Vasvári Pál Band: Vasvári Pál Band Live 2011. szeptember 23., Szabó Gabriella
Vasvári Pál nevét olvasva, hallva a következők juthatnak eszünkbe: sokoldalú, virtuóz, termékeny, a magyar jazzélet egyik kiválósága, aki többféle zenei stílusban egyaránt jártas, valamint, többek között, a Magyar Jazz Quartet és In Line zenekar tagja. Utóbbi formáció nem kevesebb, mint 15 albumot jelentetett meg a pályafutása során, és nemcsak idehaza, de külföldön is igen nagy elismertséget szerzett.
Az sem a véletlen műve tán, hogy a rendkívüli basszusgitárost nem kisebb hírességekkel említhetjük együtt, mint Mike Stern, Dave Samuels, Russel Ferrante, akikkel közös koncertek és lemezek sorai készültek az évek során.
A 2007. november 5-i bemutatkozás is bizonyítja a tényt, hogy a világhírű tehetségek szinte már állandó vendégei Vasvári Pál fellépéseinek. Ezúttal a mediterrán hangulatú, nyaranta fesztiváloktól nyüzsgő gyönyörű város, Pécs lakóit és érdeklődő közönségét nyűgözte le a fantasztikus együttes. Olyan „közreműködőkkel”, mint a Yellowjackets szaxofonosa, Bob Mintzer, a már fent említett Russel Ferrante billentyűs (szintén Yellowjckets!), Dean Brown gitáros (aki számtalanszor Marcus Miller, a Brecker Brothers, Joe Zawinul partenere is volt), illetve Paco Sery dobos, aki a világzenében – és a fúziós stílusokban is egyaránt jártas (Zawinul Syndicate).
Ha nem is tesszük be a Pécsett felvett anyagot a lejátszóba, akkor is sejthetjük a muzsika és a játék minőségét, már csak a felsorolt nevek alapján is. Azonban, ha levesszük a polcról a most megjelent korongot, hogy nyugodt körülmények között meghallgassuk, és elképzeljük magunkat egy zsúfolásig telt koncertterem kényelmes székébe, ahol nincs más dolgunk, mint átadni magunkat az önfeledt, spontán művészetnek, akkor igazán páratlan élményben lehet részünk. Ha pedig már ott járunk gondolatban a felvétel helyszínén, azzal sem kell foglalkoznunk, hogy azon tanakodunk, vajon miért nem fektettek kellő hangsúlyt az előadók arra, hogy a magas színvonalú tartalom egy hasonlóan igényes külső megjelenéssel párosuljon és így harmonizáljon…
De térjünk vissza inkább a zenéhez. A hét szerzemény egy-egy szigetet képez a sajátos dallam- és ritmusvilágával, azonban tökéletes egységgé szerveződnek a lemez egészét nézve. Az első négy szám fülbemászó, szinte dúdolható témával rendelkezik, melyből a harmadik, a „Coal Minor Blues” kissé talán fanyar indítása már ismerősen csendülhet fel a Yellowjackets rajongók számára, azzal a különbséggel, hogy itt Dean Brown fantáziadús, energiától duzzadó szólóját hallhatjuk a szaxofon téma után. A „Kiss and Go” tipikus példája annak, hogy miként lehet pár hangból álló, nem túl bonyolult motívumból kiindulva egy jól felépített, laza, igazán vidám és mégis megfelelően kidolgozott számot alkotni, amelyben Vasvári Pál megmutatja virtuozitását a szólójában, majd egy igazi „stenk”-es Bob Mintzer játék követi.
Az „All is Quiet” talán a „kakukktojás” a lemezen, a maga elmélázó, szabad, álmodozó jellegével, ami inkább közelít egy teljesen kötetlen improvizációhoz, mintsem egy gondosan megszerkesztett darabhoz, ami viszont már (el) várható volt az eddigi „sűrű”anyag után.
A lemez utolsó két szerzeménye sem okoz csalódást, amiben a „dög”, a kreativitás, a zenei meglepetések tárháza jelentkezik, Russel Ferrante, Bob Mintzer, Dean Brown fergeteges szólóival, Vasvári Pál és Paco Sery remek összhangjával és biztos, feszes alapot nyújtó ritmusszekciójával.
Bár számos rendezvénynek, fesztiválnak, koncertnek ad otthont Pécs városa, azt gondolom, hogy ez az este igazán nem mindennapi és felemelő kikapcsolódást, zenei élményt nyújthatott az érdeklődőknek, és mindazoknak, akik úgy döntöttek/döntenek, hogy megszerzik a nemrégen megjelentett „Vasvári Pál Band Live” című lemezt.