A Beatles és a jazz – There’s a Place
2016. július 17., Maloschik Róbert
A nótát John és Paul közösen írta 1963 januárjában McCartney Forthlin Road-i házában, kimondottan a Beatles bemutatkozó LP-jére, a „Please Please Me”-re.
A dalt a Beatles 1963. február 11-én vette fel az EMI londoni stúdiójában. A „There’s a Place”-n a következők hallhatók: John Lennon – szólóének, ritmusgitár, szákharmonika, Paul McCartney – szólóének, basszusgitár, George Harrison – háttérének, szólógitár, Ringo Starr – dob.
A Beatles első angliai LP-je, a „Please Please Me” Angliában monóban jelent meg 1963. március 22-én és 1963. május 11-től december 7-ig, vagyis 30 héten át vezette a londoni NME 100-as albumlistáját, mikor is a második Beatles LP, a „With The Beatles” letaszította az élről. (Május 11-ig viszont azért nem volt Number One, mert addig Cliff Richard volt az albumlista vezetője, a „Summer Holliday”-vel!)
Amerikában még ennél is kacifántosabb volt a lemez története. Történt ugyanis, hogy az EMI amerikai „leányvállalata”, a Capitol nem volt hajlandó náluk névtelen előadók lemezeit megjelentetni…
Így az EMI egy ottani kis kiadót, a Vee-Jay Records-ot kérte meg a The Beatles első hivatalos albumának amerikai forgalmazására. Ők viszont az „Introducing…The Beatles” címet adták az LP-nek, amit minden különösebb visszhang nélkül dobtak piacra 1963. április 26-án. Jellemző a sikertelenségre/érdektelenségre, hogy az 1964 elején bekövetkezett un. „Beatles boom”-ig mindössze 50.000 (jól látják, ötvenezer!) albumot tudtak eladni 9 hónap alatt.
Miután a Capitol 1964 januárjában végre hajlandó volt egy Beatles LP-t (Meet The Beatles!) megjelentetni és az rakétaszerűen felszáguldott a lista élére, a Vee-Jay is „észbekapott” és óriási reklámkampány közepette újra megjelentette az „Introducing…The Beatles”-t. Ez a húzásuk annyira bejött, hogy a Billboard albumlistájának második helyén volt található a lemez kilenc héten át!
A jazz feldolgozások időrendben: az elmúlt 52 évben mindössze 4 jazzváltozat készült a dalból. (Abból kettőt egy és ugyanazon a személy – David Lanz- készített két különböző felállásban, egyet pedig én rendeltem a 2008-as Tomsits Rudolf Jazz Trombita Verseny 2. helyezettjétől, az akkor még mindössze 20 éves Pecze Balázstól!) Legalább is én ennyiről tudok…
Bob Leaper 3’08” (Big Band Beatle Songs 1964 LP)
Pecze Balázs Sextet 14’17” (Márványterem – 2008. október 24.)
(Pecze Balázs – tp, Bolla Gábor – ts, Tóth Viktor – as, Rafael Márió – p, Horváth Plútó József – b, Kőszegi Imre – dr)
David Lanz 6’48” (Here Comes the Sun 2011 CD)
(DL – p, Gary Stroutsos - fl, Walter Gray - ce, Keith Lowe - b)
David Lanz 6’54” (Here Comes the Sun – Solo Piano Version 2012 CD)