A Beatles és a jazz – Revolution
2015. augusztus 02., Maloschik Róbert
Ezt a hard rock (!) dalt John Lennon írta 1968 márciusában, Indiában. Ez lett később a „Hey Jude” kislemez B-oldala.
A „Revolution” volt az első túlpolitizált szövegű dala a Beatles-nek. Ebben nemcsak az 1968 tavaszán Európán végig söprő forradalmi hangulat játszott szerepet, hanem Lennon kapcsolata Yoko Ono-val, az indiai transzcendentális meditáció, nomeg az LSD is! Ez így együtt a Beatles addigi legvadabb dalát eredményezte. Paul nem vette ezt a dalt jónéven, mert mind mondta, a Beatles stílusától teljesen elüt, mind zenéjében, mind szövegében.
Így aztán John és Paul ismét jót „kardozott”, melyikük nótája legyen a kislemez A-oldala, a „Hey Jude”, vagy Lennon nótája, a „Revolution”. Végül a Beatles tagsága 3:1 arányban a „Hey Jude” mellett döntött.
Ezen az 1968. július 12-én rögzített felvételen a The Beatles összeállítása a következő volt: John Lennon – kétszeresen felvett szólóének, torzítós elektromos gitár, ritmusgitár, taps, George Harrison – szólógitár, ritmusgitár (!), taps, Paul McCartney – basszusgitár, taps, Ringo Starr – dob. Vendégként közreműködött a felvételen Nicky Hopkins, aki elektromos zongorán játszott.
A kislemez több szempontból is „történelmi jelentőségű”:
1) Ez volt az akkor alapított önálló lemezkiadójuk, az Apple első kiadványa.
2) Amit aztán Angliában az Apple második kiadványa, Mary Hopkin „Those Were the Days” című kislemeze taszította le a slágerlista éléről.
3) Amerikában ez volt a leghosszabban, 9 hétig vezető Beatles kislemez. (És még egy érdekesség, Amerikában a rádiólejátszásokat is figyelembe vették akkoriban, így a „Revolution” egyedülálló dalként is megjelent a Billboard Hot 100-on – és a 12. helyig jutott!)
4) És még egy csúcs: a „Hey Jude” mai napig tartja a rekordot az „Első lemezes új kiadó” kategóriában azzal, hogy világszerte több mint nyolcmillió példányt adtak el belőle, és 11 országban volt listavezető!
A single-t Amerikában előbb jelentették meg, mint Angliában…
Amerikában1968. augusztus 26-án dobták piacra a kislemezt, de valami miatt csak szeptember 14-én adott életjelt magáról a Billboard Hot 100-on (igaz, 19 hétig ott is maradt…), és csak két héttel később, szeptember 28-án lett Number One. Viszont 9 hétig vezetett megszakítás nélkül!
Angliában csak 1968. augusztus 28-án jelentették meg a „Hey Jude” kislemezt, és 1 héttel később már listavezető is lett a Temze partján. Viszont csak 2 hétig vezetett.
Ezen a felvételen a The Beatles összeállítása a következő volt: John Lennon – kétszeresen felvett szólóének, torzítós elektromos gitár, ritmusgitár, taps, George Harrison – szólógitár, ritmusgitár (!), taps, Paul McCartney – basszusgitár, taps, Ringo Starr – dob. Vendégként közreműködött a felvételen Nicky Hopkins, aki elektromos zongorán játszott.
A jazz feldolgozások időrendben: a „Revolution”-ből az elmúlt 47 évben hat jazzváltozat készült. Ráadásul mind az elmúlt másfél évtizedben! Legalább is én ennyiről tudok…
Doctor 3 2’01” (7’36”) (Bambini Forever 2001 CD)
(medley:+Change the World+All the Things You Are)
(Danilo Rea – p, Enzo Pietropaoli - b, Fabrizio Sferra - dr)
The Swingle Singers 3’39” (Ticket to Ride – A Beatles Tribute 2002 CD)
Soulive 3’36” (Rubber Soulive 2010 CD)
(Neal Evans – Hammond org, p, Eric Krasno – eg, Alan Evans – dr)
Colin Towns & The NDR Bigband 9’18” (John Lennon – In My Own Write 2010 CD)
Bill Frisell 3’50” (All We Are Saying... 2011 CD)
(BF – eg, Greg Leisz – steel g, Jenny Schneinman - v, Tony Scherr – bg, Kenny Wolleson - dr)
Celso Mendes feat. Lua 4’31” (VA: Jazz and Beatles – Part Two 2012 CD)
(Lua – voc, CM – eg, - ep, - b, dr)