Magyar jazzmuzsikus szülők és zenész gyermekeik – 2. rész: Baló István + Baló Sámuel
2 hete indult új sorozatomban a magyar jazzmuzsikus szülőket (ha még élnek…) és zenész gyermekeiket kérdezem kéthetente csütörtökön.
1) Pista: Te híres újságíró családból származol. Hogy lett belőled jazz muzsikus?
István: Nem fontos, hogy mivel foglalkoztak a felmenőim, testvéreim, az ő foglalkozásukat mindig szembeállítják azzal, amit én választottam. Hogy miért, és hogyan lettem zenész, nem tudom pontosan megfogalmazni, ez érdekelt, efelé vonzódtam, ezért hagytam abba egyetemi tanulmányimat. Da, ha már család, valójában nem estem messze a fától, ami az élethez való viszonyomat illeti.
Samu: Emlékszem, olyan 14-15 éves lehettél, mikor Zsámbékon lépett fel Apukád a Dresch Quartettel, és Te segítettél a dobszerelését felvinni a színpadra. Az ő hatására lettél jazz zenész?
Biztosan hatással volt rám.
2) Pista: Segítetted Samu beilleszkedését a magyar jazzéletbe? Például Te javasoltad neki az Etűd zeneiskolát?
Nem segítettem, csak elhívtam már 2015-ben megalakuló Baló István Projektbe, mert éreztem benne valami nagyon jót, aztán hosszú szünet után megint ő lett a zongorista, örülök neki.
Samu: Hogyan kerültél az Etűd zeneiskolába, és ott ki volt a zongoratanárod?
Az Etűdöt Udvardi Márton barátom ajánlotta nekem, aki akkor már oda járt egy éve. Eleinte Regős István, majd Nagy János voltak a tanáraim.
3) Pista: Hogy-hogy Te nem voltál ott 2013 márciusában Csepelen az Egressy Béni jazzkonziban, ahol a Baló Sámuel Quartet III. helyezést ért el combo kategóriában?
Nem csak ott nem voltam, sok koncertjére nem mentem el....
Samu: Ez volt az első jazzverseny, amin részt vettél?
Szerintem igen. Azonban én úgy emlékszem, hogy ez a zenekar Etűd 303 (a 303-mas teremben volt a zenekari gyakorlat) néven jelentkezett a versenyre, Nagy János noszogatásának hatására.
4) Pista: Emlékszel még arra, hogy "rangrajtve" a sarokba húzódva halgattad zongorázni Samut a Karinthy Szalonban?
Sajnálom, erre nem emlékszem....
Samu: És Te hogy emlékszel erre?
Ez a Nagy János és tanítványai est? Új embereket ismerhettem meg, új ritmusszekciókkal játszhattam. Van, akivel azóta zenéltünk már többször is együtt.
5) Pista: 2021-ben kineveztelek a Debreceni Bor- és Jazz Napok "Artist in Residence"-ének. Hogyan érintett a felkérésem, és milyen volt 4 nap alatt 4 különböző együttessel fellépni?
Először is köszönöm a megtiszteltetést. Szokatlan volt minden nap utazni és esténként más formációkkal játszani. Igyekeztem, igyekeztünk. Fontos megjegyezném: megint avval szembesültem, hogy mennyi kiváló fiatal zenész van a szakmában.
Samu: Te 2021-ben hány formációval léptél fel Debrecenben? Milyen nyomokat hagyott az benned?
Nagyon jó élmény volt. Két zenekarral léptem fel, az egyik a saját zenekarom, a Baló Sámuel Trió volt Kosztolánszki Dominikkal kiegészülve, a másik pedig a Baló Projekt. ahol akkor még Mester Dániel szaxofonozott Ördög Krisztián mellett.
6) Pista: Mióta és kikkel működik a Baló István Projekt? Ez az együttes az első, amiben Samuval játszol?
Emlékeim szerint Samuval egy rövid ideig játszottam az ő triójában, aztán az ő generációjából hívott magának zenésztársakat, Jól tette. De, a 2015-ben - Dani fiam biztatására - megalakult Baló István Projektbe Samut hívtam el zongorázni... Nehéz felsorolni, hogy ki mindenki játszott már a zenekarban, mert úgy döntöttem, hogy nem mondok le fellépést azért, mert valaki nem ér rá.....most már olyanok a számok, hogy tulajdonképpen még akkor is tud valaki csatlakozni, ha nem ismeri a témát.....Példa erre a január 3-i "Születésnapok napja" koncert ( FALKA zenekar ) a Jedermannban, ahol sok saját szerzeményemet is előadtuk, és olyan zenészek is játszottak, akik nem szoktak játszani a Baló I. Pr.-ben, és nem ismerték a számokat..... Nagyon jó buli volt...
Samu: Milyen érzés Apukáddal együtt játszani?
Amikor a színpadon vagyunk, akkor ez egyáltalán nem jut eszembe. Zenésztársam és zenekarvezető. Fáradhatatlan energiaáramlás! Mindene az őszinte, mélyen megélt zenélés.
7) Pista: A Baló István Projekten kívül jelenleg milyen zenekarokkal lépsz fel?
Elméletileg: a Lukács Miklós Cimbiózis, az Ég alatti 5 ( Udvardi Márton zenekara), néha elhív Párniczky András a Nigunba, az EBBB egyőttes (Cseh Peti hozta össze, két gitár, két szaxpfon, bőgő-dob, nagyon izgalamas, Monk darabokat játszunk főleg)..., Kosztolánszki Dominikkal ás Ajtai Petivel összeálltunk trióba...Létezik egy Jimi Hendrix számokat játszó együttes, igazi rock zene, néha játszom a Grencsó-Benkő-Baló trióval, és a saját formációk, aminek lesz egy izgalmasnak igérkező fellépése meghívott vendégművészekkel kibővítve (Dés László, Dés András, Pozsár Máté) február 13án a BMC-ben.
Samu: Tőled meg azt kérdezném, hogy a Baló Sámuel Trión kívül milyen más zenekarokkal szerepelsz mostanában?
Baló Projekt, Falka, Ég alatti 5, Spontaneous Electric Act, Izabella Caussanel, valamint különbőző szabad, ad-hoc formációk sokszor Wahorn vezetésével. És azt is meg kell jegyeznem, hogy minimum évente adunk egy koncertet a Grazban megismert zenésztársaimmal, akik jó barátaim is egyben.