JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 26.
Névnaposok – Konrád2024. november 26.
VeszprémFest 20252024. november 26.
Jazz(Nagy)kanizsa 20242024. november 11.

A Beatles és a jazz

A Beatles és a jazz – There’s a Place

A nótát John és Paul közösen írta 1963 januárjában McCartney Forthlin Road-i házában, kimondottan a Beatles bemutatkozó LP-jére, a „Please Please Me”-re.

A dalt a Beatles 1963. február 11-én vette fel az EMI londoni stúdiójában. A „There’s a Place”-n a következők hallhatók: John Lennon – szólóének, ritmusgitár, szákharmonika, Paul McCartney – szólóének, basszusgitár, George Harrison – háttérének, szólógitár, Ringo Starr – dob.

A Beatles első angliai LP-je, a „Please Please Me” Angliában monóban jelent meg 1963. március 22-én és 1963. május 11-től december 7-ig, vagyis 30 héten át vezette a londoni NME 100-as albumlistáját, mikor is a második Beatles LP, a „With The Beatles” letaszította az élről. (Május 11-ig viszont azért nem volt Number One, mert addig Cliff Richard volt az albumlista vezetője, a „Summer Holliday”-vel!)

the-beatles-please-please-me-lp-cover.jpg

Amerikában még ennél is kacifántosabb volt a lemez története. Történt ugyanis, hogy az EMI amerikai „leányvállalata”, a Capitol nem volt hajlandó náluk névtelen előadók lemezeit megjelentetni…

Így az EMI egy ottani kis kiadót, a Vee-Jay Records-ot kérte meg a The Beatles első hivatalos albumának amerikai forgalmazására. Ők viszont az „Introducing…The Beatles” címet adták az LP-nek, amit minden különösebb visszhang nélkül dobtak piacra 1963. április 26-án. Jellemző a sikertelenségre/érdektelenségre, hogy az 1964 elején bekövetkezett un. „Beatles boom”-ig mindössze 50.000 (jól látják, ötvenezer!) albumot tudtak eladni 9 hónap alatt.

introducing-the-beatles.jpg

Miután a Capitol 1964 januárjában végre hajlandó volt egy Beatles LP-t (Meet The Beatles!) megjelentetni és az rakétaszerűen felszáguldott a lista élére, a Vee-Jay is „észbekapott” és óriási reklámkampány közepette újra megjelentette az „Introducing…The Beatles”-t. Ez a húzásuk annyira bejött, hogy a Billboard albumlistájának második helyén volt található a lemez kilenc héten át!

meet-the-beatles.jpg


A jazz feldolgozások időrendben: az elmúlt 52 évben mindössze 4 jazzváltozat készült a dalból. (Abból kettőt egy és ugyanazon a személy – David Lanz- készített két különböző felállásban, egyet pedig én rendeltem a 2008-as Tomsits Rudolf Jazz Trombita Verseny 2. helyezettjétől, az akkor még mindössze 20 éves Pecze Balázstól!) Legalább is én ennyiről tudok…


bob-leaper-big-band-beatle-songs.jpg

Bob Leaper 3’08” (Big Band Beatle Songs 1964 LP)


Pecze Balázs Sextet 14’17”  (Márványterem – 2008. október 24.)

(Pecze Balázs – tp, Bolla Gábor – ts, Tóth Viktor – as, Rafael Márió – p, Horváth Plútó József – b, Kőszegi Imre – dr)


david-lanz-here-comes-the-sun.jpg

David Lanz 6’48” (Here Comes the Sun 2011 CD)

(DL – p, Gary Stroutsos - fl, Walter Gray - ce, Keith Lowe - b)


david-lanz-here-comes-the-sun-solo-piano-version.jpg

David Lanz 6’54” (Here Comes the Sun – Solo Piano Version 2012 CD)

Vissza az összes cikkhez