Világsztárok Magyarországon – A Pat Metheny Group először Budapesten (1985. április 8.)
2012. augusztus 24., Maloschik Róbert
Me and my wife Gabriella were sitting at the balcony, you know. Gabi azóta is Pat rajongó. (Később voltak negatív élményeink is vele kapcsolatban… - A szerk.)
Miután a www.jazzma.hu munkatársai között lasszóval kerestem (kör e-mail) azon egyedet, aki ott volt 1985 tavaszán a BKK-ban az akkor már majdnem 31 éves amerikai gitáros-zeneszerző szupersztár, Pat Metheny első budapesti fellépésén, főszerkesztő-helyettesünk Csányi Attila hívta fel arra a figyelmem, hogy a Zeneművész Szövetség Jazz című folyóiratában (1985/2) László Attila írt egy hosszú, részletes cikket. Be’scan”-elte, majd átküldte. Ezt is olvashatják alább. Majd tegnapelőtt székesfehérvári jazz tudorunktól Márkus Jóskától is kaptam egy hosszú levelet, hogy neki még pluszban vannak más „megjelenései” is. Ő is be”scan”-elt ezt-azt, oszt éjjel 3 óra 54 perckor meg is érkezett a „jazz szeretetcsomag” az e-mail boxomba. Időrendi sorrendbe szedtem az „emlékeket”…
Egyébként én csak arra emlékszem, hogy frenetikuan jó koncert volt, de aki már ült akárcsak a "first row-jában is a BKK balcony seats"-einek, az tudja, hogy onnan kb. mikiegérnyinek látszanak a muzsikusok. Persze, mivel nekem az 1970-es évek közepe óta minden ECM-es Pat Metheny LP megvolt, így tudtuk, hogy a bozontos hajú, matrózcsíkos trikós gitáros a főszereplő! Nagy örömömre és őszinte meglepetésemre, nem csak én, hanem a közönség javarésze is felismerte a számok döntő többségét. Főleg az előző évi "First Circle"-ről adtak elő dalokat, mert mindjárt a műsor elején elhangzott Pat Metheny és Lyle Mays első közös kompozíciója, a "Phase Dance", de szólt egy nóta az az évben megjelent közös Pat Metheny-Ornette Coleman lemezről is -Song X-, amelyben Pat gitárszintetizátoron játszott -kapkodta is a fejét a közönség...-, sőt, még a szintén az évi filmzene album -Falcon and the Snowman- nagy slágere, a "This Is Not America" is felcsendült. Igaz, itt David Bowie éneke nélkül, instrumentálisan szólt. (Sőt, több olyan akkor még "Untitled"-nek nevezett újdonság is elhangzott, ami a következő, 1987-es Pat Metheny Group LP-n, a "Still Life (Talkin')"-on már címmel szerepelt.) Aki viszont nem ismerte a nótákat, annak a hetedik szám utáni konferálásával segített Pat. "Speech"-e elején elmondta, 10 éve harcolt azért, ogy Magyarországra jöhessen. Azt azonban -ki tudja, miért- elhallgatta, hogy első gitártanára, egyben felfedezője az Amerikában élő magyar -az 1998-ban meghalt- Zoller Attila volt. Én viszont emlékszem arra is, hogy az 1970-es évek végétől ajánlgattam K.I.-nek, hogy hívja meg a Pat Metheny Group-ot, mert baromi jó. Ő azonban sokallta az akkor még csak 8.000 USD-s fellépti díjat. (Ma már ez 65.000 USD + járulékos költségek!) Ugyanezért nem jött 1980-ban Magyarországra a Wether Report (Joe Zawinul-Wayne Shorter-Jaco Pastorius-Peter Erskine), mert náluk meg a 10.000 USD-t találta túl drágának... Na de vissza Pat-hez! A közönség legnagyobb megdöbbenésére, nem tartottak szünetet, hanem amerikai módira két és fél órán át egyfolytában nyomták. Ők voltak az elsők hazánkban, akik ezt meg merték tenni, vagy inkább úgy mondanám, nekik engedték ezt meg először nálunk... Gondolom, azóta is rázzák az öklüket a BKK büfései...