkr.-ban.

1987. novembertől: Horváth György – nagybőgő – egy darabig váltakozva is Kistelekivel (b-gitár).

1987 májusától Juhász Zoltán altszaxofonon is ját­szik, Kis­teleki Győző az év vége felé oboán, később szaxofo­no­kon is, majd még ráadásként énekel.

1988. május: Balogh András bevonul, novemberben Fodor László (gitár) rövid időre visszajön.

1988. májustól 1989. márciusig ismét gitáros nélkül játszik a zenekar.

1989. márciustól: Mészáros Ádám az új gitáros.

1990. okt. 26.: Fellépés első alkalommal a Megyei Műv. Központ István Termében (egy neves fővárosi zenekar helyett, amely a taxis blokád miatt nem utazhat Székesfehérvárra, a fellépés helyére).

Fellépések: 1991. ápr. 28.: Erkel Diáknapok, Gyula,

szept. 27. (MMK) és dec. 11. (Vörösmarty Színház) –  JRP alapítványi koncertek.

1992.: a bluesfesztivál után Kisteleki Gy. hajózni megy, Mészáros Á. és Horváth Gy. bevonul. Ezért: decembertől rövid ideig csak „Kamara Verzió”, új tagok: Kerékgyártó Gyula – gitár, Oláh Zoltán – bőgő. Kerékgyártó 1999-ig a zenekarnál marad.

1992. aug. 21: Nemzetközi Bluesfesztivál, Tatabá­nya – fellépés nagy sikerrel a Sportcsarnokban.


1993-tól Horváth György már kijárhat bőgőzni a hely­beli laktanyából a zenekarhoz.

1993-ra kialakul egy viszonylag állandó felál­lás: Juhász Zoltán – altszaxofon, fuvola,

Márkus József – vibrafon,

Kerékgyártó Gyula – gitár,

Horváth György – bőgő, basszusgitár,

Szántó Ferenc – dob.

1993. dec. 10.: Tatabánya, „Rezgéspont” klub.

1994. szept. 8: kellemes fellépés a fehérvári Hely­őr­ségi Klub kerthelyiségében; a zenekar első alkalom­mal játszik saját szerze­ményt (Blue Starling –Kerékgyártó Gyula kompozíciója).

Nov. 5.: 10 éves jubileumi műsor („Szabművház”).

Nov. 24.: az első fővárosi fellépés: Almássy Téri Szabadidő Központ – Blues News klub.

1995. ápr. 7-e, Gyöngyös: fellépés a Blues klubban.

Máj. 30: Budapest, Yellow Stúdió: első felvételkészítés a Magyar Rádió számára.

1996. szept. 12: Kisteleki Gy. (szax) visszatér – pár évre. Fellépés a Helyőrségi Klub jazzklub-nyitóján.



1997–2003: Az Albatross Klub fennállásának hat éve alatt többek között a következő neves magyar művészek voltak a ze­ne­kar vendégszólistái:

Berki Tamás, Bornemissza Mária (ének), Csepregi Gyula, Muck Ferenc (szaxofonok), Deseő Csaba (hegedű), Gayer Ferenc (bőgő), Gyárfás István, Mohai Tamás (gitár), Hámori János (trombita), Horváth Kornél (ütőhangszerek), Romhányi Áron és Szabó Dávid (zongora).

1997. márc. 28.: fellépés a 4. Albaimpro fesztiválon – a fehérvári Hely­őr­ségi Klubban.

okt. 23: a zenekar saját klubjának, az Albatross Jazz & Blues Klubnak a megnyitása (Szé­kesfehérvár, A Szabadművelődés Háza).

A klub­nyitó est sztárvendége: Muck Ferenc – tenor- és szopránszaxofon.

1999. áprilistól új tag: Rácz Roland – zongora. Ezzel a gitárost zongorista váltja fel a zenekarban.

1999. ápr. 2: A zenekar másodszor készít felvételt a

Magyar Rádió számára – ezúttal a Márványterem­ben, koncert keretében. Vendégek: Muck Ferenc (szaxofonok) és Szakáll Béla (ütőhangszerek)

1999. okt. 28-tól a zenekar új tagja:

Cserta Balázs – tenorszaxofon. (Később klarinéton és szopránszaxofonon is játszik.) Ezzel állandósul a kétszaxofonos felállás. (Egyébként Balázs az Albatross Bandnél eltöltött pályafutása további éveiben a szaxofonok és más nádfúvós hangszerek szinte minden válfajának játékmódját elsajátítja.)

1999. nov. 25: újra jubileum: 15 éves a zenekar. Az ünnepi klubest sztárvendégei: Muck Ferenc (szaxofonok) és Király Éva (ének).

2001 márciusától: Juhász Zoltán helyét átmenetileg Kurgya Zoltán foglalja el.

A zenekar felállása ez időben tehát:

Kurgya Zoltán – alt- és baritonszaxofon, fuvola, Cserta Balázs – szoprán- és tenorszaxofon, klarinét,

Már­kus József – vibrafon,

Rácz Roland – zongora,

Horváth György – bőgő, basszusgitár,

Szántó Fe­renc – dob.


2001. jún. 29: Két szomszédvár jazz találkozója címmel hangulatos koncert a fehérvári Helyőrségi Klubban. Közreműködik az Albatross zenekar és a várpalotai Palota Jazz Quartet.

Szept. 20: az Albatross Jazz & Blues Klub emlé­ke­zetes őszi évadnyitója Apák és Fiúk címmel. A kon­certen különböző korosztályok: a zenekar tagjai, hozzátartozói, barátai muzsikálnak együtt – családias hangulatban.

2002. január 25: A zenekarvezető 60. születésnapja alkal­má­ból koncert és – immár harmadszor – rádió­felvétel a Magyar Rádió részére (Budapest, Már­ványterem). Vendég: Gyárfás István (gitár).

2002. október 24: Fellépés nagy sikerrel a budapesti Makadám Mérnök Klubban (Ganz Millenáris Park).

2002 novemberétől a fúvós szekció – Bellada István har­sonással – háromtagúvá bővül. A mu­zsikus 2004 nyaráig tagja a zenekarnak, ezután (a budapesti Jazzfőis­kola elvég­zése után) Dánszent­miklóson vállal zenetanári állást.

Első fellépés az új felállásban: 2002. november 28. – Albatross Klub: „Reflektorfényben a nagybőgő”, vendég: Gayer Ferenc.

2003. márc. 28.: fellépés a 10. Albaimpro fesztiválon – kivételesen altszaxofon nélkül –, majd május 9-én az Alba Regia Jazzfesztivál jam sessionjén (mindkét esemény helyszíne a fehérvári Helyőrségi Klub).

2003. szept. 7-én: az Albatross Band fellép a Zichy ligeti zenepavilonban – a „Fehérvári Zenei Nyár” című vasárnaponkénti térzene-sorozatban.


2003. december 18-ától: Juhász Zoltán (altszaxo­fon, fuvola) újra a zenekar tagja.

2003 őszétől: hivatalosan megszűnik az Albatross Jazz & Blues Klub A Szabadművelődés Házában.

2004. márc. 26.: fellépés egy év után újra – a 11. Albaimpro fesztivá­lon is – a Helyőrségi Klubban.

2004 augusztusától 2005 közepéig több alkalom­mal vendég: a harsonás Almási Attila. (2005. febr. 17-én pedig: Skerlecz Gábor – szintén harsonán).

2004. aug. 11-12-én elkészülnek a Black And Tan Fantasy című demó-CD felvételei A Szabadműve­lődés Házában. Vendég: Almási Attila (harsona)

2004. dec. 16-án már a 20 éves fennállás ünneplése. Vendégek: Almási Attila és Kerékgyártó Gyula.

2005-től a zenekar új harsonása – és énekese is: Balázs Zsolt.


(2005. máj. 13.: Balázs Zsolt a Rádió márványtermi koncertjén nem szerepel az együttessel. Helyén természetesen Almási Attila harsonázik, hiszen ezúttal annak a CD-nek az anyagát mutatják be, amelyet előző évben vele együtt készítették el.)

Első hivatalos fellépés az új felállásban: 2005. ápr. 21: az Albatross és a várpalotai Müller Jazz Quar­tet közös műsora A Szabadművelődés Házában.

2005. máj. 13.: Székesfehérvári nap a Magyar Rá­dió Márványtermében. A zenekarral immár negye­dik (a Márványteremben harmadik) alkalommal készül rádiófelvétel. Sztárvendég: Almási Attila. A koncerten az Albatrosson kívül fellép a Hang–Szín–Tér Big Band valamint a Romhányi Trió is.

2006. május 24.: Juhász Zoltán szaxofo­nos-fuvo­lás bejelenti távozási szándékát a zene­karból – elköltözés indokával. Helyére Mits Már­ton kerül az együttesbe, – aki korábban is – 1998 óta – gyakran fellépett vendégként az Albatross-szal.

A zenekar felállása ettől kezdve tehát:

Balázs Zsolt – harsona, ének

Mits Márton – altszaxofon, furulya,

Cserta Balázs – szoprán- és tenorszaxofon, klarinét,

Már­kus József – vibrafon,

Rácz Roland – zongora,

Horváth György – bőgő, basszusgitár,

Szántó Fe­renc – dob.







2007. január 30.: a Bartók Rádió „Jazz-pillanatkép” sorozatában este 21:57-kor „A 65 éves vibrafonos, Márkus József” címmel zenés interjúműsor hall­ható az Albatross Jazz & Blues Band vezetőjével. 2007. ápr. 30.: Salgótarjánban megrendezik az Első Országos Amatőr Jazztalálkozót és Versenyt. A zenekar a bekül­dött demófelvételek alapján döntőbe jutott hat for­máció egyikeként koncertet ad.

2007 augusztusától gyakorlatilag Nagy Ferenc az együttes új bőgőse. („Beugró” vendégként korábban is szerepelt néhányszor a zenekarral.) A következő évtől a „régi” basszusjátékos, Horváth György bele­egyezésével (akinek a fővárosban bőséges színházi elfoglaltsága van) „hivatalosan” is Nagy Feri az Albatross Band basszusosa.

2007. aug. 26.: négy év után újra fellép a zenekar a Zichy ligeti zenepavilonban – a „Fehérvári Zenei Nyár” című vasárnaponkénti térzene-sorozatban.

2008. jún. 13.: A zenekar a jobb oszlopban említett öreghegyi eseményen – főleg a „Nyári színház” ren­dezvényei miatt sajnos, három tagját kénytelen nél­külözni. A helyettesítők: Kerékgyártó Gyula – gi­tár, Rádl Péter (Bálna) – tenor- és szopránszaxofon és Kovács Gergő – basszusgitár. Közülük a két utóbbi ezúttal szerepelt első ízben (jam session-alkalmak kivételével) az Albatross Bandben.

Ettől a naptól kezdve a zenekar hivatalos menedzsere: Kerékgyártó Zoltán.

2008. jún. 13.: Fehérvári Jazz Garden Party cím­mel nagyszabásúnak ígérkező rendezvény a város jazz formációival az Öreg­he­gyi Közösségi Házban, amely végül is a rossz idő miatt az udvar helyett az épületben zajlik le. Az Albatrossnak sors­döntő jelentőségű a részvé­tel, hiszen utoljára csaknem 22 éve léptek fel az intézményben. Az újjászervezett Tritonus együttes is bemutatkozik a műsorban. (Márkus József – vibrafon, Kerékgyártó Gyula – gitár, Kerékgyártó Zoltán – basszusgitár), valamint a Mohai–Vörös Trió – a vendég Muck Ferenccel.

2008. aug. 3-ától: Juhász Zoltán (altszax, fuvola) újra a zenekar tagja. (Immár harmadszor tér vissza az Albatross Jazz & Blues Bandhez.)

A jobb oszlopban szereplő aug. 3-i és szept. 12-i eseményen Rácz Rolandot (zongo­ra) Kerékgyártó Gyula helyettesíti – gitáron.

2008. aug. 3.: egy év után ismét fellépés a zenepa­vilonban – a Zichy Ligeti Dallamok térzene-soro­zatában. Régi-új tagként szerepel: Juhász Zoltán.

Szeptember 12-én a zenekar stúdiófelvételt készít a Sister Sadie énekes verziójáról, amellyel benevez a Jazzy Rádió dalversenyére. A felvételt az Albatross és a Tritonus együttes hivatalos menedzsere, Kerékgyártó Zoltán készíti el.

A 2009. évtől Rácz Roland – elfoglalt­ságaira hivat­kozva – megválik a zenekartól. A zongorista felada­tát ettől kezdve hivatalosan is Kerékgyártó Gyula, a gitáros veszi át, aki már egyszer (1992-től hat és fél éven át) tagja volt a Bandnek. Az új – és egyben az utolsó – felállás:

Balázs Zsolt – harsona, ének

Juhász Zoltán – altszaxofon, fuvola,

Cserta Balázs – szoprán- és tenorszaxofon, klarinét,

Már­kus József – vibrafon,

Kerékgyártó Gyula – gitár,

Nagy Ferenc – bőgő, basszusgitár,

Szántó Fe­renc – dob.

2009. június 17.: Az Albatross Jazz & Blues Band a fehérvári egykori kis filmszínházból nemrég átala­kított zenés klubhelyiségben: a Petőfi Mozi Pubban kon­certtel mutatkozik be.

Vissza a Lexikon nyitó oldalára