A Beatles és a jazz – Love Me Do
2014. november 02., Maloschik Róbert
A dal eredeti dallamát Paul írta 16 évesen. Később, John segítségével a középrész is megszületett! Akkor még nem gondolták a fiúk, hogy ez lesz a Beatles első kislemeze. Azt meg pláne nem, hogy az első LP-jük (Please Please Me) B-oldalán a nyitó felvétel…
Mikor a Parlophone 1962-ben szerződtette őket, még Pete Best volt a dobosuk. Viszont ő a Beatles első lemezfelvételén (mondjuk úgy, próbafelvételén) nem túl jól szerepelt június 6-án. (Ez a felvétel azonban rákerült az 1995-ben megjelent dupla CD-re, az „Anthology 1”-ra!)
Best-et George Martin zenei rendező kifejezett kérésére (nincs „time”-ja!) Brian Epstein menedzser kirúgta. Helyére került augusztusban Ringo Starr. Mivel Ringo még sosem járt előtte stúdióban, így lámpalázas volt, és a szeptember 4-i „session”-ön többször is elrontotta a tempót. George Martin nagyon ideges lett, hogy ne rabolják a drága stúdióidőt, így behívott egy gyakorlott stúdiódobost Andy White-ot. Külön pikantériája a dolognak, hogy míg a single-ön Ringo dobolása hallatszik, addig a „Please Please Me” nagylemezen Andy White dobol, Ringo-nak viszont csak a csörgődob jutott…
Ez a dal lett végül is az első Beatles kislemez A-oldala. (A B-oldalra a „P.S. I Love You” került). A „Love Me Do”-t 1962. október 5-én dobták Angliában piacra, és a fiúk csalódására csak a 17. helyig jutott. Aztán 1982-ben újra promótálni kezdték, aminek hatására ugyanaz a kislemez felment a brit slágerlista 4. helyére!
Amerikában viszont csak az 1964 eleji un. „Beatles boom” idején jelentették meg a Beatles második tengeren túli kislemezeként, ahol aztán első lett!
A "Love Me Do" természetesen Beatles első angliai LP-jére, a „Please Please Me”-re is, ami Angliában monóban jelent meg 1963. március 22-én és 1963. május 11-től december 7-ig, vagyis 30 héten át vezette a londoni NME 100-as albumlistáját, mikor is a második Beatles LP, a „With The Beatles” letaszította az élről. (Május 11-ig viszont azért nem volt Number One, mert addig Cliff Richard volt az albumlista vezetője, a „Summer Holliday”-vel!)
Amerikában még ennél is kacifántosabb volt a lemez története. Történt ugyanis, hogy az EMI amerikai „leányvállalata”, a Capitol nem volt hajlandó náluk névtelen előadók lemezeit megjelentetni… Így az EMI egy ottani kis kiadót, a Vee-Jay Records-ot kérte meg a The Beatles első hivatalos albumának amerikai forgalmazására. Ők viszont az „Introducing…The Beatles” címet adták az LP-nek, amit minden különösebb visszhang nélkül dobtak piacra 1963. április 26-án. Jellemző a sikertelenségre/érdektelenségre, hogy az 1964 elején bekövetkezett un. „Beatles boom”-ig mindössze 50.000 (jól látják, ötvenezer!) albumot tudtak eladni 9 hónap alatt.
Miután a Capitol 1964 januárjában végre hajlandó volt egy Beatles LP-t (Meet The Beatles!) megjelentetni, és az rakétaszerűen felszáguldott a lista élére, a Vee-Jay is „észbekapott” és óriási reklámkampány közepette újra megjelentette az „Introducing…The Beatles”-t. Ez a húzásuk annyira bejött, hogy a Billboard albumlistájának második helyén volt található a lemez kilenc héten át!
A jazz feldolgozások időrendben: az elmúlt 52 évben 9 jazz változat készült a dalból. Legalább is én ennyiről tudok…
Bob Leaper 3’27” (Big Band Beatle Songs 1964 LP)
Dick Hyman 3’20” (Keyboard Kaleidoscope 1965 LP)
(DH – Lowery org, Tony Mottola - eg, Everett Barksdale - bg, Osie Johnson - dr + vocal choir)
George Van Eps 3’24” (My Guitar 1966 LP)
(GVE – eg, Frank Emilio Flynn - vib, perc)
Rob Agerbeek (p) 2’57” (Beatles’ Boogies 1973 LP)
Tomsits Trió 5’30” (Budapest Sportcsarnok - 1982. február 28.)
(Tomsits Rudolf - tp, Rudi Reb – eg, Uros Secerov – con)
The Persuasions 3’27” (The Persuasions Sing The Beatles 2002 CD)
Phil Abraham & Jazz Me Do 6’46” (Jazz Me Do 2003 CD)
Lisa Lauren (voc, p) 4’23” (Lisa Lauren Loves The Beatles 2006 CD)
Julie Budd 4’06” (They Wrote the Songs 2014 CD)