JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. december 27.
Emmet Cohen Karácsonyra2024. december 23.

Világsztárok Magyarországon

Világsztárok Magyarországon – Debreceni Jazz Napok 1990

Debreceni Jazz Napok 1990. július 19-22. A hangversenyek helyszínei: Kölcsey Ferenc Művelődési Központ Színházterme, Városi Sportcsarnok, Nagyerdei Szabadtéri Színpad, Bartók terem, Kölcsey Ferenc Művelődési Központ Park Sörkert.

A Sörkert (Kölcsey Park) programja:

Július 19. 16 óra  Debrecen Dixieland Band

Július 20. 16 óra  Orient Dixieland Jazz Band

Július 21. 16 óra  Budapest Ragtime Band

Július 22. 11 óra  Molnár Dixieland Band

Debrecen Dixieland Band

 

Július 19. csütörtök: Művelődési Központ Színházterme 19 óra

Bop-Art együttes:  Malecz Attila - billentyűs hangszerek, Kormos János - gitár, Faludi Tamás – basszusgitár, Rudnai Péter – dob, Bogdán Éva hangmérnök

Malecz Attila 1982-ben alapította az együttest. Számos fesztiválon játszottak világhírű zenészekkel, pl.: Steve Coleman, Zbigniew Namyslowski. Saját kompozíciókat dolgoztak fel, amely magába olvasztotta a klasszikus zene, a rock és a jazz hagyományait.

 

Kis Rákfogó Együttes: ifj. Szakcsi Lakatos Béla – zongora, Torma Rudolf bőgő, ? – dob, (Hangya) Nagy József – szopránszaxofon, Héder Imre – tenorszaxofon

A 70-es évek legendás Rákfogó és Kis Rákfogó együttes hagyományait folytatták jazz-rock stílusú darabok szerepeltek műsorukon.

 

Vukán György együttese és Lakatos "Ablakos" Dezső

Vukán György - zongora, Lakatos Dezső - altszaxofon, Egri János – bőgő, Kőszegi Imre - dob

Lakatos Dezső Amerikában is ismert jazz zenész számos stúdiófelvétel őrzi kiváló játékát. Több alkalommal játszott a Vukán György vezette Super Trióval és a Creative Art Ensemble-lal.

 

Román-Magyar Jazzműhely:

Kamocsa Béla – gitár, ének, Weinberger Attila – ének, Dan Ionescu – gitár, Bora Jomos – basszusgitár, ? – dob

Temesvári és nagyváradi muzsikusokból álló blues együttes.

 

Július 20. péntek 19 óra Művelődési Központ Színházterme

eMeRTon Big Band

A bigband a Stúdió 11-re épült. Vezetője Tomsits Rudolf, meghívott szólista Ablakos Lakatos Dezső altszaxofon, a dán szaxofonos Hans Ulrik Jensen és a szintén dán zongorista Nikolaj Hess, valamint Szulák Andrea ének. Saját hangszereléseket játszottak modern felfogásban.

 

Dán-Magyar Jazzworkshop

Hans Ulrik Jensen – szaxofon, Nikolaj Hess – zongora, Tomsits Rudolf – trombita, Czvikovszky György – bőgő, Balogh Elemér - dob

 

A Dán és Magyar Rádió több éve rendszeresen szervezett közös produkciókat, s ezúttal is folytatódott a hagyomány. Két tehetséges fiatal mutatkozott be a magyar közönségnek Hans Ulrik Jensen és Nikolaj Hess személyében.

 

Pege Aladár Quartet

Pege Aladár – bőgő, Makó László – szaxofon, Horányi Sándor – gitár, Szabó Ferenc - dob

 

Városi Sportcsarnok 21 óra

Philip Catherine Trio

Philip Catherine – gitár, Hein van Geyn – bőgő, Dre Pallemaerts - dob

Philip Catherine igazi világsztárként érkezett, hiszen mire Debrecenbe ért, már bejárta a világ legnagyobb jazzfesztiváljait, csak a legismertebbeket sorolom fel: 1976 – Berlin, 1977 - Montreux, 1978 – Newport. És olyan világsztárokkal játszott, mint Chet Baker, Toots Thielemans, Dexter Gordon stb. 1989-ben a hágai North Sea Fesztiválon az Európa legjobb jazz zenésze címet nyerte el. Játékuk Debrecenben is lenyűgöző volt, akkor még nem sejtettem, hogy az egyik kedvenc jazz lemezem tőle származik, amelyen a másnap színpadra lépett dán bőgős Pedersen-nel játszik duóban. A „Spanish Night” lemezüket azóta is rendszeresen hallgatom, nem tudok velük betelni.

 

Charles Lloyd Quartet

Charles Lloyd – tenorszaxofon, Bobo Stenson – zongora, Palle Danielsson - bőgő, Jon Christensen dob

Charles Lloyd első kvartettjét 1965-ben alakította Keith Jarrett, Cecil McBee és Jack DeJohnette részvételével. Ez az együttes meghozta számukra a világsikert. Érdekességként említem, hogy az akkori szegényes lemezkiadás egyik szenzációja volt a csehszlovák Supraphon lemezen megjelent felvételük, amelyekből a debreceni hangversenyen is játszott, mindannyiunk nagy örömére. Ez az este még a fanyalgókat is elismerésre késztette.

 

Muck Ferenc és a Crack Orkestra

Muck Ferenc – tenorszaxofon, Nagy Zoltán - zongora, Giret Gábor – basszusgitár, Németh Gábor dob

Műsorukon jazz-rock stílusú saját szerzeményeket játszottak.

 

Július 21. szombat 16 óra Nagyerdei Szabadtéri Szinpad

Deák Bill Blues Band

Török Ádám és a Mini

Joe Belly Dixieland Band

 

21 óra Bartók terem

Binder-Shotham duó /Magyarország-India/

Binder Károly – zongora, Ramesh Shotham - ütőhangszerek

Az indiai ütőhangszeres számos világsztárral játszott már azt megelőzően. Előadásukban remekül ötvözték India, Afrika és Európa zenei hagyományait, természetesen a jazz nyelvezetével előadva.

 

Csík Gusztáv-Niels-Henning Ørsted Pedersen Duó

Csík Gusztáv – zongora, Niels-Henning Ørsted Pedersen bőgő

Ha visszatekintek az elmúlt negyven évre, talán ez a koncert maradt meg bennem a legjobban. Tudtuk, hogy a világ egyik legjobb bőgőse, már igen fiatalon Oscar Peterson-nal játszott és a legjobb elismeréseket kapta. Élőben lenyűgöző koncertet adott, mind kísérőként, mind szólistaként. Csík Gusztávnak köszönhettük fellépését. Abban az időben Svájcban találkoztak és sikerült Debrecenbe elhozni. A koncert után megnézhettük a bőgőjét, amit nagyon kedvesen és barátságosan bemutatott. Mi, debreceni bőgősök pedig tátott szájjal figyeltük. Felejthetetlen este volt. Ilyen volt az 1990-es Debreceni Jazz Napok vége.

Vissza az összes cikkhez