A Beatles és a jazz – Paperback Writer
2015. május 09., Maloschik Róbert
A terveknek megfelelően 1966 tavaszán a Beatles-nek ki kellett adni egy új kislemezt. Sorrendben a tizenegyediket. Nos, Paul február végén meg is írta a dalt, amit aztán április 13-án fel is vettek az Abbey Road-ban.
Ez volt az első olyan angliai Beatles kislemez, amely nem a szerelemről szólt! Hanem egy ponyvaregényíróról, aki nagy ambíciókkal rendelkezik, ezért levelet ír egy kiadó vezetőjének. Egyesek szerint Paul egyik nagynénje betette a bogarat unokaöccse fülébe azzal, mikor egy családi összejövetelen azt mondta: „Paulie, te csak szerelmesdalokat tudsz írni?”
Egy neves angol diszkzsoké azt állította, hogy McCartney-t egy olyan jelenet ihlette meg, mikor egyszer a stúdió előtt a felvételre várva megpillantotta Ringo Starr-t, aki épp egy papírfedeles könnyen emészthető témájú könyvet olvasott…
A zenekar összeállítása: Paul McCartney – ének, basszusgitár, John Lennon – ritmusgitár, háttérének, George Harrison – szólógitár, háttérének, Ringo Starr – dob, csörgődob.
A „Paperback Writer”-t 1966. június 10-én jelentették meg kislemezen Angliában. 16-án iratkozott fel a slágerlistára, majd 23-tól 2 héten át listavezető volt. Mindössze 11 hetes „listáskodása” alatt azonban több mint félmillió példányt adtak el belőle a szigetországban, így kiérdemelte az aranylemez minősítést.
Amerikában már 1966. május 30-án dobták piacra a single-t, június 11-én került fel a listára (és csak 10 hétig maradt ott), 25-én már Number One volt, 1 hét múlva Frank Sinatra „Stranger int he Night”-ja leváltotta. A Beatles azonban nem hagyta magát és július 9-én 1 hétre ismát átvette a vezetést. Viszont odaát is csak félmillió példányt adtak el belőle, így Amerikában is be kellett érnie az aranylemez minősítéssel!
A „Paperback Writer” Angliában csak az 1966 decemberében megjelentetett első Beatles válogatás albumra, az „A Collection of Beatles Oldies… but Goldies”-ra került fel. Ez az LP csak a hetedik helyig jutott és mindössze 34 hétig maradt a listán. Mindezek ellenére, így is kiérdemelte az aranylemez minősítést.
New Yorkban a „Paperback” 1970 tavaszán került rá a „Hey Jude” válogatás LP-re. Ez március 21-án adott életjelt magáról az albumlistán, de hiába volt négy héten át második, az Atlanti Óceán túlsó partján soha sem jutott Number One pozícióba. Viszont 59 héten át maradt bent a Billboard Hot 200-ban. És ezalatt hárommillió példányt adtak el belőle az Egyesült Államokban.
A jazz feldolgozások időrendben: ez a dal nem nagyon tetszett a jazz előadóknak, hisz 1966-tól napjainkig mindössze 5 jazzváltozat készült belőle (abból is egy az én kérésemre). Én legalább is ennyiről tudok…
Mike Melvoin (p) 3’28” (Keys to Your Mind 1966 LP)
The Young Gyants feat. John d’Andrea 2’07” (The Young Gyants at The Chez 1966 LP)
The London Jazz Four 3’00” (Take a New Look at the Beatles 1967 LP)
(Len Clarke – dr, Ron Forbes - vib, Mike McNaught - p, Brian Moore - b)
Koós-Hutás Áron-Molnár Sándor Quintet 5’30” (6. stúdió – 2008. augusztus 29.)
(Koós-Hutás Áron – tp, Molnár Sándor – ts, Gayer Mátyás – p, Soós Márton – b, Csízi László – dr)
Mandy Jones 2’04” (World Spirit 2014 CD)
(MJ – voc, - p, - b, - dr)