Lloyd, Charles: 8 2020. március 28., Gáspár Károly
Charles Lloyd - 8 (Kindred Spirits, Live from the Lobero Theatre) (Blue Note/Universal Hungary)
„Rokon lelkek”
Charles Lloyd (1938) a jazz azon legendái közé tartozik, akik még -hála Istennek- velünk vannak. Az immáron 82 éves szaxofonos-fuvolista pályafutása 1960-ban indult útjára, amikor csatlakozott a Chico Hamilton Quintet-hez, melyben az idők során megszokott tenorszaxofon-fuvola kombó mellett, altszaxofonon és klarinéton is játszott.
Öt év múlva alapította meg saját quartetjét, soraiban a mi büszkeségünkkel, Szabó Gábor gitárossal, és a jazztörténeti jelentőségű ritmusszekcióval, Ron Carter bőgőssel és Tony Williams dobossal.
Persze ne feledkezzünk meg arról, hogy 1964 januárjától Julian „Cannonball” Adderley Sextet-jében is taggá vált!
A Blue Note kiadó most egy exkluzív kiadvánnyal jelentkezett, méghozzá Lloyd 80-ik születésnapi koncertjének DVD felvételével, mely „8: Kindred Spirits, Live from the Lobero Theatre” címmel látott napvilágot.
A „birthday concert” a Santa Barbara-i Lobero Theatre-ben került megrendezésre. Lloyd partnerei a középgeneráció nagyágyúiból lettek kiválasztva, hiszen Julian Lage (1987) gitározik, Gerald Clayton (1984) zongorázik, Reuben Rogers (1974) bőgőzik, és Eric Harland (1976) dobol.
A felvételen mindössze négy dal csendül fel, de természetesen ez nem megy sem a minőség, sem a játékidő rovására. Mivel „live” anyagról van szó, igen hosszúra sikerültek a „track”-ek, összesen kb. 58 percről beszélünk.
Három Lloyd kompozíció („Dream Weaver”, „Requiem”, „Part 5, Ruminations”) és egy tradicionális dal, a „La Llorona” hallható a DVD-n, ez utóbbi Charles Lloyd hangszerelésében.
Lloyd egyből felismerhető, beazonosítható stílussal rendelkezik, azonban talán még Ő sem venné rossz néven, ha olvasná abbéli véleményem, mely szerint játékára még most is igen nagy hatással van John Coltrane.
A géniusz ’Trane által megteremtett univerzum bizony sokaknak adott, ad és adni fog kifogyhatatlan muníciót. A kérdés az: hogyan bánik az adott művész ezzel az inspirációval? Utánzattá, örök „fan”-né válik, vagy hozzá tudja adni szíve-lelke mélységét. Nyilván Charles Lloyd ez utóbbiak közé tartozik.
A 82 éves Mester teljes mértékben saját világot hozott létre. Jó értelemben vett ködös „sound”-ja, „ráérős time-ja” -mely által, még a leggyorsabb tempókban is azt érezzük: mennyi ideje van!-, végtelen szenzitivitása és tisztelete a zene, no meg társai irányába emelték Őt az „A Jazz Dicsőségeinek Csarnoka” (Jazz Hall of Fame) tagjává.
Az „8: Kindred Spirits” kapcsán is bizonyítja mindezt, hiszen swingelés, balladisztikus, filozofáló hangulat, free jazz felé tekintés, és a hatalmas szabadságérzet mind-mind benne van a felvételben, méghozzá zseniális módon!
Nyilván ehhez szükségeltetnek olyan társak, mint Lage, Clayton, Rogers és Harland, akik akkora természetességgel muzsikálnak együtt „zenei nagypapájukkal”, mintha Ők is a jazz aranykorában, a 60-as években edződtek volna a fiatal Charles Lloyd, John Coltrane, Sonny Rollins, vagy Dexter Gordon mellett. (Persze hosszasan folytathatnám még a sort.)
Rövid összefoglalásként annyit mondanék az új Lloyd anyagról, és azt gondolom, valóban ez a lényeg: MINDEN HANGJA JAZZ!
Charles Lloyd: 8 (Kindred Spirits, Live from the Lobero Theatre) (Blue Note 2020)
1. Dream Weaver
2. Requiem
3. La llorona
4. Part 5, Ruminations
Charles Lloyd – tenorszaxofon, fuvola
Julian Lage – gitár
Gerald Clayton – zongora
Reuben Rogers – bőgő
Eric Harland – dob