JazzMa

Friss Hírek

Lemezpolc kritika:
Erskine, Peter - Live in Italy

Erskine, Peter: Live in Italy 2024. október 12., Dr. Sümeghy László

peter-erskine-trio-live-in-italy.png

Peter Erskine Trio - Live In Italy (FUZZY MUSIC)


A közelmúltban koncertezett a Budapest Jazz Clubban a dobos Peter Erskine zenekara Bob Mintzer szaxofonossal kiegészülve. Erskine akusztikus triója 2000 óta koncertezik és készít lemezeket. Alan Pasqua zongorista a másik alapító tag, Darek Oles bőgős 2008-ban csatlakozott a zenekarhoz az eredeti bőgős, Dave Carpenter halála után.

trio.png

A felvétel 2021. november 19-én - egy rövid olasz turné végén - készült Camogli-ban a Teatro Sociale termében, a fénykép tanúsága szerint elég impozáns helyen.

helyszin.png

Egy ötletes, étlapnak álcázott formában tüntették fel a CD-hez tartozó információkat: a felvétel készítésének dátumát, az elhangzó számokat és a szerzőket, a zenekar tagjainak és a technikai stábnak felsorolását. Az árak helyén pedig az egyes kompozíciók hossza látható.

menu.png

A lemezen 10 kompozíció található, ebből ötöt a zongorista Alan Pasqua jegyez, kettőt a bőgős Darek Oles, egyet pedig Peter Erskine. A zenekar tagjainak művein kívül két standard, Django Reinhardt-tól a „Nuages”, Dizzy Gillespie-től pedig „Con Alma” található még a CD-n, természetes egyéni formában. Az interneten még fellelhető egy abszolút hivatalos bonus track, amelynek címe „Bulgaria”.


A lemez első száma, az „Agrodolce” Pasqua három perces zongora bevezetőjével indul, amelyhez halkan, érzékenyen csatlakoznak a többiek.

A „New Hope” tisztelgés Keith Jarrett előtt, majd az „Old School Blues” címében is jelzett stílusban pörgeti fel a tempót medium szintre az addigi lassú, melankolikus tartományból.

A „Three-Quarter Molly” Erskine szerzői képességeit dicséri, a „Turnaround”-ban pedig hangszeres tudását mutatja meg.

Két kiváló kompozícióval járult hozzá a lemezhez a lengyel származású bőgős, Derek Oles. A melodikus „Snowglobe” mellett a „The Honeymoon” egy uptempo-jú, bebop-os szerzemény.

A CD utolsó száma a „Dear Chick”, amelynél már a zenéből - a cím ismerete nélkül is - felismerhetjük, hogy ez darab Chick Corea-nak íródott.

A már említett bonus track, a „Bulgaria”, amolyan Peter Erskine által bemutatott jutalomjáték, végig a dob dominálja a darabot.

A lemezt a DownBeat magazin négy csillagosra minősítette, valamint Grammy jelölést kapott a Best Jazz Instrumental Album kategóriában. Ezekből is láthatjuk, hogy ez nem egy amolyan „futottak még” lemez. A legnagyobb erőssége a zenekar tagjai közötti egyetértés, együtt gondolkodás, senki nem akarja a másikat lejátszani, a szólóknál érvényesül a „kevesebb több” elv.

Nem tudok jobb megfogalmazást, ez egy minőségi zenét tartalmazó lemez.

A CD Peter Erskine saját kiadójánál, a Fuzzy Music-nál jelent meg. Gondolom a kis kiadó, kis marketing potenciálja az oka, hogy ez egy kevésbé ismert, nehezen megszerezhető kiadvány lett, legalábbis Magyarországon.


Vissza a lemezhez