A Beatles és a jazz – The Fool on the Hill (1981-1990)
2016. május 07., Maloschik Róbert
A dalt 1967 tavaszán írta Paul McCartney, miután hazajöttek Indiából. Kimondottan az év végére időzített első televíziós filmjükbe és az Angliában un. „double EP”-ként megjelentetett lemezre, valamint az amerikai LP-re.
Alistair Taylor (Brian Epstein jobbkeze) mesélte újságírói kérdésre válaszolva, hogy ha memóriája nem csalja meg, akkor talán 1967 áprilisában egyszer Paul McCartney sétára hívta a londoni Regent Park melletti mindössze 78 máter magas Primrose Hill-re. Éppen Isten létéről, vagy nem létéről beszélgettek, mikor egy titokzatos külsejű férfi jelent meg közvetlenül mellettük a semmiből, majd ugyanazzal a lendülettel el is tűnt. Ez annyira sokkolta McCartney-t, hogy minden londoni foglalatosságát ott hagyva hazautazott Liverpool-ba, és egyenesen apja házába ment. Ahol leült a zongorához és megírta a „The Fool on the Hill”-t. De bizonytalan volt abban, hogy a szöveg illik-e a dallamhoz. Így amikor visszatért Londonba, megmutatta azt John Lennon-nak, aki biztosította róla, hogy a szöveg úgy jó, ahogy van, és ehhez nem kell az ő segítsége!
A „The Fool on the Hill”-t 1967. szeptember 25-e és 27-e között rögzítették, majd október 20-án még fuvolistákat is hívtak a stúdióba. Így hivatalosan az lett a felvétel záró dátuma.
A Beatles az alábbi összeállításban szerepel a dalban: Paul McCartney – szólóének, zongora, akusztikus gitár, basszusgitár, furulya, penny whistle, John Lennon – szájharmonika, jew’s harp, George Harrison – akusztikus gitár, szájharmonika, Ringo Starr – dob, maracas, finger cymbals. Mivel a Moody Blues épp akkor rögzítette saját albumát az Abbey Road-on, így áthívták Ray Thomas-t és Mike Pinder-t, hogy ők is működjönek köze szájharmonikán. Utólag Paul kitalálta, hogy kellene pár fuvolista is, így hárman rájátszottak a felvételre: Christopher Taylor, Richard Taylor és Jack Ellory.
Angliában un. „double EP” formájában dobták piacra a „Magical Mystery Tour”-t, így ott nem az albumlistán vették figyelembe, hanem a kislemez listán. Ott viszont a „Hello, Goodbye” szárnyalása miatt csak a második helyig jutott!
Amerikában már 1967. november 27-én piacra dobták, de LP formájában jelentették meg a „Magical Mystery Tour”-t, a hat „filmdal”-t öt 1967-es Beatles slágerrel egészítették ki. Ez rejtélyes módon csak 1967. december 23-án került fel a Billboard albumlistájára. Igaz, utána 91 hétig ott is ragadt, s 1968. január 6-tól március 2-ig, vagyis 8 héten át vezette a New York-i Billboard Hot 200 (Album) listát. Ötszörös platinalemez lett, vagyis több mint ötmillió példányt adtak el belőle csak Amerikában!
A „The Fool on the Hill”-ből az elmúlt 48 és fél évben 90 jazz feldolgozás készült! Most azonban csak az 1981 és 1990 közötti időszakot vizsgálom. Akkor csak 7 jazz verzió került kiadásra, abból egyet az én felkérésemre készítettek magyar muzsikusok! Legalább is én ennyiről tudok…
Sarah Vaughan 4’15” (Songs of The Beatles 1981 LP)
Kaszakő együttes 4’40” (1982)
(László Attila - eg, Csanyi Zoltán - ep, Horváth Kornél - fl, con, Lattmann Béla - b, Lakatos Pecek Géza - dr)
Ewa Bem 3’04” (Ewa Bem Loves The Beatles 1984 LP)
Acker Bilk (cl) 3’11” (John, Paul & Acker 1986 CD)
L.A. Workshop 5’00” (Norwegian Wood (This Bird Has Flown) 1988 CD)
(Lee Ritenour - ag, Randy Waldman – p, John Pierce – bg, Vinnie Coluiata - dr, Paulinho De Costa - con, voc)
Salena Jones 5’17” (Let It Be 1988 CD)
Brasilian Tropical Orchestra 3’31” (Plays The Beatles in Bossa Nova 1990 CD)