Grencsó Open Collective: Eleven Spontaneous Music Pieces 2014. szeptember 04., Gáspár Károly
Grencsó Open Collective feat. Rudi Mahall - Eleven Spontaneous Music Pieces
"Grencsóék eljátsszák az elmondhatatlant"
Néhány hónapja volt szerencsém "kritizálni" Grencsó István szaxofonos "Flat/Síkvidék" című albumát. Akkor leírtam azt a mondatot, amit igen át kell gondolnia az emberfiának, merje-e vagy sem; de most is úgy gondolom, jogosan pötyögtem be, hogy: "Minden idők egyik legjobb magyar jazz lemeze." Nos, ilyen előzmények után nagy várakozással és kíváncsisággal indítottam el az új Grencsó felvételt, az "Eleven Spontaneous Music Pieces"-t. A Rudi Mahall klarinétossal kiegészült quartett tizenegy teljes mértékben improvizatív -"spontaneous"- darabot rögzített 2013 végén a BMC Opus Jazz Club-ban. Pozsár Máté zongorázik, Benkő Róbert bőgőzik, és Miklós Szilveszter dobol. Grencsó alt- és tenorszaxofonon, fuvolán és basszusklarinéton játszik, Rudi Mahall klarinéton és -szintén- basszusklarinéton működik közre.
A szabad zene tizenegy felvonása, öt muzsikus előadásában. Hallottam már nagyon egységes, "közösen lélegző" zenekarokat. Ilyen volt Miles Davis quintettje Wayne Shorter, Herbie Hancock, Ron Carter és Tony Williams részvételével, vagy Oscar Peterson "nagy" triója, Ray Brown-nal, és Ed Thigpen-nel. Persze, hogy maradjunk "elemezendő" lemezünk stílusánál, meg kell említenem Ornette Coleman azon együttesét, melyben Don Cherry, Charlie Haden és Ed Blackwell szerepelt. Most pedig büszkén jelentem be, hogy a fent említett zsenikhez tudom hasonlítani azt a szimbiózist, ami kialakult és él Grencsóék között! Olyan érzetet kelt a játékuk, mintha egy kortárs zeneszerző műveit tolmácsolnák; hihetetlenül virtuózan, szívvel-lélekkel, és a lehető legnagyobb szabadság érzettel. Szinte hihetetlen, hogy rögtönözve ilyen szinten tudnak együtt működni. Kiegészítik, segítik, ösztönzik, inspirálják egymást. Tisztelet, szeretet; tán ez a titkuk. Őszinteség, és a legjobb értelemben vett gátlástalanság. Konvenciók nélkül, a "megfelelni akarás" csíráját is elhajítva ontják magukból a ZENÉT! Nincsen -még tudat alatt sem- "ki mit tud" közöttük. Adnak, kapnak; kapnak, adnak. A tudás magvát plántálják a másikba, nem féltve azt önző módon. Tanuljunk Tőlük! Vegyünk leckéket kollegalitásból, zenei "építkezésből", úgy egyáltalán, a Jóból.
"Használati utasítás a Grencsó Open Collective albumához"
1. Gratulálunk, Ön boldog tulajdonosa egy Grencsó István nevével fémjelzett hangfelvételnek!
2. Óvatosan távolítsa el a fóliát a tokról; nyissa ki, és helyezze a lejátszóba -matricával felfelé- a CD-t.
3. Indítsa el a "Play" gomb lenyomásával a disc-et.
4. Helyezkedjen el kényelmesen; üljön, álljon, vagy feküdjön, süssön tortát, szexeljen, fessen akvarellt, tapétázzon; lényeg, hogy jól érezze magát.
5. A felcsendülő muzsika lassan a bőre alá kúszik, enyhe, aztán erősödő bizsergést fog érezni. Kérjük, ne ijedjen meg! Sőt, engedje érvényesülni ezt a hatást! Mindez annak tudható be, hogy megalkuvás nélküli, igaz és tiszta melódiák, ritmusok jutnak el Önhöz.
6. Ne feledje ezt az érzelmi állapotot! Mostantól minden album kapcsán ezt tekintse mércének. (Ajánlatos koncerteken is ezt a módszert alkalmazni.)
7. Ha a tortasütés opciót választotta, vegye ki a tűzhelyből az elkészült finomságot.
"Én felterjesztem!"
Nem vagyok nagy "rajongója" a díjaknak, kitüntetéseknek. Hogy Grencsó István kapott-e már ezekből, nem tudom, Hogy megérdemli, az biztos! De tudják mit? Azt gondolom, a legnagyobb öröm és elismerés, ha a Közönség szerete övezi, eljárnak koncertjeire, és megvásárolják lemezeit. Tegyenek így Hölgyeim és Uraim; higgyék el, nem bánják meg!
Grencsó Open Collective feat. Rudi Mahall: Eleven Spontaneous Music Pieces (2014)
Rudi Mahall - klarinét, basszusklarinét
Grencsó István – alt- és tenorszaxofon, fuvola, basszusklarinét
Pozsár Máté - zongora
Benkő Róbert - bőgő
Miklós Szilveszter - dob