JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2025. április 29.
Névnaposok – Péter2025. április 29.
Lorber, Jeff: Elevate2025. április 26.
Iyer, Vijay: Defiant Life2025. április 19.
New Fossils: Ecosphere2025. április 16.
Jan Garbarek Group koncert2025. április 15.

Hírek

Phil Woods megidézése a BJC-ben a Kollmann Gábor Quintet koncertjén

A Kollmann Gábor Quintet januári tribute koncertjén a Cannonball Adderley Quintet volt a fókuszban, az április 26-i előadáson pedig egy másik jelentős altszaxofonos, Phil Woods (1931-2015).

bjc-logo.jpg

Woods tudtommal nem lépett fel Magyarországon, valamint sem bakelit, sem CD lemezei nem nagyon voltak megtalálhatók a hanglemezboltok kínálatában (amikor még voltak lemezboltok). Ő is a Parker, Davis, Adderley és mások által tökélyre fejlesztett quintet formációt kedvelte, azaz a szaxofon-trombita-zongora-bőgő-dob hangszer összeállítást. Ízlések különbözőek, de talán az 1983 és 1989 közötti időszakban volt a legjobb zenekara, amikor Tom Harrell (1946-) trombitással játszott együtt.

Gyűjteményemben – sajnos – csak egyetlen Phil Woods lemez van, ennek borítójának másolatát csatolom, megtakarítandó egy Phil Woods fénykép keresgélésére fordítandó időt.

phil-woods.png

Bár voltak saját szerzeményei is, de igazából jazz standardek és más jazz zenészek szerzeményeinek egyéni hangszereléssel, saját hangzással történő megszólaltatása volt leginkább jellemző lemezei, koncertjeire. Egyébként a fenti koncertlemezen egy Woods téma mellett nyolc ilyen kategóriába tartozó feldolgozás található.

A Kollmann Gábor Quintet a szokásos, állandó összeállításában lépett fel a BJC-ben, azaz Kollmann Gábor játszott altszaxofon, Bér Zsolt trombitált, Csanyi Zoltán zongorázott, Hárs Viktor bőgőzött, és Sramkó János dobolt.

quintet-8.jpg

A Phil Woods Quintet-tek játékának megidézéséhez hat standard került előadásra az eredeti hangszerelést követve, de volt még egy-egy kompozíció a Charlie Parker Quintet („Dewey Square”) és a Cannonball Adderley Quintet („Bohemia After Dark”) programjából, valamint egy filmzene („The Pink Panther”) feldolgozás. Ezek a darabok mind-mind megtalálhatók Phil Woods lemezein, általában nem is egyszer, mivel nagyszámú felvétel készült vele, köztük számos élő koncertfelvétel.

Aki esetleg nem tudná, A rózsaszín párduc („The Pink Panther”) egy Blake Edward rendezte film Peter Sellers főszereplésével 1963-ból, amelynek zenéjét Henry Mancini írta. A filmnek utána még több része készült el, de a zene maradt.

Program:

1/1. There Will Never Be Another You (Harry Warren-Mack Gordon)

1/2. Dewey Square (Charlie Parker)

1/3. Lover Man (Jimmy Davis-Roger Ramirez-James Sherman)

1/4. Nature Boy (Eden Ahbez)

1/5. You and the Night and the Music (Arthur Schwartz-Howard Dietz)

2/1. Bohemia After Dark (Oscar Pettiford)

2/2. Yesterdays (Jerome Kern-Otto Harbach)

2/3. Love for Sale (Cole Porter)

2/4. The Pink Panther (Henry Mancini)

kollmann-gabor-3.jpg

ber-zsolt.jpg

hars-viktor-2.jpg

kollmann-hars-ber.jpg

hars-ber-sramko.jpg

A zenekarból tulajdonképpen mindenkit kiemelhetnék, hiszen jobbnál-jobb szólókkal bizonyították, hogy nagyon értik és kedvelik ezt a stílust.

csanyi-zoltan.jpg

sramko-janos.jpg

Talán Csanyi Zoltán zongora szólói és Sramkó János dobszólója a „Love for Sale” előadásában ragadtatták legnagyobb tapsra a nagyszámú közönséget.

bucsu-20.jpg

hangfoglalo.jpg

nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez