JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. december 27.
Névnaposok – János2024. december 27.
Emmet Cohen Karácsonyra2024. december 23.

Lemezpolc kritika:
Lajkó Félix-Balázs János - Jelszó

Lajkó Félix-Balázs János: Jelszó 2014. december 17., Gáspár Károly

lajko-felix-balazs-janos-jelszo.jpg

Lajkó Félix-Balázs János - Jelszó/Password (Fonó Records)


"Drágám, mi is a jelszavam?"

Hát igen, gyakran hangzik el a fentihez hasonló mondat az utóbbi években -vagy lassan már évtizedekben- házaspárok között. Persze -ha jól belegondolok- lenne "műsor" jópár családnál, ha tudnák egymás jelszavait... Így van ez, ha akarjuk, ha nem, körülvesznek bennünket a virtuális világhoz tartozó kapuk, melyeken csak a "password" segítségével tudunk átjutni. Életünk részévé váltak a kódok, számsorok. De vajon áldozatául esik-e emberségünk ennek a fene nagy "high-tech" univerzumnak? Személytelenné válunk, elfelejtünk beszélgetni, őszintén sírni-nevetni, és csak azt tesszük, érezzük, amit a legújabb netes trendek diktálnak? Biztos vagyok benne, hogy nem, mert mindig vannak olyan egyéniségek, akik ellenállnak az uniformizálásnak, és laza mozdulattal söprik le magukról a központosítás minden próbálkozását.

Egyéniségek. Lajkó Félix hegedűs, és Balázs János zongorista. Két igen erős egyéniség. Találkozásuk eredményeként elkészítették a "Jelszó/Password" című albumot. Egyiküket sem ismerem személyesen, de valahogy az a benyomásom, hogy szögesen ellentétes karaktert képvisel Félix és János. Ha a hollywood-i filmekből ismert klisét alkalmaznám, akkor János lenne a "jó", Félix a "rossz zsaru". Lajkó extravagáns forradalmár, akit nem érdekelnek a "játékszabályok", saját törvényei szerint él, és muzsikál. Balázs János az elegáns zongoraművész, aki külsejében, és játékmódjában is ezt az értékrendet képviseli. Egyik és másik koncepció, vagy beállítottság ugyanolyan tiszteletet érdemel. De mi történik ha "összeeresztünk" két ilyen különböző entitást? Nos, lássuk-halljuk!


"A jelszó: őserő"

Tizennégy dal hangzik el a lemezen, mindegyik Lajkó és Balázs közös szerzeménye. Nagy utazásra invitál minket a két nagyszerű művész. Magyar, balkáni, közel-keleti népek zenéje tűnik elő a darabokban, de romantikus, széles dallamok felé is elindulunk. Virtuózokról beszélünk Félix és János esetében egyaránt, igaz, más-más értelemben. Lajkó "nyers" játékmódja lehetőséget teremt, hogy "felfalja a hegedűt", még akkor is, ha időnként az intonációval hadilábon áll. "Kemény" hegedülése azonban nem zárja ki, hogy gyönyörű, érzelemdús melódiákat a legnagyobb átéléssel, magas színvonalon interpretáljon. Balázs minden hangján hallatszik komolyzenei jártassága. Billentése "tankönyvbe" illő. Néhány perc után rádöbbentem, hogy bizony, nincs számára akadály a zongorán. Ami viszont közös a duó tagjaiban: az őserő! Ellenállhatatlan, mindent letaroló energiával rendelkezik a két fiatalember, melyet maximálisan kihasználnak, ráadásul milyen jól! Ebben lehet sikerük titka. Hiába másféle a képzettségük, zenei irányultságuk, az a bizonyos őserő olyan szinten köti Őket össze, hogy falakat tudnak ledönteni a segítségével. Legyen az feszes tempójú, balkáni jellegű darab, vagy romantikus, szentimentális mű, a két művész lelkük és erejük összefonódása által nagyot alkot.

Az improvizációért elsősorban Lajkó Félix felel. Nem be-bop, vagy mainstream típusú rögtönzésekre tessenek gondolni. Félix bekategorizálhatatlan zenész. Különböző népek zenéje elegyedik stílusában, ebből születik valami, amit nyugodtan hívhatunk "lajkósnak". Ő az, akire azt szokás mondani: millió közül megismerem a játékát.

Balázs János alázatos kísérője a hegedűsnek, de természetesen nem "csak" erről szól a történet. Tempói feszessége tökéletes "terepet" biztosítanak Félixnek, hogy csinálja, amit csak akar. A balladisztikus darabokban kiegyensúlyozott, nyugodt zongorázását felemelő érzés hallani. Nüansznyi bejátszásai ízlésesek, és mindig a legjobb helyen "jelentkeznek".

Igen, őserők csúcstalálkozója az album. Ritkán hallható szimbiózis két művész között, kik ha kell tüzesen, ha kell filozofikus bölcsességgel muzsikálnak EGYÜTT, és -legalábbis számomra- az egészet belengeni Bartók szellemisége.

Tudom, hogy hatalmas közhely így december közepe felé, de mégis jó szívvel írom le: nagyon szép ajándék a karácsonyfa alá, Lajkó Félix és Balázs János lemeze, a "Jelszó/Password"!


Lajkó Félix - Balázs János: Jelszó/Password (2014)

1. Képeslap/Postcard

2. Jelszó/Password

3. Végzetes terv/Fatal Plan

4. Parázs/Embers

5. Külön világ/Worlds Apart

6. A madárnak/For the Bird

7. Kétség/Doubt

8. Fal/Wall

9. Jég/Ice

10. Falu/Village

11. Kék folt/Blue Spot

12. Golyó/Ball

13. Mérleg/Scale

14. Kávé/Coffee


Lajkó Félix - hegedű

Balázs János - zongora


Vissza a lemezhez