A Beatles és a jazz – You’ve Got to Hide Your Love Away
2017. április 23., Maloschik Róbert
Ez a szoros Beatles ABC-ben az utolsó dal! A kritikusok szerint ez volt az első „gay song” a pop-rock zene történetében. Ez a vélekedés főleg azután erősödött fel, mikor Brian Epstein temetésén ezt a dalt játszották búcsúztatóul!
A dalt 1965 február elején írta John, Kenwood-i otthonában, mikor már nagyon szorította az idő, hisz február közepén az Abbey Road Studios-ban elkezdődtek a „Help!” film soundtrack-jének felvételei!
1971-ben 1 évvel a Beatles feloszlása után John Lennon ezt nyilatkozta egy újságírónak: „Akkoriban sokat hallgattam Bob Dylan lemezeit, így innen egyértelmű az ő folk-rockos hatása. A másik indíttatásom a dal megírására az volt, hogy jelezni szerettem volna menedzserünknek, Brian Epstein-nek, hogy reménytelenül szerelmes belém! És hogy titkolnia kell szerelmét, hisz Angliában az 1960-as években köztörvényes bűnnek számított a buziság!”
Ez volt az utolsóelőttinek felvett (február 18-án!) dal, amit a filmforgatásra való elutazás előtt rögzítettek, az alábbi összeállításban: John Lennon – kétszeresen felvett szólóének, 12-húros akusztikus ritmusgitár, Paul McCartney – basszusgitár, akusztikus gitár, George Harrison – akusztikus szólógitár, Ringo Starr – csörgődob, maracas. Tom Robinson volt a második „külsős muzsikus”, aki részt vehetett egy Beatles felvételen. Ő tenor- és aktfuvolán hallható!
A moziban ezt a zenét annál a jelenetnél használták, amit Londonban az Ailsa Avenue-n forgattak!
A filmet július 29-én mutatták be Londonban, az LP-t pedig 1965. augusztus 6-én dobták piacra Angliában. A nagylemez 1965. augusztus 14-től október 16-ig, vagyis 9 héten át vezetett és platinalemez lett.
New Yorkban ennél kicsit különlegesebb volt a helyzet. Ti. előbb a „Beatles VI”, majd a Rolling Stones aktuális LP-je, az „Out of Our Heads” vezetett. A „Help!” végül is csak 1965. szeptember 11-én került a Billboard albumlista élére, de ha már felkerült, akkor ott is maradt 9 hétig. Viszont „kárpótásul” az amerikaiak kilencmilliót (!) vettek belőle.
A jazz feldolgozások időrendben: ebből a dalból 1965-től napjainkig 11 jazz változat készült. Én legalább is ennyiről tudok…
Cyril Stapleton’s Choir & Orchestra 2’57” (Love Is 1969 LP)
Betsy Pecanins 3’26” (Solo Beatles 1996 CD)
(BP – voc, ? - p, ? - ce)
John Pizzarelli 3’25” (Meets The Beatles 1998 CD)
(JP – voc, eg)
Jim Horn (ts) 2’41” (A Beatles Tribute 2000 CD)
Kőrössy János (p) (Yanci Korosy Plays Beatles Vol. 1 2001 CD)
Walter Lang Trio 4’23” (Across the Universe: Beatles Song Book 2002 CD)
(WL – p, Nic Thys – b, Rick Hollander – dr)
Cristina Zavalloni (voc, p) 1’57” (Cristina Zavalloni 2003 CD)
Steve Dobrogosz (p) 4’17” (Golden Slumbers 2009 CD)
Bill Frisell 5’10” (All We Are Saying... 2011 CD)
(BF – eg, Greg Leisz – steel g, Jenny Schneinman - v, Tony Scherr – bg, Kenny Wolleson - dr)
John Di Martino’s Romantic Jazz Trio 4’00” (The Beatles in Jazz 2 2012 CD)
(JDM – p, Boris Kozlov – b, Ernesto Simpson - dr)
Michael Gibbs & The NDR Big Band 7’51” (Play a Bill Frisell Set List 2015 CD)
(MG – cond, arr, BF – eg, Jeff Ballard – dr, Fiete Felsch – ss, Thomas Gramatzki – bs, Lutz Büchner, Christoph Lauer – ts, Peter Bolte – as, Ingolf Burkhardt, Michael Leuschner, Thorsten Benkenstein – tp, Dan Gottshall, Klaus Heidenreich, Stefan Lottermann – tb, Ingo Lahme – btb, Ingmar Heller – b)