JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 25.
Jazz(Nagy)kanizsa 20242024. november 11.

Lemezpolc kritika:
Bori Viktor - Music

Bori Viktor: Music 2020. augusztus 10., Zolbert

cam-bori-music.jpg

Cam Bori - Music (Digitális kiadás!)


Generációk és világok találkozása Bori Viktor és Szedlár Dávid (10BEL) közös albumán. A Cam Bori névre hallgató projekt egy különleges kislemezt és egy közösségi kampányt is magában foglal, melybe bárki becsatlakozhat és könnyedén részesévé válhat az alkotók egyedi világának.

A ceglédi születésű Bori Viktor (1962) zongoratanulmányait ötévesen kezdte az Erkel Ferenc Zeneiskolában Dr Kiss Mihályné növendékeként. Először a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola klasszikus zongoraszakának magántanulója Halmágyi Katalinnál, majd a jazz tanszakon Gonda János tanítványaként szerzett jazz-előadóművészi képesítést 1983-ban. 1987-től az Utrecht Konzervatórium (Hollandia) zeneszerzés-hallgatója, majd később jazz zongoratanára. Bachelor (BA) diplomáját 2004-ben szerezte az arnheimi ArtEz Zeneművészeti Főiskolán. Hollandiából hazatérve bekapcsolódott a hazai jazzéletbe és olyan neves jazzmuzsikusok kezdték foglalkoztatni, mint László Attila, Tony Lakatos (Things zenekar), vagy Csepregi Gyula, Vasvári Pál (In Line), de rendszeresen fellépett Kőszegi Imre különböző formációiban is.

1992-től közel húsz éven át szervezte a Bori Jazz fesztiválokat, 2008-2012 között pedig a Magyar Jazz Szövetség vezetőségi tagja volt.

viktordavid-1.jpg

Szedlár Dávid (10BEL) zeneszerző, producer és multi-instrumentalista, diplomáját a rotterdami Codartson szerezte basszusgitár szakon, Jelenleg Hágában, Hollandiában él és dolgozik, főként fiatal, feltörekvő holland zenészek zenekaraiban, valamint albumain.

Kettejük különleges együttműködésnek gyümölcse az 5 dalos EP, melyet ez alkalommal mutatok be a Jazzma.hu olvasóinak.

Az „Elevator M” (Elevator Music) friss zenei megoldásaival és atmoszférikus hangulataival nem egy tipikus “liftzene”, annál sokkal előremutatóbb. Viktor mainstream és fusion műfajokban megszokott zongorajátéka tökéletesen simul bele a modern hangszerelésbe, véleményem szerint ez adja a kollaboráció esszenciáját.

Egy ennél is komplexebb világba repít minket a “Macumba” című dal, mely tradicionális és modern világzenei elemekre épít, és számomra az utazás hangulatát, egyúttal az új kultúrák megismerésének szükségességét jelenti hallgatóként. Ez nem lehet véletlen, hiszen mindkét művész kozmopolita életet élve találkozott különböző országok és népek kultúráival, nyerve ezekből életre szóló inspirációt.

A folytatás (Seven) egy tradicionálisabb, funk és R’n’B alapú szerzemény, mely George Duke “It’s On”-ját juttatja eszembe, a dalban a vendégművészként közreműködő Banai Szilárd mutatja meg újból tehetségét egy komplex dobszóló keretein belül.

A “Bedtime” nem pusztán egy lefekvés előtti dal, a tartalmas késő esti beszélgetéseket és filozofálgatásokat juttatja eszembe, gyönyürűen kibontott zenei gondolatok formájában.

Zárásként pedig a „Dance M” (azaz Dance Music) fülbemászó témája hangzik el, könnyed és elektronikus köntösben, méltóan zárva az EP-t.

Hamar eltelt ez a 25 perc, ezalatt jövőbe mutató, bátor zenei kísérletezés fültanúja lehettem, ami egyértelműen folytatásért kiált. Remélem, hogy hamarosan újra hallhatjuk Viktor és Dávid közös munkájának gyümölcseit. Ha pedig valaki kedveli a Snarky Puppy, Bill Laurance, Jacob Collier és a The Knower világát, valamint a mainstream jazzt, annak szeretettel ajánlom figyelmébe ezt a hangzóanyagot, mely igazán különleges színfoltja a hazai zenei palettának.


Vissza a lemezhez