A Nagy János Trio koncertje a Parker Jazz Klubban Balatonfüreden
A 2019 márciusa óta Balatonfüreden működő Parker Jazz Klub elindult a felnőtté válás útján. Úgy tűnik már egyre inkább képes a saját lábán megállni, egyre inkább körvonalazódnak azok az ismérvei, tulajdonságai, amelyek általában egy kialakult állapot sajátjai. Hazánk nagyszerű jazz muzsikusai nemcsak kalandvágyból és jóindulattal teli támogatásból látogatnak el a Balaton északi partjának egyetlen jazz klubjába, hanem egyre többen gondolják, hogy a klub tényező lett a hazai jazz színterében. Kezd kialakulni egy markáns törzsközönség, akik rendszeresen látogatják a programokat, mindig látható néhány új arc is, nem beszélve arról, hogy a szakma is egyre inkább elismeri a szervezők munkáját. Az a lehetőség, hogy különböző pályázati források felhasználása elérhetővé vált a jazz klub számára, nem csak a klub szervezőinek jelent segítséget, hanem a közönség is egyre színesebb, változatosabb programot remélhet, nem utolsósorban maguk a fellépő művészek is több és jobb lehetőséget kaphatnak ezáltal. A Nagy János Trió koncertje a „Köszönjük, Magyarország!” program támogatásával valósult meg.
Ha valakit, akkor Nagy Jánost nem kell bemutatni a jazz kedvelő közönség előtt. Se szeri, se száma azoknak a formációknak, amelyben János (Yancha) aktívan közreműködött az elmúlt évtizedekben (Free Style Chamber Orchestra, European Mantra, Djabe, Balkan Union, In Line, stb…). Emellett számos nagyzenekari mű, filmzene, színházi darab köthető a nevéhez. Oktatói tevékenysége szintén kiemelkedő, mindemellett még református kántorként is szolgálatot végez vasárnaponként. Yancha is bizonyára az a típusú ember, aki a szerteágazó és jelentős mennyiségű feladat alatt nem hajlik meg, hanem éppen ezekből merítkezik, energiáit a kihívások erősítik. Zongorajátéka már-már zavarba ejtően professzionális, ennek ellenére mégsem hivalkodó, természetes és letisztult. Egyik pillanatban virtuóz, másik pillanatban megnyugtatóan visszafogott. Zenei világában egyértelműen érezhető a klasszikus zenei alapképzettség és vonzalom, a népzenei elemek alkalmazása által olyan területekre repíti el a hallgatóságát, amelyre csak kevesen képesek.
A Nagy János Trióban a basszus szólamnak nincs külön képviselője, ezt a szerepet (is) János tölti be, bal kezével bármilyen tempóban stabilan hozza a „walking bass”-t, jobb kezével pedig a harmóniákat, vagy a dallamot, illetve az improvizáiós futamokat, ezáltal teljes értékű zenekart megjelenítve.
Az együttes ritmusszekciójának (hölgy) tagja Joubert Flóra dobos, akit János elmondása szerint azért választott, mert rendkívül érzékenyen reagál a pillanatnyi zenei megoldásokra. Igen, ez valóban nagyon tetten érhető Flóra stílusában, emellett amikor szükséges képes nagyon energikusan dobolni, szélső értékek között reagálni a megfelelő hatás érdekében. Flóra valóban kiváló választás erre a feladatra.
Frankie Látó szintén megkerülhetetlen alakja a magyar és a nemzetközi jazz életnek. Akik fiatalkora óta ismerik, tudhatják róla, hogy nagyon képzett muzsikus. Több műfajban kiválóan alkalmazkodó, ugyanakkor, ha kell virtuóz hegedűjátéka a jazz hegedűsök legnagyobb alakjai közé emelte személyét. Az utóbbi években játéka, ha lehet, még érettebbé vált. Frankie a Nagy János Trión kívül oszlopos tagja Balogh Kálmán zenekarának, az Eastwing Groupnak, tagja volt a Vasvári String Triónak, gyakran szerepel folk és world music produkciókban.
És a zene..., amit a muzsikusok megszólaltattak ma este, minden várakozást és képzeletet felülmúlt. Figyelve a közönség reagálását – akik, mint mindig eltérő zenei igényekkel érkeznek egy-egy koncertre-, valamilyen módon mindenkire hatással voltak a megszólaltatott darabok.
Már nem először tapasztalom, hogy mi, a közönség egy világszínvonalú produkció részesei lehettünk.
Köszönjük Flóra, János és Frankie!
Elhangzott művek:
New Roads
Levél
Claire de Lune
Hegedűszóló - Western
Késő este
Kis néger - Kanásztánc
BJC Jam