Djabe + Panta Rhei Debrecenben
A debreceni jazzeseményekről évek óta munkatársunk, Fazekas Csaba számol be. Szombaton is elment a Kölcsey Központba, meghallgatta a két koncertet, és az ott tapasztaltakat írja le alább! – A szerk.
https://djabe.hu/en/js_events/panta-rhei-50-djabe-30-kolcsey-kozpont-debrecen-aprilis-12/
"Debrecenbe csoda esett" - mondja a népdal, mert hosszú évek után a Tavaszi Fesztiválon helyett kapott a jazz.
Sajnos évek óta hiánycikk a kulturális kínálatban, valamikor a szebb időkben igazi világnagyságok fordultak meg városunkban. Az igazi okokat nem ismerjük miért lett pont Debrecen ilyen mostohagyerek.
Tegnapelőtt azonban a Kölcsey Művelődési Központ nagytermében két együttes szórakoztatta a debrecenieket majdnem telt házzal.
A Djabe együttes 30 éves, a Panta Rhei 5o éves jubileumát élvezhettük.
A Djabe együttes vendégművésze régi zenészbarátjuk, az amerikai gitáros Chieli Minucci volt, nagyon nagy sikert aratott.
Előadásmódjuk, megszólalásuk igazi világszínvonal volt, rendkívül letisztult magas színvonalú szólók jellemezték koncertjüket.
Hangversenyük előtt és a szünetben nagyon nagy érdeklődés és vásárlás volt mindkét együttes bakelit és CD választékából. Az újra divatba jött bakelit lemezek kiváló kivitelben és minőségben nagy választékban voltak kaphatók.
A zenekar tagjai: Égerházi Attila - gitárok, ütőhangszerek, Barabás Tamás - basszusgitár, Koós-Hutás Áron - trombita, szárnykürt, Zana Zoltán - szaxofonok, Kaszás Péter - dob, ének, Bubenyák Zoltán – billentyűs hangszerek, Szabó László - gitár, szitár, Chielli Minucci - gitár.
Műsoruk:
1. Rege a csodaszarvasról
2. Word
3. Sunday Afternoon
4. Freya
5. The Platz
6. Faraway
7. Jégvilág
8. Négyezer
A Panta Rhei 50 évvel ezelőtt alakult a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. Kezdettől fogva műsorukat a szigorúan megkomponált hangszerelés jellemezte. A fiatalok körében jelentős sikereket értek el. Országosan a Ki Mit Tud? televíziósversenyben lettek ismertek, és rendszeresen felléptek a Debreceni Jazz Napokon.
Szalay Sándor és testvére András rendkívüli elektronikai tudásról is váltak ismertté, ők készítettek először Magyarországon szintetizátort. Személyesen ott voltam, mikor a Debreceni Jazz Napokon Szakcsi Lakatos Bélának mutatták meg először mindenki nagy csodálatára. Mindketten jelentős nemzetközileg elismert személyek, Sándor amerikai egyetemeken professzor, András a világ vezető hangszergyártóinak tervező mérnökeként vált ismertté.
Megemlékeztek alapító zeneszerzőjükről, Matolcsy Kálmánról.
Az együttes tagjai: Ács Enikő - ének, gitár, Szalay Sándor - gitár, Szalay András - basszusgitár, gitár, Kálmán András és Milkovits Mátyás – billentyűs hangszerek, Szalay Dániel – dob. Közreműködött még a Rotunda énekegyüttes.
A Panta Rhei műsora:
1.Alfa Centauri
2. Toccata
3. Lidérc
4. Téli Ég alatt
5. Paprikajancsi
6. Andromeda
7. Felemás őszi ének
8. Téli dal
9. Jól hangolt K
10. Kardtánc
11. Mandarin
12. Román táncok
13. PG/Morgan
14. PG/Oose
15. PG/Anitra
16. PG/Manók
17. PG/Ingrid
18. PG/Arab
19. PG/Solvejg
20. Lava Lamp
21. Kijevi Nagy Kapu