JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 26.
VeszprémFest 20252024. november 26.
Jazz(Nagy)kanizsa 20242024. november 11.

A Beatles és a jazz

A Beatles és a jazz – Paperback Writer

A terveknek megfelelően 1966 tavaszán a Beatles-nek ki kellett adni egy új kislemezt. Sorrendben a tizenegyediket. Nos, Paul február végén meg is írta a dalt, amit aztán április 13-án fel is vettek az Abbey Road-ban.

Ez volt az első olyan angliai Beatles kislemez, amely nem a szerelemről szólt! Hanem egy ponyvaregényíróról, aki nagy ambíciókkal rendelkezik, ezért levelet ír egy kiadó vezetőjének. Egyesek szerint Paul egyik nagynénje betette a bogarat unokaöccse fülébe azzal, mikor egy családi összejövetelen azt mondta: „Paulie, te csak szerelmesdalokat tudsz írni?”

Egy neves angol diszkzsoké azt állította, hogy McCartney-t egy olyan jelenet ihlette meg, mikor egyszer a stúdió előtt a felvételre várva megpillantotta Ringo Starr-t, aki épp egy papírfedeles könnyen emészthető témájú könyvet olvasott…

A zenekar összeállítása: Paul McCartney – ének, basszusgitár, John Lennon – ritmusgitár, háttérének, George Harrison – szólógitár, háttérének, Ringo Starr – dob, csörgődob.

A „Paperback Writer”-t 1966. június 10-én jelentették meg kislemezen Angliában. 16-án iratkozott fel a slágerlistára, majd 23-tól 2 héten át listavezető volt. Mindössze 11 hetes „listáskodása” alatt azonban több mint félmillió példányt adtak el belőle a szigetországban, így kiérdemelte az aranylemez minősítést.

paperback-writer-uk-single.jpg

Amerikában már 1966. május 30-án dobták piacra a single-t, június 11-én került fel a listára (és csak 10 hétig maradt ott), 25-én már Number One volt, 1 hét múlva Frank Sinatra „Stranger int he Night”-ja leváltotta. A Beatles azonban nem hagyta magát és július 9-én 1 hétre ismát átvette a vezetést. Viszont odaát is csak félmillió példányt adtak el belőle, így Amerikában is be kellett érnie az aranylemez minősítéssel!

paperback-writer-us-single.jpg

A „Paperback Writer” Angliában csak az 1966 decemberében megjelentetett első Beatles válogatás albumra, az „A Collection of Beatles Oldies… but Goldies”-ra került fel. Ez az LP csak a hetedik helyig jutott és mindössze 34 hétig maradt a listán. Mindezek ellenére, így is kiérdemelte az aranylemez minősítést.

the-beatles-a-collection-of-oldies.jpg

New Yorkban a „Paperback” 1970 tavaszán került rá a „Hey Jude” válogatás LP-re. Ez március 21-án adott életjelt magáról az albumlistán, de hiába volt négy héten át második, az Atlanti Óceán túlsó partján soha sem jutott Number One pozícióba. Viszont 59 héten át maradt bent a Billboard Hot 200-ban. És ezalatt hárommillió példányt adtak el belőle az Egyesült Államokban.

heyjudealbum.jpg


A jazz feldolgozások időrendben: ez a dal nem nagyon tetszett a jazz előadóknak, hisz 1966-tól napjainkig mindössze 5 jazzváltozat készült belőle (abból is egy az én kérésemre). Én legalább is ennyiről tudok…


mike-melvoin-keys-to-your-mind.jpg

Mike Melvoin (p) 3’28” (Keys to Your Mind 1966 LP)


the-young-gyants-feat-john-dandrea-the-young-gyants-at-the-chez.jpg

The Young Gyants feat. John d’Andrea 2’07” (The Young Gyants at The Chez 1966 LP)


the-london-jazz-four-take-a-new-look-at-the-beatles.jpg

The London Jazz Four 3’00” (Take a New Look at the Beatles 1967 LP)

(Len Clarke – dr, Ron Forbes - vib, Mike McNaught - p, Brian Moore - b)


Koós-Hutás Áron-Molnár Sándor Quintet 5’30” (6. stúdió – 2008. augusztus 29.)

(Koós-Hutás Áron – tp, Molnár Sándor – ts, Gayer Mátyás – p, Soós Márton – b, Csízi László – dr)


mandy-jones-world-spirit.jpg

Mandy Jones 2’04” (World Spirit 2014 CD)

(MJ – voc, - p, - b, - dr)

Vissza az összes cikkhez