JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2025. február 01.
Dresch Mihály: Reptető2025. január 28.
Daveform Quintet: Arrival2025. január 21.

Hírek

A Kollmann Gábor Quintet tisztelgése Cannonball és Nat Adderley emléke előtt a Budapest Jazz Clubban

Az 1950-es évek végétől a hatvanas évek végéig népszerű hard-bop irányzat kiemelkedő képviselője a Julian „Cannonball” Adderley Quintet, illetve Sextet a két Adderley testvérrel, az altszaxofonosként is kimagasló Julian Adderley-vel (1928-1975) és a kornettos Nat Adderley-vel (1931-2000). Mindketten önállóan is több sikeres lemezt készítettek.

adderleyek-beallitas.png

adderleyek-szinpadon.png

A zenekarban a tagok gyakran változtak, de mindig kiváló zenészek játszottak a csapatban, ami biztosította a folyamatos zenei megújulást. A tagok között kitűnő zeneszerzők is voltak, például Bobby Timmons, Nat Adderley, Joe Zawinul, így a zenekar több jazz-slágerrel is felhívta magára a figyelmet.

A Julian „Cannonball” Adderley Quintet azon világsztár formációk közé tartozik, amely Magyarországra is eljutott, bár talán a legjobb időszaka után néhány évvel. 1972. október 31-én a Newport in Europa koncertsorozat keretében léptek fel az Erkel Színházban a Jimmy Smith Septet társaságában. A Quintet-ben akkor Cannonball Adderley altszaxofon, Nat Adderley kornetten, George Duke elektromos zongorán, Walter Booker bőgőn és Roy McCurdy dobon játszott. Bár akkor még nem érdeklődtem a jazz iránt, valamilyen ok miatt mégis megmaradt az angol nyelvű Daily Mail-ben megjelent koncert beharangozó.

daily-news-19721027.jpg

A budapesti koncertről tudtommal sem kép-, sem hangfelvétel nem maradt fenn, a programról és a zenéről talán a turné többi állomásán felvett anyagból lehet tájékozódni. Varsóban október 19-én játszottak és a koncert egy nagylemez oldalnyi részletét megjelentette a PSJ lengyel hanglemez klub. Ez a kiadvány a megszerezhetetlen kategóriába tartozik, de szerencsére már valaki feltette a világhálóra:

https://www.youtube.com/watch?v=JxdBzd-LxjU

Az október 25-i párizsi fellépés anyagát viszont csak pár éve találták meg és adták ki lemezen.

ca-poppin-in-paris.png

1972-es-lp-hatulja.png

Az 50 évvel ezelőtt – 47 éves korában – elhunyt Julian és a 25 évvel ezelőtt meghalt Nat Adderley tiszteletére adott január 30-án tribute koncertet a BJC-ben Kollmann Gábor Quintet.

bjc-logo.jpg

quintet-6.jpg

A zenekar tagjai a következő muzsikusok voltak:

kollmann-g-1.jpg

Kollmann Gábor – altszaxofon

kollmann-hars-ber.jpg

ber-zsolt-1.jpg

Bér Zsolt – trombita, szárnykürt

csanyi-zoltan-1.jpg

Csanyi Zoltán – zongora, szintetizátor

hars-viktor-1-1.jpg

Hárs Viktor – bőgő

sramko-janos-1.jpg

Sramkó János – dob

A programon a Cannonball Adderley Quintet legismertebb darabjai voltak, de elhangzott még néhány standard kompozíció is, amelyeket Julian Adderley is lemezre játszott. Eredetként igyekeztem a számokhoz az első hivatkozást megadni, de meg kell jegyezni, hogy a Quintet-nek sok koncertje is kiadásra került lemezen, így a legismertebb szerzemények - mint pl. a „Work Song” - több változatban is hozzáférhető.

1/1. Work Song (Nat Adderley) a Quintet 1960-ban megjelent „Them Dirty Blues” című albumáról.

them-dirty-blues.png

A szerzemény egyébként Nat Adderley azonos című albumán is megjelent 1960-ban.

na-lp-cover.png

1/2. Minority (Gigi Gryce) Julian Adderley 1958-ban megjelent „Portrait of Cannonball” című albumáról. A közreműködő zenészek: Cannonball Adderley, Blue Mitchell, Bill Evans, Sam Jones, Philly Joe Jones.

portrait.png

1/3. Mercy, Mercy, Mercy (Joe Zawinul) a Quintet „Mercy, Mercy, Mercy!” című 1967-es Grammy-díjas live albumáról. A közreműködő zenészek: Cannonball Adderley, Nat Adderley, Joe Zawinul, Victor Gaskin, és Roy McCurdy.

caq-mercy-mercy-mercy.png

1/4. Bohemia After Dark (Oscar Pettiford) a Quintet 1959-ben megjelent „In San Francisco” című live albumáról.

bohemia.png

1/5. Sack O’Woe (Julian Adderley) a Quintet 1960-ban megjelent „At The Lighthouse” című live albumáról.

sack.png

2/1. Jeannine (Duke Pearson) a Quintet 1960-ban megjelent „Them Dirty Blues” albumáról.

2/2. Flamingo (Ted Grouya-Edmund Anderson) Julian Adderley 1955-ben megjelent „Presenting Cannonball” című első albumáról.

flamingo.png

2/3. I’ll Remember April (Gene DePaul-Patricia Johnston-Don Raye) Julian Adderley 1957-ben rögzített, de csak 1961-ben megjelent „Cannonball Enroute” című albumáról.

ill-remember.png

2/4. Scotch and Water (Joe Zawinul) a Sextet 1962-ban megjelent „In New York” című live albumáról.

scotch.png

Ráadás: What Is This Thing Called Love? (Cole Porter) a Quintet 1960-ban megjelent „At The Lighthouse” című live albumáról.

bucsu-15.jpg

Sajnos nem volt lehetőségem az Adderley zenekart élőben látni és hallani, de a lemezeiket régóta gyűjtöm. Nekem élmény volt hallani ezeket a kompozíciókat a legendás hard-bop csapat által elképzelt formában a Kollmann Gábor Quintet előadásában. A tapsokból és az éljenzésekből ítélve ezzel nem voltam egyedül, érdekes módon a publikum külföldi része volt a lelkesebb tetszésnyilvánításban.

hangfoglalo.jpg

nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez