16. Újbuda Jazz Fesztivál a Fonóban - 3. nap
A XI. kerület, Újbuda nagy múltú, három napos jazz rendezvénye idén a Fonó Budai Zeneházban került megrendezésre. A remek program a kortárs, kísérleti zenéktől a múlt századi kávéházi cigány jazzig ívelt.
Október 2-án, szombaton a Fonó Budai Zeneház két helyszínen, a Nagyteremben és az Előtérben három koncerttel búcsúzott a háromnapos VI. Újbuda Jazz Fesztivál.
A Mordent Quintet fiatal csapata mutatkozott be elsőként a Nagyterem színpadán. A zenekar alapító vezetője Rabóczki Balázs (alt- és szopránszaxofon) trió formációt hozott létre Richter Ambrus dobossal és Miskolci Márk bőgőssel 2018-ban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatóiból. Nemsokára Táborszky Bence trombitás, szárnykürtös érkezett, majd Jónás Rezső zongorista idei csatlakozásával alakult ki a quintet mai felállása.
Nagyon érzékeny, swing alapú mainstream jazzt hallhattunk klasszikus kompozíciókkal. A hatvanas évek Herbie Hancock-jának és McCoy Tyner-ének zenei világa érezhetően nagy hatást gyakorolt a fiatal muzsikusokra. Szerzeményeik nagyon szép összjátékra és friss, intenzív szólókra adtak lehetőséget. Richter Ambrus dobszólója és feszes tempója Miskolczi Márk bőgő játékával stabil alapot nyújtott a zongora-szaxofon-trombita szólókörökhöz. Szofisztikált, egymásra figyelő játékukkal, a gyors swingek és érzelmes balladák nagyon profi előadásával megérdemelt sikert aratott a fiatal csapat.
A második koncert egy magyar jazz legenda, az idősebb generáció egyik meghatározó gitárosa, zeneszerzője Gadó Gábor (’957) nemzetközi triója volt. Gadó Gábor saját hangját nagyon korán megtalálta, Magyarországon is sikeres volt már zenei tanulmányai befejezése után. Joy nevű formációjával több lemezt is megjelentetett. 1995 óta Franciaországban él, de több évet dolgozott Angliában és turnézott zenekaraival világszerte. Magyarországon évente csak egy-két alkalommal koncertezik , de fellépései ünnepi alkalmak. Fantasztikus zeneszerző a Balázs Elemér Group is gyakran dolgozza fel gyönyörű szerzeményeit (Jonathan Livingstone, Balkan Ballad), művei misztikus, varázslatos erővel rendelkeznek. Tonalitás és atonalitás jellemzi a jazz és a klasszikus zene mélységeit és magasságait is bemutató alkotásait. A kortárs elemeket is felvonultató művei Bach fúgáit, a barokk egyházi zenék emelkedettségét és szellemi szárnyalását varázsolják közönsége elé. Ezen az estén trió formációban lépett fel a régi zenésztárs Halmos András dobos és a fantasztikus belga trombitás, szárnykürtös Laurent Blondiau társaságában. Gyönyörű, barokkosan áradó zenéjük szinte levitációba emelte a közönséget. A lelki szépséget a kortárs zajzene elidegenítő hatásai rántották a földre, kataton szólók és szabadzenei elemek idézték a napjaink civilizációs zaklatottságát. Gadó kompozíciói a lelki béke megtalálását is előidézik gyönyörű akkordjaival, nyújtott, lélegző, sóhajszerű harmóniáival. Hatalmas technikai, mesterségbeli tudással és még nagyobb lélekkel alkotó művészt hallhatott a sajnos nem túl nagy számú, de lelkes közönség.
A záró koncert a Canarro zenekar színes, egyedülálló stílusú műsora volt. A huszadik század első feléének meghatározó slágereit, filmzenéit, jazz standard-jeit rendkívül autentikus előadással interpretáló együttes Európa szerte nagyon sikeres. A pandémia sajnos eltörölte a nemzetközi turnékat, de most többet hallhatja őket a hazai közönség. Repertoárjuk Django Reinhardt életművéből szólaltatta meg a legnagyobb slágereket. A zenekar ennek az amerikai jazzből táplálkozó, de az európai kávéházi cigányzenészek által játszott, Django Reinhardt által alkotott, úgynevezett „manouche swing”, „szinti swing” stílus koronázatlan hazai királyai. A zenekar frontembere a színészi kvalitásokkal és remek kommunikációs készséggel is megáldott Szakál Tamás hegedűs, énekes. Sidoó Attila gitáros a django-i jazzgitározás egyik legkiemelkedőbb képviselője, Lajkó Félix zenekarának és a Besh o’Drom együttesnek is tagja. Marosi Zoltán tangóharmonikán, Jakab Viktor gitáron és Soós Márton bőgőn idézte a múlt századi hangulatot fantasztikus minőségben.
Az Újbuda Jazz Fesztivál nagyon igényes programmal, tökéletes hangminőséggel és családias hangulattal várta az érdeklődőket a Fonó Budai Zeneházban. A sokszínű programban mindenki találhatott magának emlékezetes koncertet, hála a fellépőknek és a profi szervezésnek.