JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2025. április 03.
Rejtvény – 2025 április2025. április 03.
Névnaposok - Richárd2025. április 03.
Spiegel, Russ: NITTY GRITTY2025. április 02.
Masecki, Marcin: Monk2025. március 22.

Lemezpolc kritika:
Spiegel, Russ - NITTY GRITTY

Spiegel, Russ: NITTY GRITTY 2025. április 02., Hegedüs Zsuzsanna

russ-spiegel-nitty-gritty.jpg

Russ Spiegel - NITTY GRITTY (RuzzTone Music)


Megjelent: 2025. március 28.

Üdülés és felüdülés.

Kiváló gitárjáték - ismerős, mégis új dallamok, kitűnő saját kompozíciók...

A Miami-ben élő Russ Spiegel most megjelent 7. stúdió albuma igazán kellemes kikapcsolódást hoz nekünk, bemutatva a nagyszerű gitáros, zeneszerző, hangszerelő, egyetemi oktató és mesterkurzusvezető bámulatos zenei sokoldalúságát!

russ-spiegel.jpg

Már vártam ennek a kaliforniai talentumnak az újabb lemezét. Változatosságban, fordulatokban gazdag anyag ez. Páros és páratlan ritmusok, stílusok és irányzatok meglepetésszerűen váltják egymást. Kiváló zenei képzelőerővel és tehetséggel megáldott gitárosunk ismét bőven tartogatott meglepetést tarsolyában.

https://www.youtube.com/watch?v=NH69lO8H6AY&list=RDNH69lO8H6AY&start_radio=1

A lemez Hank Mobley „Soul Station” bluesával kezd, lazán, cool-osan.

Azután a „Predlude to a Kiss”-ben egy játékos latinba váltunk, felajánlva ezt a nagy brazil gitárosnak, Bola Sete-nek.

Majd az album egyik legkiválóbb feldolgozása jön: a Lennon/McCartney néven bejegyzett, de John Lennon „Norwegian Wood” kompozíciója, benne az a senki máshoz nem hasonlíthatóan „spiegeles” felfelé ívelő akusztikus gitárszóló, illetve Kurt Hengstebeck pazar basszusgitár improvizációja. Számomra sokkal többé vált így, ebben a népies jazz motívumokat tartalmazva, mint az eredeti szerzemény.

Szép és erős váltással termünk a címadó dalba, micsoda kiváló ugrás ez a rockos jazz fúzióba. Felismerhető a jazzlegendák: Scofield, Medeski, Martin & Wood motívumai. Spiegel méltón tiszteleg előttük. Itt már abszolút sejthetjük: mennyire is sokoldalú Russ, pedig csak a 4. számnál tartunk!

Újabb stílus váltás az „Egy férfi és egy nő" című film zenéje. Baromi jól szól, dögös 6/4-es latin átdolgozása kisimítja az előző számban jólesően felborzolt kedélyünket. Vidám, bohém és ugyanakkor kiválóan alkalmazza a klasszikus jazz szabályokat, Tim Armacost csodaszép tenorszólójával és Russ fesztelenül könnyed gitárszólójával is megspékelve!

Ismét egy saját Spiegel kompozíció érkezik, a lemez következő csúcspontjaként, kortárs hangzásvilággal, lenyűgöző zenei megoldásokkal. A „Deep Brooklyn”-ban filmszerűen egy csendesebb, befelé forduló, éjszakai városi autózás-szerű csavargási élménybe kerülünk. Az orgona zongorára vált, ami alatt egy kitűnő basszusmenetet hallunk - a gitár és szaxofon unisono-s témainterpretációja igazán figyelemre méltó, Jim Gaisor zongoraszólója bűvöletbe ejt, majd a tenor játék szép íve után egy zseniális dobszólót hallunk. Lucas Apostoleris dobjátékára ebben a kompozícióban -és igazából az egész lemezen- a hihetetlenül gazdag megoldások a jellemzőek!

Ismét visszaváltunk a jól kitaposott ösvényre, kedves és romantikus felhangok, „alap" nóta a „Besame Mucho” jön. Ám ezt is sikerült fenomenális módon saját képükre formálniuk. A dal vidámságos orgonaszólója nevetésre késztet bennünket, majd a befejező periódus is igazán parádésra sikerül a dob felelgetéssel.

Újabb saját dal, a „Lonely Buddha” egy 3/4-es lüktetésű kompozíció következik. A gitárszóló a maga szép out-os megoldásaival tökéletesen tükrözi a szám címét, bravó!

A folytatásban is egy Spiegel dalt hallunk, a rá oly jellemzően szép gitár és tenor unino-s téma elővezetéssel. Az „Epic” is egy újabb csúcspont az albumon: figyelemfelkeltő, ébresztő hatású dal -ismét a fúzió gazdag világából merítve 5/4-es ritmussal- benne zseniális tenor- és gitárszólóval.

Majd a megkerülhetetlen mester John Coltrane „26-2” őrületes dala jön. Maga az eredeti kompozíció Charlie Parker „Confirmation” című dallamának kontrafaktuma, a Coltrane által számos kompozíciójában használt eredeti akkordváltások harmonikus módosításával. Ezt az átdolgozást zenészeink funky jazz-rock hangulattal játsszák.

Csak dicsérni tudom a dalok kiválasztását - Russ nyilván a számára legkedvesebb dalokat forgatja, mozgatja, teremti újra. Itt is bravúros a tenor és a gitár egymásnak felelgető szólója.

Végén csattan az ostor: a „Four Brothers” mambo (!) változata -uramisten- mennyire játékosan aranyos!

Erősen várnám a következő dalt, de sajnos nincs több!

A „NITTY GRITTY” hihetetlenül változatos zenéje kiemeli Spiegel tehetségét. Számos klasszikus, eredeti szerzeményeket, világhírű nótát és modern jazz dallamot, valamint néhány, a kitaposott ösvényen kívül eső saját számot tartalmaz. Ezek a saját kompozíciók egytől egyig tanúbizonyságul állnak ezek közé a méltán híressé vált szerzemények közé, hogy megmutassák: a jazz bődületesen tág zenei spektrumát és Russ Spiegel széleskörű jazz zenei világnézetét!

Spiegel jelenleg a Florida International University-n és a Miami Dade College-ban tanít. Középiskolai tanulmányait Németországban végezte és ezekben az éveiben köteleződött el a jazz mellett. Ebből következően erős kapcsolatokat ápol Európával, és minden évben visszatér, hogy fesztiválokon és klubokban játsszon a kontinens különböző pontjain.

Szívből remélem, hogy végre hallhatjuk majd őt valamelyik itthoni zenei fesztiválon!

Közreműködnek:

RUSS SPIEGEL - elektromos és akusztikus gitár

JIM GASIOR - orgona és zongora

LUCAS APOSTOLERIS - dob

TIM ARMACOST - tenorszaxofon (5, 6, 9, 10)

KURT HENGSTEBECK - basszusgitár (3, 4, 6, 9, 10, 11)

Számlista

1. Soul Station (Hank Mobley) 5:03

2. Predlude to a Kiss (Duke Ellington) 4:27

3. Norwegian Wood (Lennon/McCartney) 5:39

4. Nitty Gritty (Russ Spielgel) 5:02

5. A Man and a Woman (Francis Lai) 7:05

6. Deep Brooklyn (Russ Spiegel) 10:59

7. Besame mucho (Consuleo Velazquez) 7:13

8. Lonely Buddha (Russ Spiegel) 4:00

9. Epic (Russ Spielgel) 7:15

10. 26-2 (John Coltrane) 6:58

11. Four Brothers (Jimmy Guiffre) 5:31


Vissza a lemezhez