JazzMa

Friss Hírek

Karácsony 20242024. december 26.
Kis hírek – friss hírek2024. december 26.
Névnaposok – István2024. december 26.
Emmet Cohen Karácsonyra2024. december 23.

Lemezpolc kritika:
Zsoldos Béla - Prémium

Zsoldos Béla: Prémium 2024. október 14., Bágyi Balázs

zsoldos-bela-premium.jpg

Zsoldos Béla - Prémium (Tom-Tom Records)


A Liszt-díjas, Szabó Gábor-díjas és Artisjus-életműdíjas ütőhangszeres művész, zeneszerző és hangszerelő, Zsoldos Béla életművét összefoglaló dupla album jelent meg pár hete a Tom-Tom Records gondozásában, „PRÉMIUM” címmel.

Zenei életünk megkerülhetetlen és máig igen aktív tagjának eddigi életműve öt évtizedet ölel fel, szinte minden zenei stílusban otthonosan mozog, többszáz műve között kortárs kamaradarabokat, rádiós- és színházi zenéket, musicalt, pop-dalokat és jazz kompozíciókat egyaránt találunk. Előadóművészi működését, a rengeteg ütőhangszer használata mellett, legjobban mégis vibrafonjátéka fémjelzi.

Azért is említem ezt meg, mert a jelen kiadvány mindkét lemezén, mindkét minőségben, tehát szerzőként és előadóként is egyaránt jelen van. Ez nem ritka, sőt általánosan bevett gyakorlat a jazzben, de az a fajta multifunkcionalitás, a produktumok változatossága, az előadói apparátusok sokszínűsége és a művészi sokoldalúság, ami Zsoldos Béla sajátja, valamint életművében tetten érhető, mégis kiemelkedően gazdag a magyar zenei életben. Persze egy ilyen jelentős megjelenés kapcsán rengeteg mindenről lehetne és lenne indokolt írni, a családi indíttatástól kezdve a mi személyes viszonyunkon át a komplett magyar zenei élet működéséig. Én maradnék mégis most csak a korongokon található zenéknél.

Az első CD, Zsoldos Béla 70. születésnapja alkalmából, 2022 januárjában megrendezett MÜPA koncert anyaga. Ezen hangverseny kapcsán legalább olyan fontos említést tenni az előadókról, mint az elhangzott és rögzített zeneművekről. Az alap-zenekar a Budapest Jazz Orchestra Kollmann Gábor vezetésével, akik biztos hátteret adtak a kiváló szólisták, Zsoldos Béla mellett, Dés László, Borlai Gergő és a koncerten szintén közreműködő Zsoldos Dániel és Zsoldos Gábor játékához. Hatalmas dicséret illeti a bigbandet, sokszor a laikus néző, hallgató el sem tudja képzelni mennyi munka áll egy-egy ilyen produkció hátterében, mennyi próba, összecsiszoltság, összpontosítás szükségeltetik az ilyen magas zenei minőség eléréséhez. Mindezeket a kritériumokat a Budapest Jazz Orchestra kiválóan teljesítette.

A közreműködők közül külön ki kell emelni Borlai Gergőt, aki Zsoldos Béla régi zenei partnere, jelentős szerepe van az egyes zeneszámok karakterének megformálásában, a fergeteges dobszólókról nem is beszélve. A koncertfelvételen a Zsoldos életmű ikonikus darabjai hangzottak el, az erre az alkalomra írt, ősbemutatóként játszott „Capriccio for Percussion” mellett, régebbi ismert szerzemények, mint a „Saxonor”, a „Red Dragon”, vagy a Béla életében kiemelkedő és sok évig meghatározó Morgan Workshop produktumot éltető „Morgan Guys”.

Számtalan hangzásbeli meglepetés, trükk és furfang tárul elénk a lemezt hallgatva, ahogy egy 3/4-es metrum szervesen átmegy 13/8-adba, vagy egy alapvetően 4/4-es darabban a 7/4-ek megjelenése, mind-mind érdekes zenei lelemények, de ez a pár gondolatnyi elemző szakmázás legyen is elég, csak a dobos létem nem hagyhatta szó nélkül...

A CD 2 anyaga teljesen más koncepcióval került összeállításra. Ezen 1979 és 2022 közötti, műfajilag igen vegyes felhozatalú kompozíciók szerepelnek, a változatos előadó apparátusokban szintén ismert, a magyar zenei életben meghatározó zenekarokat és muzsikusokat fedezhetünk fel. A Modern Art Orchestra Fekete-Kovács Kornél vezetésével, Nagy János, akivel Béla mind a mai napig rendszeresen dolgozik, és a Free Style Chamber Orchestra, a Magyar Kamarazenekar Bánfalvi Béla vezetésével, valamint a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara az egyes darabok alap formációi. A közreműködők között többen vannak olyanok pl. Csepregi Gyula, akivel Béla különösen jó baráti viszonyt ápolt, Tomsits Rudolf, Babos Gyula, Vukán György, Szakcsi Lakatos Béla, akik már nincsenek velünk, de László Attila, Tommy Vig, Emilio, Solti János, Horváth Kornél játéka szintén erősíti az albumot.

Ezen a lemezen a kortárs kamarazene, a klasszikus zenei ihletettség dominál.

(Timpani Concerto III.tétel, Vibrafonia, Impulse I-II-III tételek, Rimszkij Korszakov Dongó feldolgozása stb...) A J.S.B című darab, vagy az 1-es CD-ről a 147 is jó példa arra a klasszikus zenei műveltségre és háttérre, ahonnan Zsoldos Béla érkezik és a mai napig táplálkozik.

Ezt az erőteljes Bach tiszteletet és vonulatot Bélánál én most, ezen CD-k kapcsán figyeltem meg és észleltem ilyen markánsan.

Nyilván lehetetlen egy életművet a teljességében megismerni és befogadni, valamint terjedelmi okokból egészében bemutatni is kihívásokkal teli vállalkozás. Mégis úgy érzem, hogy a két CD sikeres kísérlet minderre, ha valaki kíváncsi az életműre, gyönyörű és izgalmas zenei élményre vágyik, kiváló zenekarok, szólisták tolmácsolásában. Zsoldos Béla zenéit a sokszínűség, a mesterségbeli tudás és valami mélységes humánum hatja át.

Szívből ajánlom ezt a dupla lemezt, amely, a zeneszerző-előadó és a szintén dicséretet érdemlő kiadó, tökéletesen összehangolt munkájából született. A zene művészi színvonala, a kiadvány hangzása, megjelenése és nyomdai kivitelezése, egyaránt PRÉMIUM minőség.


Vissza a lemezhez