A Beatles és a jazz – Octopus’s Garden
2015. április 05., Maloschik Róbert
Ezt a dalt Ringo 1968 nyarán írta, mikor feleségével és akkor 3 éves kisfiával, Richard-dal Szardinia szigetén nyaralt. Ez volt Ringo Starr második kompozíciója (az első a „Don’t Pass Me by”, ami az 1968 őszén megjelent „The Beatles” dupla LP-re került.
Az előzményekről néhány szót. Miközben nyaraltak egy tenger parti ételárustól Ringo az angolok egyik kedvenc ételét, a „Fish and Chips”-et kérte. Az árus viszont sült polipot adott neki. Előtte még soha sem evett ilyent. Később elmesélte újságíróknak: „Meglehetett enni, csirke íze volt, csak gumiszerűen rágós volt a husa…” Utána mentek családostól sétahajókázni, s a kapitány elmesélte a 3 éves Richard-nak (aki később Zak Starkey néven maga is híres rock dobos lett..), hogy a polip egy békés tengeri léány, nem pedig szörny, ahogy a mesékben és filmeken ábrázolják. Szeret például köveket gyűjtögetni magának a tengerfenéken és ott hűsölni.
Amikor aztán 1969 tavaszán dalokat kellett írni az „Abbey Road” LP-re, Ringo is jelentkezett ezzel a polipos ötlettel. A Paul és John csak nevettek rajta, de aztán George besegített Ringo-nak, így megszületett az „Octopus’s Garden”. Harrison viszont a segítségért nem kért jogdíjat, így a dalt Richard Starkey néven jegyezték be! (Ha valaki nem tudná, ez Ringo Starr polgári neve…)
A dalt 1969. április 26-án rögzítették 32 nekifutásra a londoni Abbey Road stúdióban, ahol július 17-én és 18-án ejtették meg a rájátszásokat.
Az „Octopus’s Garden” végül is az „Abbey Road” A-oldalának 5. track-je lett. Az alábbi összeállításban hallható rajta a Beatles: Ringo Starr – ének, dob, zongora, George Harrison – szólógitár, háttérének, Paul McCartney – basszusgitár, háttérének, John Lennon – gitár, háttérének.
Az „Abbey Road” LP Angliában 1969. szeptember 26-án jelent meg, október 4-én került fel a szigetországi albumlistára és 81 hétig ott is maradt! Egyből az első helyen nyitott és két részletben 17 héten át volt listavezető Nagy-Britanniában. Természetesen platinalemez lett belőle.
Amerikában –mivel két héttel később jelentették meg- csak 1969. október 18-án adott életjelt magáról az „Abbey Road”. További két hét elteltével, azaz 1969. november 1-én került Number One pozícióba, és 1970. március 7-ig, vagyis két részletben 11 hétig vezetett. Viszont a Billboard 200-as listájáról csak 129 hét után esett le és ezen két és fél év alatt több mint kilencmillió darab kelt el belőle!
A jazz feldolgozások időrendben: az elmúlt 45 és fél évben 7 jazzváltozat készült Ringo Starr dalából. Legaláb is én ennyiről tudok…
George Benson (6’22”) 1'36" (+4’46”) (The Other Side of Abbey Road 1969 LP)
(George Benson - g, Hubert Laws – fl, Sonny Fortune - ts, Freddie Hubbard - tp, Wayne Andre - tb, Herbie Hancock - p, Ron Carter - b, Ed Shaughnessy - dr)
Eugene Cadbourne 3’00” (22’10”) (Beatles medley!)
(LSDC&W – The History of the Chadbournes in America 1987 LP)
(EC – voc, eg, as, Toshinori Kondo – tp)
Mike Westbrook Band 4’17” (Off Abbey Road 1990 CD)
(Mike Westbrook – p, Kate Westbrook – voc)
Tok Tok Tok 2’26” (This Can’t Be Love 1998 CD)
(Morten Klein – ts, Frank Fiedler – b)
The Persuasions 3’14” (The Persuasions Sing The Beatles 2002 CD)
Jazz Me Do 7’48” (Jazz Me Do 2003 CD) (medley:+When I’m 64)
(Phil Abraham – tb)
Off Abbey Road 4’19” (Columbus-hajó 2006)
(Halper László – g, Lakatos Gyula – keyb, Oláh Péter – b, Kőszegi Imre – dr)