Világsztárok Magyarországon – Chet Baker az 1987. évi Debreceni Jazz Napokon, avagy amikor egy „jazz Isten” ledönti saját szobrát
2012. december 14., Fazekas Csaba
Időről-időre megkérem a Debreceni Jazz Együttes bőgősét, Fazekas Csabát, emlékezzen vissza a régi eseményekre. Eddig is mindig készségesen állt rendelkezésemre, de most egy keserű hangú levéllel is megtoldotta visszaemlékezését… (A szerk.)
Kedves Robi!
Természetes, hogy mindig megpróbálok kérésednek eleget tenni és emlékeimet rendezgetni, most akkor éppen 1987-re. Az igazság, hogy ez az évjárat sajnos teljesen kiesett a nyomtatott archívumomból, mert az elmúlt években gyakran kölcsönkértek tőlem anyagot a „Debreceni Jazz Napok”-tól. Ami viszont nem természetes, hogy rendszerint hiányosan kaptam vissza, és a belőle készült dolgozatokat a mai napig nem láttam többszöri kérés ellenére sem, és ezt mindig kiváló debreceni "jazz szakértők" követték el. Amik viszont hiányoztak "hát itt volt, de most nincs" jeligével lezárultak.
Az 1987-es jazz napok kiemelkedő vendége Chet Baker volt. Mindannyiunk kedvence volt az 50-es évekből a Gerry Mulligan Quartet, melynek évekig állandó trombitása volt Chet Baker. Az elmúlt évben is több eredeti felvételét sikerült megnéznem a Mezzo TV csatornán. Évekig hallgattuk tőlük a „My Funny Valentine”-t.
Emlékezetem szerint a jazz napok történetében ezt a koncertet a nagy várakozások és a nagy csalódások közé lehetett sorolni. Sajnos, gyakorlatilag botrányba fulladt. A bekonferáláskor egy dobszerelés ugyan fel volt pakolva, de nem ült mögé senki. Chet szokásához híven a színpadra feljövetele után leült és megpróbálta elkezdeni a koncertet. Ekkor vettük észre, hogy strandpapucs van rajta, zokni nélkül. Pillanatok alatt kiderült, hogy valami baj van vele. Mi akkor nem ismertük fel azonnal, hogy nem részeg, hanem erősen be van kábítózva. Elkezdtek játszani, de a zongoristájával nem volt megelégedve, mert egy rövid trombitaszóló után felállította a zongoristáját és keresgélni kezdett néhány akkordot. Utána leült a dob mellé és próbált valamilyen ritmust kialakítani, nem sok sikerrel. Így újra elkezdett trombitán játszani. Meg volt egy duett is, ahol ő énekelt és a fuvolistája gitáron kísérte… Kár, hogy csak láttuk a világhírű trombitást és keveset hallottunk belőle. Tanúi lehettünk, hogyan teszi tönkre a narkó a legnagyobbakat is.
A továbbiakban felsorolom a résztvevő zenekarokat, mert nem emlékszem pontosan a tagokra, így csak az együttesek nevét írom le.
Debreceni Jazz Napok 1987. október 29.-november 1.
Október 29. csütörtök
Művelődési Központ Szinházterme este 7 órakor
Szuper trió + Bontovics Kati
Szabados György zenekara
George Haslam - Level Two (Anglia)
Berki Tamás és együttese
Jam session Dixie pince 23 órától
Október 30. péntek
Művelődési Központ Táncterme du. 4 órakor
No-Spa együttes
Török Ádám MRC
Sportcsarnok este 7 órakor
Babos Gyula együttese
Igor Nazaruk együttese /Szovjetunió/
Chet Baker Quartet /USA-Franciaország-NSZK/
Ulrich Gumpert Trio /NDK/
Október 31. szombat
Művelődési Központ Pódiumterme du. 4 óraor
Binder Károly workshop közreműködött Theo Jörgensmann (NSZK)
Sportcsarnok este 7 órakor "Jazz Maraton"
eMeRTon Nemzetközi Big Band zenekarvezető: Ernie Wilkins /USA/
Divya Jazz Group /India/
Magyar Jazz Quartett + Severi Pyysalo /Finnország/
String Connection /Lengyelország/
Debreceni Ütőhangszeres Együttes
Jam session
November 1. vasárnap
Művelődési Központ Szinházterem de. 11 órakor Dixieland matiné
Molnár Dixieland
Debrecen Dixieland Jazz Band
Sajnos, a fotóimnak is lába kelt…
Ott volt viszont a helyszínen Csányi Attila kollégánk, aki két fotót is készített Chet Baker-ről.