JazzMa

Friss Hírek

Lemezpolc kritika:
Abair, Mindi - Live in Seattle

Abair, Mindi: Live in Seattle 2016. február 12., Zahár Fanni

mindi-abair-and-the-boneshakers-live-in-seattle.jpg

MINDI ABAIR AND THE BONESHAKERS - Live in Seattle (Heads Up - Karsay)


Mindi Adair (1969), a soha ki nem fogyó energiával rendelkező, kétszeres Grammy-díjas amerikai szaxofonos újabb hatalmas dobása ez az élő koncert-kiadvány. Összeállva a Randy Jackobs-hoz köthető The Boneshakers-zel, az amúgy soul, funk, smooth-jazz műfajokhoz köthető szaxofonos tökéletesen beleilleszkedik a keményebb, blues-os rock-os hangzásvilágba.

A zenész családból származó Abair a Berklee elvégzése után egy rövid időre csatlakozott a Backstreet Boys-hoz, majd az American Idol-ba szerződtették szólistaként, ahol is feltűnt energikus szaxofonjátéka Steven Tyler-nek, az Aerosmith énekesének, s ennek köszönhetően 2 évre csatlakozott a bandához.

Szóló karrierje során tíz száma lett első a rádiós lejátszási listákon, továbbá két lemeze végzett a Billboard 1. helyén, jelenleg a Grammy-díjak kiosztásáért felelős ’National Academy of Recording Arts and Sciences’ kurátora.

Megtévesztő lehet a kép, hallva ezt a nyers, éles és ritmikailag-dinamikailag gazdag szaxofonjátékot, akár azt is hihetnénk, hogy egy megtermett férfiember játszik éppen, ám valójában egy törékeny, szőke loknis hölgyről van szó.

Az energikus, rögtön magával ragadó, magába szippantó intro után robbanásszerűen belép Mindi Abair, szinte lesöpörve minket a székünkről.

Leleplezve saját magát, fátyolos hangján köszönti a közönséget, s a negyedik számban (I Can’t Lose) ki is derül, hogy éneklésben sincs hiánya a tehetségnek.

Abair szaxofonozásának alap-jellemzője a kemény hangszín; szinte énekel a hangszerén, “sír” a kezében a szaxofon, fáradhatatlan vitalitással játszik.

Azonban nem szabad megfeledkeznünk a kiváló zenésztársakról sem, például Sweet Pea Atkinson-ról, aki hatalmasat énekel a ‘Ball and Chain’ című blues-klasszikusban, de an blokk a zenekarról sem, akik tökéletesen hozzák a feszes groove-okat, az izgalmas váltásokat és a tűpontos arrange-okat.

A blues klasszikus után a lassabb blokkot hallhatjuk a ‘Gone’ és a ‘Be Beautiful’ című számmal, ahol Abair a lágy oldalát is megmutatja; a finomabb soul-os hangvételű szerzemény a mondanivalóját tekintve is az egyik személyes kedvencem.

A finomabb blokk után, hogy még nagyobbat üssön, a legmonumentálisabb szerzemény, a ‘Make It Happen’ következik, ami a koncert csúcspontjának is nevezhető, amit Abair Booker T. Jones-szal szerzett.

Ezek után elkanyarodunk a poposabb stílus felé (Bloom, I’ll Be Your Home), majd elhangzik a “Summertime” című klasszikus a 60’-as-70’-es évek rock-os stílusában, mely tekinthető egyfajta tisztelgésnek elődeik előtt.

Egy szó mint száz, egy szép ívű koncertet hallhatunk az amerikai zenekartól, bár a nem ehhez szokottaknak (mint például e cikk szerzője) a végére kicsit elfáradhat a fülük, de a koncert izgalmas, egy percig sem ül le; a zenekar tudja tartani az engergiaszintet egészen a koncert végéig, ami számomra csodálatra méltó.



1. Here She Comes

2. Wild Heart

3. Haute Sauce

4. I Can’t Lose

5. Bring Him On

6. Ball and Chain

7. Be Beautiful

8. Gone

9. Make It Happen

10. Bloom

11. I’ll Be Your Home

12. Summertime

13. Flirt

14. Cold Sweat


Felállás:

Mindi Abair - szaxofon, ének,

Randy Jacobs - gitár, ének,

Sweet Pea Atkinson – ének,

Rodney Lee - zongora, Fender Rhodes, Wurlitzer,

Derek Frank - basszusgitár, ének,

Third Richardson - dob, ének


Vissza a lemezhez