Regős István: Együttműködés 2013. május 23., Hetessy Csaba
Együttműködés – Cooperation CD
Regős-Gyárfás-Grencsó-Nesztor-Jeszenszky
Kiadó: Szerzői kiadás (2013)
A tavaly márciusban elhunyt Regős István emlékére jelent meg az a CD lemez, mely Együttműködés (Cooperation) címmel kilenc improvizált darabot tartalmaz. Egy olyan műhelymunka rögtönzött felvételei ezek, amit úgy gondoltak az előadók, hogy a közönség elé tárnak. Nem érdemes zenei kategóriákba betuszkolni ezeket a számokat, mert nem ez a lényeg. A felvétel 2012-ben a Fonóban készült, ott, ahol a népzenétől a jazzig számtalan felvételt vettek lemezre. A lemezen közreműködő öt ismert zenész: Gyárfás István (gitár), Regős István (zongora), Nesztor Iván (ütőhangszerek, furulya, ütőgardon), Jeszenszky György (dob), Grencsó István (szaxofon, basszusklarinét) magával hozta saját zenei világát, s erős improvizációs készségeiket. A rögtönzés egy szabad, nyitott és interaktív gondolkodás, amit egy egyszerűbb zenei alapötletet is elvihet akár az etno vagy a free jazz felé is, ahogy ez hallható a lemezen is.
A Szabados György emlékének ajánlott Januáros darabban a furulya és az ütőhangszerek mellett Grencsó basszusklarinét hangja színesíti az ötletes anyagot. Különös öröm hallani az utóbbi hangszert, hiszen sok zenész fehér hollóként tekint máig erre a méltánytalanul ritkán használt hangszerre, pedig kifejezetten kellemes hangja van. Azért vannak kivételek, lásd: Oregon vagy Marcus Miller. Minden esetre Grencsó István remekül játszik rajta. Grencsó, Regős és Gyárfás free zenéje a Búvópatak önkifejező és ötletes, gazdag a dinamikában. Az éjszakai sorok levegős, furulya-ütőhangszer játéka igazi éjjeli nyugalmat áraszt. Bennem egy rég látott Kurosawa film hangulata ötlött fel. Szabad és elgondolkodtató zenék vannak ezen a lemezen.
Regős István zenei pályafutása mellett éveken keresztül tanította, oktatta a következő jazz-zenész generációkat. Az ő kompozíciója a Natasa. A pillanat megismételhetetlen, de ez az improvizációra is igaz. Sokan kíváncsiak arra, hogyan is születik a zene? A legjobb ezeket az alkotóelménél keresnünk a kompozíciókon keresztül. Regős mellett a többiek ezt adják át, hallhatóan. A Rashaan tempósabb, ritmikailag gazdag, a lemez egyik legjobb kompozíciója. Gyárfás lendületes gitárszólója után Grencsó és Jeszenszky vezeti tovább a számot. Érdekes így, basszus nélkül hallgatni a zenét, de a zongora és az ütőgardon kárpótol ezért. Kitöltik a zenei és akusztikai teret. Hosszú, huszonhét perces szám, s mindenki szólóhoz, zenéhez jut.
Van egy karaktere, íze a Gyárfás-Grencsó-Nesztor-Jeszenszky-Regős anyagnak, ez jó. A borítón fákat láthatunk, ami szétágazást, nyugalmat is jelképez. Valahol ezek a jazz műfajára is utalhatnak, hiszen ez is átfog, széles spektrumot ölel fel a művészetekben. Szintézis is egyben. Aki nem csak utazás közben rövid időre, hanem otthon is hajlandó egy ilyen expresszív zenét meghallgatni, annak ajánlom az Együttműködés CD lemezt.