Lélekpogó a Turbinában - Nagy Emma Quintet – előzenekar: babapiros
2024. november 28., csütörtök - Turbina.
Lehengerlő, földi és égi energiákat mozgosító koncertet adott a Nagy Emma Quintet a Turbina Kulturális Központ nagytermében. Egy nagyon izgalmas, friss formáció, a babapiros alapozta meg a hangulatot. Varga Dániel szaxofonos, zeneszerző (többek között) a New Fossils oszlopos tagja, a Háló testvérek (Háló Sára – ének, Háló Geri – gitárok, billentyűk...) alkotják a triót, ami ezen a koncerten egy rendkívül pontos, szikár dobsounddal alkotó dobossal, Arató Illéssel egészült ki. Az izgalmas, hangképfestő elektro-akusztikus formáció nagyon jól illeszkedett a NEQ zenei világához.
A Nagy Emma Quintet rövid dél-koreai kiruccanás után fényrobbanást hozott a nagyvárosi tél-elő szürke, hidegrázós depressziójába.
A Turbina is kitett magáért, remek hangminőség és a zene érzelmi hullámzását érzékenyen követő fényjáték kísérte a NEQ semmihez nem hasonlítható rituáléját. A koncertprogram íve átgondolt és organikus, mint a szofisztikált, szakmai kötöttséget és megalkuvást nem ismerő szerzemények. Öt zseniális, elhivatott zenész/zeneszerző alkotóműhelye a zenekar, akik közül ráadásul az egyik angyal is...
Nagy Emma különleges zenei világa, énekhangja és intelligenciája fogja össze a hangszereiken és zenei fantáziájukban lehetetelent nem ismerő művészeket, akik saját kompozícióikkal építik a NEQ világát. A koncerten már jól ismert és lehengerlő darabok mellett a következő lemezre készülve, egy új Dénes Ábel kompozíció is helyet kapott, Izlandi (munka)címmel.
Nagyon erős hit és szakmai tudás kell az alkotáshoz a mai, finoman szólva túl sok pozitív impulzust nem nyújtó világban. De a fiatal alkotóknak (és kevésbé fiataloknak is) ez sikerül, csodák születnek a Nagy Emma Quintettől a New Fossilson át a Jazzboisig. Sajnos az ebben a körben remek dolgokat alkotó Mörk tegnap (2024.11.30.) búcsúzott közönségétől egy vadonatúj albummal, koncerttel és afterpartyval. Sajnos nem tudok elmenni és megvenni a lemezt, de meghallgattam 2019-es számomra klaszikus remekművüket a két lemezes vinyl kiadványt, a The Death of Mörk és a The Ressurection of the Mörk című zseniális albumot.
Csak remélni tudom, hogy a Nagy Emma Quintet tovább járja egyéni útját a szűk ösvényen, amelyet már öt csodálatos lemez tesz fényessé. Hihetetlen csatornákat nyitnak meg improvizációikkal, amelyekhez gyönyörűen megalkotott, míves, klasszikus zenei igényességű kompozíciók adnak biztos alapot. Nagyon rossz hangulatban érkeztem a koncertre, de jó időre feltöltődve távoztam, talán az év legjobb magyar koncertjének élményével. Hála Horváth Gábor Dörgének, egy közel 8 perces felvétel ebből megvillant egy részletet:
https://www.youtube.com/watch?v=6yJa1uGZXvE
Nagy Emma nem csak felvilági énekével, de zongorajátékával is varázsolt Dénes Ábel nagy mesterek hangzását idéző bőgő szólamával tökéletes egységben egy duó elcsendesedésben.
Oláh Krisztián a zongorán és Klausz Ádám a dobokon hangszereik és fizikai teljesítőképességük határait feszegetve katarzist katarzisra halmoztak, ahogy Cseh Péter éteri üveghangjai és a fejletépő hardcore gitár riffjei is szárnyakat adtak egy új, szebb, emberi dimenzióba jutáshoz.
A legszebb barokk fugák világa a legtermészetesebben bukkan fel a totális jazz-punk eksztázis tisztítótűzében. Megalkuvás nélküli, okos, megszenvedett és mélyen megélt, ihletett zene születik a Nagy Emma Quintet minden koncertjén. Aki szeretne ebben a pozitív energiazuhatagban megmártózni, ne hagyja ki a NEQ alkalmait. Köszönöm, hogy ott lehettem Dénes Ábelnek, Varga Istvánnak és a felemelő élményt a Nagy Emma Quinttetnek.
A kompozíciók:
When the Loving Comes
Why Love
Return
No Senses
Izlandi (új darab – Dénes Ábel)
De-dum
As the Rain Comes Down
Every Step Further
Displacing ATMs
Duó (zongora-bőgő)
This Won’t Last
Ráadás:
Scribes