Világsztárok Magyarországon – Miles Davis először Budapesten (1989. november 16.)
2013. április 27., Maloschik Róbert-Márkus József
Az első magyarországi Miles Davis koncerten a Budapest Sportcsarnokban ott volt székesfehérvári rovatvezetőnk, Márkus József is. De sok mindenre már nem emlékszik, nomeg sosem volt elkötelezett híve a fusion-nek...
Persze mi is ott voltunk feleségem Gabival, aki nagy Miles rajongó volt. Ülni kellett a küzdőtéren, de ez nem vette el a kedvünket. Két dolog viszont annál is inkább: egyrészt, olyan kevesen vettek jegyet, hogy le kellett a terem felét választani (…) és sajnos szokás szerint nem jól lett hangosítva, így eléggé élvezhetetlen volt az egész...
Az 1986-os „Tutu” után 1989 májusáig nem jelent meg igazi Miles Davis lemez (ha csak a filmzenéket nem soroljuk ide), akkor viszont egyszerre kettőt is: az „Amandla” és az „Aura”.
Miles Davis sántikálva szinte vonszolta magát a színpadon, alig trombitált (szokás szerint háttal a közönségnek), meg néhány akkordot lenyomott a direkt neki odatett szintetizátoron.
A "gyerekek közül" kimagaslóan a legjobban Kenny Garrett (1960) tetszett (aki később vitte is valamire), plusz a japán billentyűs Kei Akagi (1953), akiről azóta sem hallottam. Különös figura volt a holland-hawaii basszusgitáros Benny Rietveld (1959) a derekáig érő hosszú hajával (ami akkoriban már nem volt divatos, gondolom Jaco Pastorius-ra akart "hajazni"..., el is játszották az „Amandla”-ról a „Mr. Pastorius”-t), aki később a Santana együttes zenei igazgatója lett. Viszont kibaszottul idegesített Foley McCreary (1963), aki szétgitározta az egész koncertet. Ricky Wellman (1955) volt a dobos - semmi különös (nagy lábdob puffogás).
Miles Davis menedzsmentje természetesen nem engedte felvenni a koncertet a Magyar Rádiónak!
És akkor most jöjjönek Márkus Jóska „rekvizítumai”!