Ökoszférák zenéje a Dunán - Klausz Ádám szólókoncert + New Fossils „Ecosphere” (LP) lemezbemutató koncert - közreműködők: Nagy Emma – ének, Horváth Áron – cimbalom
Solymári munkatársunk, Barcsik Géza ezúttal az A38-ra látogatott el! – A szerk.
A harmadik New Fossils album, az „Ecosphere” lemezbemutató koncertjére került sor az A38 hajón.
Az „előzenekar” a legfiatalabb magyar jazz generáció hatalmas tehetségű dobosa, Klausz Ádám volt. A közönség lélekzet visszafojtva hallgatta az erdei természeti hangokkal kísért energiaáramlást. A Nagy Emma Quintet, a Sitmob, a Bujdosó Trió és számos más formáció dobos zeneszerzője saját világot alakított ki bonyolult, végletekig tördelt ritmus képleteivel, kifogyhatatlan energiákat mozgosító játékával. A lírát és a mély érzelmeket is megszólaltatja játékában és kompozícióiban, amik világszínvonalon szólalnak meg a Nagy Emma Quintet alkotóműhelyében (Return, When the Loving Comes, Sorak,...). A harminc perces szólóprogram az erdei madarak világától a makrokozmosz hangjainak hiteles megidézésével, a csöndek és robbanások dinamikáját is bevetve remegtette meg az A38 hajót a Dunán.
A koncert után fél órás szünet következett, amit a szinte telt ház a Klausz Ádám varázs hatása alatt nyugodt beszélgetéssel töltött.
A New Fossils a két vendégmuzsikus Nagy Emma (Nagy Emma Quintet) és Horváth Áron (Intergeese, Dresch Alternativ Quartet,...) színpadra állásával robbantotta be a teret.
Az „Ecosphere” album dalait játszották a lemez számsorrendjét követve.
Mesteri szólók, energiaáramlás dallam- és ritmusváltásokkal, mintha egy izgalmas filmet néznénk, úgy vezette a közönséget Varga Dániel (szaxofonok, elektronika),
Gyányi Marcell (basszusgitár),
Ocsovay Damián (billentyűk),
Szabó Dániel Ferenc (dob),
ifj. Tóth István (gitár),
és Richter Ambrus (ütőhangszerek).
A frenetikus koncert és a visszataps után a két ráadás jelentette a koncert csúcspontjait. A „Heatwave” a Dresch Quartet (Binder Quintet) 1970-es és 1980-as évek úttörő energiáit idézte. A „magyar jazz” apostola, Dresch Mihály az egypártrendszer kilátástalan, pangó világába kompozícióval lehelt friss, életadó levegőt a magyar népzene és a spirituális fekete jazz szintézisével.
A New Fossils a „Kánikula” című darabbal a havasi legelők világát és a határtalan horizontot idézte meg rituális kolomp, csengő, ütőhangszer intróval felvezetett csodájával. Hogy a mai ökoszféra hasonlít-e a hetvenes évekre, azt mindenki ítélje meg buborékja alapján.
Az újabb ráadás várakozásom szerint a King Crimson „Frame by Frame” című dalának zseniális feldolgozása lett volna:
(https://www.youtube.com/watch?v=t0oYzhaGtJo).
De a zenekar még jobban döntött. Nagy Emma „Every Step Further” című dalát dogozták fel: az egyszerűségében is monumentálissá táguló dalt az egekbe emelte a zenekar Varga Dániel effektekkel gazdagított szaxofonszárnyaival.
Köszönet a fantasztikus koncertért a zenészeknek és a szervező Pécsi Szabó Dénesnek (Up Music Budapest).
New Fossils
számsorrend (az Ecosphere album dalai):
Burial Grounds
Billie
Cringe Sunset
Where We End
Alley-Oop
Lato
Merengő
Being Lost
Footwork
Brian's Tea
Ráadás:
Heatwave (New Fossils - Ecosphere B-Sides - megjelenés: 2025. június 6.!)
Every Step Further (Nagy Emma szerzeménye)