JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 24.
Jazz(Nagy)kanizsa 20242024. november 11.

Lemezpolc kritika:
Ágoston Béla - Borzology (Ágoston Béla JazzYear 12/3)

Ágoston Béla: Borzology (Ágoston Béla JazzYear 12/3) 2018. január 29., Bereczki Bálint

goston-kartett-borzology.jpg

Ágoston Kártett – Borzology (Ágoston Béla JazzYear 12/3) (Hunnia Records)


JazzYear – ezzel a címmel jött ki Ágoston Béla anyaga a Hunnia Records gondozásában. Nem is akármilyen anyagról van szó: 12 online lemez jelent meg sorozatszerűen a 2017-es évben, amelyek Ágoston és a jazz kapcsolatát hivatottak reprezentálni, 12 szemszögből. A nagyszabású vállalkozás betekintést enged a Zeneközelítő különleges világába, vagy inkább világaiba: duótól a trión át a szaxofon-kvartettig; koncertanyagoktól a stúdiólemezekig; etno-jazztől a feldolgozás és a némafilmzenén át a kamarakompozíciókig. Ágoston Béla utóbbi tíz évének legerősebb pillanatai, rengeteg fantasztikus zenésztárssal, barangolás a jazz lakott és lakatlan szigetein - ezt kínálja a sorozat, ami azoknak is rejteget meglepetéseket, akik jól ismerik a muzsikus eddigi munkásságát. Vagy annak a jazz-szeletét.

Ágoston Béla és Lovasi András barátsága pécsi főiskolás éveik alatt kezdődött, amikor a Kispál és a Borz elindult, játszottak is együtt párszor. Később Ágoston fújt a banda tízedik szülinapján rögzített koncertlemezén („Happy Borzday”), majd 2002-ben, Kővári Zsolt felkérésére elkészítette a „Meles meles” című dupla-korongot, amin Kispál számokat dolgozott fel a saját elképzelései szerint. A Kispál dalokban megbúvó lehetőségek azonban a későbbiekben is izgatták Ágoston fantáziáját, így készülhetett el a JazzYear sorozat harmadik darabjaként napvilágot látott, 2014-ben rögzített „Borzology”.

Az anyagon Móser Ádám harmonikázik, ami rendkívül különleges, picit franciás hangzással ruházza fel a Kispál életmű klasszikus darabjait. A ritmusszekciót Ajtai Péter (bőgő) és Szegő Dávid (dob) alkotják, két számban gitározik Palotai Csaba. Ágoston Péter énekel, le a kalappal előtte: jól tudja, hogy ezek a dalok mennyire össze vannak nőve Lovasi hangjával, így nem elénekli, hanem eljátssza őket. Úgy, hogy közben nagyon jól énekel. Ágoston Béla szaxofonozik és steel drum-on játszik.

A „Borzology” sokkal több, mint Kispál és a Borz megjazzesítve. Ágoston beletúr a számok belsejébe, de nem áll meg annál, hogy kihúzza belőlük a közös nevezőt. Új életet kapnak, új lendületet, de megmaradnak Kispál daloknak. Ezért fogja szeretni őket a Kispál fan, mindegy milyen közel, vagy távol áll a jazzhez.  Nyúltak már mások is Lovasi András nótáihoz, de valahogy a szelleme ezeknél a feldolgozásoknál mindig ott lebegett a háttérben. Ágoston Bélánál a dalok szelleme lebeg a háttérben.

A lemezt a „Salsifraga” című darab indítja, ami kakukktojás, mivel nem Kispál anyag, hanem színházi zene, de ugyanaz a felállás rögzítette, mint a „Borzology”-t.

A „Keringő” úgy indult, mintha Yann Tiersen-t hallanánk, a „Halszív”-hez” a steel drum hangfüzérei adják a hangulatot.

A „Következő buszon” szabad futkározásból bluesra szelídül, a „Földtörténet” karibi diszkószám a nyolcvanas évekből.

A „Hang és fény” a lemez csúcspontja, összefoglalja a kvartett sound-jának lényeges és különleges elemeit, és talán itt hallatszik legjobban az ágostoni megközelítés esszenciája és humora.

A „Tizenháromezredik” tökéletes záró szám, fantáziadús rögtönzéssel a közepén.

Ágoston Béla és a könnyűzene kapcsolata a Zubolyban virágozott ki leginkább, de ez a második Kispál kísérlet is hűen bizonyítja rugalmasságát és határtalan kreativitását. Nemcsak Kispál rajongóknak ajánlott.


1.

Salsifraga

2.

Waltz

3.

Fish Heart

4.

On the Next Bus

5.

Cars by the Sea

6.

Earth History

7.

One in One

8.

Sound and Light

9.

Zero Clock Two Minutes

10.

Rip Off Heart

11.

City Romance

12.

Thirteenthousendth


Vissza a lemezhez