A Beatles és a jazz – She Said She Said
2015. november 01., Maloschik Róbert
A dalt és szövegét 1966 tavaszának végén írta John Lennon –mikor kiderült, hogy a „Revolver”-re kellene még egy nóta!- kimondottan az az év nyarán megjelentetett Beatles LP-re.
Eszébe jutott, hogy előző év augusztusában Amerikában turnézott a Beatles és menedzserük, Brian Epstein Los Angeles Beverly Hills negyedének egyik nagy házát bérelte ki a fiúknak a Benedict Canyon Drive-on. Amikor szünetük volt, vagy a koncert után, mikor hazatértek, vendégeket hívtak. Konkrétan jó csajokat, de volt pár férfi vendégük is. Például egyik nap meglátogatta őket a Byrds együttes és az akkor Angliában még nem ismert Peter Fonda. Jól beLSDztek… John, Paul és Ringo nem is lebegett, egyenesen repült a szertől. Paul akkor már tök tiszta volt, és nem volt hajlandó velük együtt bódulni. Így amikor John ebből az emlékből megírta a „She Said She Said”-et kitalálták, hogy Paul ne játsszon benne, mert nem érezné át kellőképp az ihlető estét a stúdióban. A három liverpooli srác bement a stúdióba és 9 óra alatt begyakorolta, feljátszotta és össze is keverte a nótát. Így mire Paul bement a stúdióba és szembesült vele, hogy már kész a felvétel, csak annyit mondott: „Fuck you!”. Évekkel később kissé keserűen egy újságírónak elmondta: „Ez az egyetlen Beatles felvétel, amin nem játszom”. John pedig ugyanannak az újságírónak csak egy másik alkalommal azt mondta: „Ez egy „acidy song”.”
A dalt 1966. június 21-én vették fel az alábbi összeállításban:
John Lennon – szólóének, ritmusgitár, Hammond orgona, George Harrison – szólógitár, basszusgitár, háttérének, Ringo Starr – dob, csörgő (shaker).
Ez lett a „Revolver” A-oldalának utolsó felvétele.
Az LP-t Londonban 1966. augusztus 5-én dobták piacra. 1966. augusztus 13-tól 1967. június 3-ig, vagyis 34 héten át vezetett és többszörös platinalemez lett. (Igaz, közben volt egy közel kéthónapos „interruptus”, hisz 1966. december 10-től hét héten át az „A Collection of Beatles Oldies” volt a listavezető a Temze partján.)
Amerikában a „Revolver” hat héten át volt Number One pozícióban és 77 héten át maradt bent a Billboard Hot 200-ban. És ezalatt hárommillió példányt adtak el belőle az Egyesült Államokban.
A jazz feldolgozások időrendben: Ez a dal nem nagyon tetszett/tetszik a jazz előadóknak, hisz 1966-tól napjainkig mindössze 6 (hat!) jazz feldolgozás készült belőle. (Abból is egy a kérésemre!) Én legalább is ennyiről tudok…
Don Randi Trio 1’59” (Revolver Jazz 1966 LP)
(DR – org, - eg, - b, - dr, perc)
Bozo Allegro 3’22” (The Revolver Suite 1998 CD)
(Diane Sollenberg – ts, Alan Sollenberg – tp, Mike Haynes – tb, Scott Dercks – g, Mark Browning Milner – bg, Scott Metko – dr)
Mark Turner 6’13” (In This World 1998 CD)
(MT – ts, Brad Mehldau – ep, Kurt Rosenwinkel – g, Larry Grenadier – b, Brian Blade – dr)
Ann Dyer & No Good Time Fairies 4’20” (Revolver – A New Spin 1999 CD)
(Ann Dyer – voc, Rob Burger – acc, Jeff Buenz, Rob Vlack, Blake Davis – g, John Shitlett – bg, Jason Lewis – dr, tabla)
Yosuke Onuma 5’22” (The Three Primary Colors 2004 CD)
(YO – g, - bg, - dr)
Mindsweaper 4’18” (Márványterem – 2008. december 19.)
(Ávéd János – ts, Csongrádi Gábor – g, Hock Ernő – bg, voc, G. Szabó Hunor – dr, voc)