Tribute To Füsti Balogh Band featuring Tony Lakatos: The Big Things 2024. október 10., Dr. Peller György
Tribute To Füsti Balogh Band featuring Tony Lakatos - The Big Things (Tom-Tom Records)
Ma jelent meg a Tribute To Füsti Balogh Band lemeze, a „The Big Things” a világhírű magyar szaxofonos Tony Lakatos közreműködésével, aki az eredeti, mára már legendás Kis Rákfogóban is játszott.
A Kis Rákfogó - Füsti Balogh Együttesnek egyetlen lemeze jelent meg, „Kis Rákfogó - Füsti Balogh Együttes” címmel, az is már a zenekar megszűnte után, 1982-ben, amely a kiváló – de sajnos fiatalon elhunyt - zongorista Füsti Balgoh Gábor szerzeményeit tartalmazta.
A Tribute To Füsti Balogh Band megalakításának ötlete a Magyar Arany Érdemkereszttel és Szabó Gábor-díjjal kitüntetett bőgős Egri János nevéhez fűződik, aki ugyancsak együttműködött Füsti Balogh Gáborral az Őrült Trió nevű formációban. Egri János ezzel szerette volna kifejezni csodálatát és tisztelni a jazz legendáját, Füsti Balogh Gábort, aki az egyik legnépszerűbb és legjelentősebb magyar jazz zongoraművész volt. A lemez méltó módon őrzi a zseniális zongorista emlékét.
A lemez címadó dala, „A nagy dolgok” is a "Kis Rákfogó - Füsti Balogh Együttes" című lemezen megjelent Füsti Balogh szerzemény, illetve a „Giant Steps” gyönyörű balladai feldolgozásán, és egy Egri János Jr. kompozíción, a „Song for My Daughter”-en kívül mindegyik szám az eredeti lemezről való.
A „Giant Steps”-et külön is kiemelném, egyrészt ennek az igen nagy tempójú témának a balladában való előadás ötlete, másrészt annak kiváló megvalósítása okán. Feltétlenül meghallgatandó!
A Tribute To Füsti Balogh Band elsősorban a hard bopos és a líraibb oldalát domborítja ki a lemezen a Kis Rákfogónak, emiatt is illik a lemezre a hard-bop egyik szülő atyjának, John Coltrane-nek legendás standardje.
A lemez így alapvetően hard bop stílusú, mondhatni „tiszta Amerika”, helyenként fúziós jazzel, igencsak feszes tempókkal, nagyívű dallamokkal és gyönyörű balladákkal.
A Tribute To Füsti Balogh Band mindegyik zenésze felnő a feladathoz, csaknem 50 év távlatából hozzák elénk ezeket a kiváló szerzeményeket, és adnak nekik új értelmet mindamellett, hogy mélységesen tisztelik azokat, és nem torzítják el az eredeti anyagot.
Az albumon hallható számok:
1. Bop-Be (Tony Lakatos) 05:30
2. Song For My Daughter (Egri János Jr.) 06:20
3. The Big Things (Füsti Balogh Gábor) 05:44
4. Abigél (Füsti Balogh Gábor) 05:53
5. I Woke Up This Morning in Good Mood (Füsti Balogh Gábor) 04:37
6. Giant Steps (John Coltrane) 07:36
7. Paper Clip (Füsti Balogh Gábor) 04:55
Közreműködtek:
Tony Lakatos — tenorszaxofon (1., 2., 4.)
Uher-Győrfi Bálint — tenorszaxofon (2., 3., 5., 6., 7.)
Subicz Gábor — trombita, szárnykürt (1., 2., 3., 4., 5., 6.)
Egri János Jr. — zongora (1., 2., 3, 4., 5., 6., 7.)
Egri János — bőgő (1., 2., 3., 4., 5., 6.)
Pecek Lakatos András — dob (1., 2., 3., 4., 5., 6.)
Tony Lakatos
Tony Lakatos, Európa egyik leghíresebb jazz-szaxofonosa, a magyar roma muzsikusok dinasztiájából származik.
10 év hegedűoktatás után felhagyott a családi hagyományokkal, és áttért a szaxofonra.
A Bartók Konzervatóriumban végzett tanulmányai alatt saját jazz együtteseivel lépett fel.
1981 óta él Németországban.
Annak ellenére, hogy tagja volt a hr-Big Bandnek, mindig képes volt kiterjedt saját projekteket megvalósítani. Végül megkapta a 2020-as Hessian Jazz Prize-t.
Balogh Füsti Gábor
Füsti Balogh Gábor 1958. március 27-én született Budapesten, zenészdinasztiából.
Fél évig a Bartók Béla Konzervatórium Jazz szakán tanult, rövid ideig Szakcsi Lakatos Bélánál, aki családtagja volt. Többnyire autodidakta módon tanulta a jazz zongora technikáját.
1976-ban megalapította első zenekarát Kis Rákfogó néven, számtalan zenei versenyt nyertek. Jazz-rock formációjának legnagyobb sikerét 1977-ben a "Ki Mit Tud?" a Magyar Televízióban, ahol Jazz kategóriában első díjat nyertek.
Ezt követően 1978-ban szólistaként első díjat nyert Lengyelországban, Kalisz a Nemzetközi Jazzzongoraversenyen.
A Kis Rákfogó zenekar bár nagy népszerűségnek örvendett, néhány év múlva feloszlott, Füsti továbbra is a reflektorfényben maradt.
Stílusosan a jazz-rock stílusról a hard bop irányába mozdult el. Megalapította a Füsti Balogh Együttest, a zenekar többször vendégeskedett a Magyar Televízió műsoraiban és a Magyar Rádió különböző fesztiváljain.
1982-ben mutatta be Krém című lemezét, amelyen a Kis Rákfogó és a Füsti Balogh Együttes által előadott szerzeményei is szerepeltek.
1984-ben megalapította az Őrült Triót, a stílus ezúttal a bebop volt.
A 80-as évek közepén kísérletezett a fúziós zenei slágerek felelevenítésére, így megszületett az Új Rákfogó.
Zenei formációiban olyan kiemelkedő zenészek játszottak, mint Tony Lakatos, Lakatos Pecek Géza, Kőszegi Imre, Vasvári Pál, Fekete István, Németh János és Egri János.
1988. december 11-én hunyt el Budapesten, 30 éves volt.