Gardony, Laszlo: Life in Real Time 2015. július 07., Gáspár Károly
Laszlo Gardony (Gárdonyi László) - Life in Real Time (Sunnyside)
"Jazz, valós időben"
Gárdonyi László új lemeze, a "Life in Real Time" pörög lejátszómban.
(Csak zárójelben jegyzem meg, ma van a világmegjelenése a CD-nek, és habár 1 hónapja megkaptuk tőle, Laci kérésére, csak ma tesszük fel a kritikát a Lemezpolc-ra! - A szerk.)
A zongorista immáron 32 éve él Bostonban, és 28-ik éve tanít a legendás Berklee-n. Egyrészt büszkeség tölti el szívemet, hiszen egy magyar muzsikus mutatta és mutatja meg a jazz hazájában, hogy bizony mi is "ott vagyunk a szeren". Más oldalról tekintve, viszont szomorú az ember, mert belegondolok, milyen jó lenne, ha itthon, testközelből figyelhetnénk, hallgathatnánk játékát a nagyszerű pianistának!
No de, "be kell érnünk" albumaival. Mert, hogy szép számmal jelentek meg felvételei az USA-ban. 2014-ben, egy Maloschik Róbert főszerkesztő úr által készített interjúban mondta el Gárdonyi a JazzMa.hu-n, hogy 10 saját, és 13 szólistaként, vagy társ zenekarvezetőként kiadott lemeznél tart. Tehát -ezek szerint- itt a tizenegyedik Gárdonyi László korong!
(Azt márcsak én teszem hozzá, hogy a világ megjelenés napján, vagyis 2015. július 7-én mi már fel is tehetjük Gáspár Károly írását a „Lemezpolc”-ra! Aki tud ennél „up-to-date”-ebb lenni, az jelentkezzen! Majd elfelejtettem mondani, nekem nagyon tetszik a lemez! Szakszóval „FG”! – A szerk.)
A "Life in Real Time"-on nyolc dal hangzik el. Hat Gárdonyi kompozíció mellett, George Shearing klasszikusát, a "Lullaby of Birdland"-et, és egy tradicionális dalt, a "Motherless Child"-ot tűzte műsorára a zenekar, amely sextet felállásban játszik. Három kiváló tenorszaxofonos is szerepet kap a lemezen; Bill Pierce, Don Braden, és Stan Strickland. Utóbbi basszusklarinéton is megvillantja tudását. A ritmusért John Lockwood bőgős és Yoron Israel dobos felelnek. (Ők is a Berklee-n tanítanak!)
Élő koncert felvételről van szó, melyet 2014 szeptemberében a Berklee Performance Center-ben rögzítettek.
Rendkívül érdekesnek találom Gárdonyi stílusát, hozzáállását a műfajhoz. Az első számban ("Bourbon Street Boogie") New Orleans-ba kalauzol minket, egy pulzáló felvonulás kellős közepébe csöppenve. Már ebben a dalban felvillant számomra azon koncepció, amely a "hagyományos", a jazz alapjait magában hordozó vonulatok (blues, ragtime, boogie-woogie, etc.), és a modern mainstream fuzionálására irányul, legalábbis az én olvasatomban. Tovább haladva a CD "track"-jein csak erősödött az érzésem, hogy bizony Gárdonyi László egyfajta antologikus, az improvizatív zene irányzatait felölelő projectet hozott létre. És ha már létrehozta, a legmagasabb szinten tette, illetve tették ezt partnereivel. Nem feledve a jazz sava-borsát -a swing lüktetést- felhangoznak "groove"-os lüktetésű melódiák is. Ezek kapcsán nekem John Coltrane spirituális, és Keith Jarrett mély lelkiségű zenéi jutottak eszembe, néhol magyar és közel-keleti motívumokkal. Természetesen nem utánzásról van szó; a szellemiség átvételéről, megérzéséről annál inkább.
Nagy örömmel és élvezettel juttattam el füleimbe a "Life in Real Time"-ot, mert igazi, hamisítatlan jazzt hallottam. Olyant, amely tiszteli a múltat, de nem akar abba révedni. Gárdonyi szerzeményeiben megtartotta a standard-ek kapcsán megismert dallamosságot, de mindezt megfűszerezte egyfajta kortárs hangzásvilággal. Olyan ez, mint mikor párunk -ki tudja hányadszor- kedvenc étkünket teszi elénk, de ezúttal "megbolondítva" egy új összetevővel, melytől új értelmet kap az egész, és nagyon ízlik!
Önmagam ismételve tudom elmondani, hogy nagy büszkeség egy távolba szakadt hazánkfia "supreme" albumáról értekezni! Mi - jazzisták- vigyázó szemeinket állandóan Amerika vetjük, hiszen -ha tetszik, ha nem- afelől jöttek és jönnek a zseniális "jazzügyi dolgok". Azonban, mikor azon ritka pillanatokat élhetjük át, amikor egy magyar muzsikus lemeze szabadít fel boldogsághormonokat bennünk, na az az igazi öröm!
Jut eszembe, szokták mondani: együnk csokit, ha azt akarjuk, hogy az -előbb említett- ún. boldogsághormonok felszabaduljanak szervezetünkben. Hát kérem, akár Nobel-díjra is esélyesnek tartom magam most, mert, hogy rájöttem -mitöbb, felfedeztem-, a jó jazz is hasonló hatással van, vagy lehet ránk, mint az édesség. Úgyhogy kedves Olvasók, csokoládé helyett tessenek sok magas színvonalú jazzt hallgatni, és mégcsak nem is hízlal!
Kezdjék mondjuk, Gárdonyi László "Life in Real Time" című CD-jével!
Gárdonyi László (Laszlo Gardony): Life in Real Time (2015)
1. Bourbon Street Boogie
2. Breakout
3. Gemstones
4. Lullaby of Birdland
5. Motherless Child
6. New Song
7. The Other One
8. Out on Top
Gárdonyi László - zongora, zeneszerzés, hangszerelés
Bill Pierce - tenorszaxofon
Don Braden - tenorszaxofon
Stan Strickland - tenorszaxofon, basszusklarinét, ének
John Lockwood - bőgő
Yoron Israel - dob