Magyar Jazz ABC – 453. rész: Grencsó István
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.) 164 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és jelenleg Grencsó Istvánnál tartunk. 13 év és 8 hónap alatt eddig 453 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
Grencsó István
Nyíregyházán született 1956. május 9-én.
Szombathelyen 1974-től Németh Páltól tanult fuvolát és zenei alapismereteket.
1978-ban alakította a Masina Jazz Csoportot, Scheer József nagybőgős és Geröly Tamás dobossal. Felléptek klubokban, művelődési házakban és kísérletező avandgarde együttesként hamarosan ismertté váltak. Első hangfelvételük Masina Jazz Csoport-TMK Alkotóműhely néven 1983-ban jelent meg komoly figyelmet keltve, ’83-as vázlatok címmel, a győri Jazz Stúdium folyóirat első kazetta mellékleteként. A győri Petőfi- a szombathelyi Megyei Művelődési Központok és a budapesti Kassák Klub koncertjeiből válogatott kiadvány Grencsó István kompozícióit tartalmazta.
A Masina Csoport 1982-ig működött, ekkor alakult második formációja, a Grencsó Kollektíva. Az alaptrióban Grencsó István szaxofonokon, fuvolán, klarinéton és egyéb fúvóshangszereken, Benkő Róbert bőgőn, Geröly Tamás, majd Jeszenszky György dobon játszott.
Hangfelvételeiken a trió számos vendégművésszel egészült ki. A Kollektíva eddig 10 lemezt jelentett meg.
1986-ban jelent meg szóló klarinéttal előadott „Készülődés” című kazettája, majd az 1986-os és 1987-es Újvidéki Grencsó Kollektíva koncertek, ugyancsak a Jazz Stúdium kiadásában.
A fontosabb hangfelvételek közé tartozik, az 1994-ben megjelent „Ébredés” és az 1995-ben készült „Plays Monk”, a basszusklarinétos Ágoston Béla és a gitáros Gyárfás István közreműködésével.
Egy év múlva, az „In Rag Time” című CD-n, elfelejtett magyar ragtime szerzők, köztük Székely Aladár és Bartha Lajos kompozícióit is feldolgozta. 1997-ben készült a 8 tagúra bővített Kollektívával Ránki György filmzenéjének, a „Villa Negra”-nak a CD-je, amelyet a Magyar Rádió 6-os stúdiójában önálló koncerten is bemutattak.
Triófelállásban vették fel a következő 2 albumot: a „Fekete kenyér” Grencsó szerzeményeket, a „Rejtély” jólismert régi magyar táncdalokat dolgoz fel. Elkészült, a „7 ének az utolsó mohikánoknak” és a „Dream Car” című album, plusz egy archív válogatás CD az 1982-es kazettafelvételekből, benne az emlékezetes „Vízcsapból csöpögő hangok”-kal.
Grencsó István saját együttesei mellett rendszeres közreműködője több kortárs improvizációs zenei műhelynek.
1985 óta szerepelt a Dresch Quartettel, résztvett az 1985-ös Nis-i , majd a kölni koncerten, szerepel a „Hazafelé” és a „Gondolatok régiekről” felvételein.
Játszott a gitáros Szabó Sándor különböző formációival, Ágoston Béla együttesével, Major Balázzsal, a Makám együttessel és Szabados Györggyel. Részt vett Szabados: „A szarvassá vált fiak” 1985-ös, és a MAKUZ zenekar 1991-es „Homoki zene” felvételein.
1990-ben közreműködött a franciaországi Orleans-ban a Jel Színház produkciójában. Rendszeresen komponál filmzenéket Szoboszlai Péter animációs filmsorozatához.
2004-ben Párhuzamos Kultúráért díjat kapott.
2004 óta működött a Grencsó Bio Kollektív. Ebben az együttesben Jeszenszky György dobolt, Benkő Róbert bőgőzött, a nálunk letelepedett holland Hans van Vilet harsonázott és a fúvóshangszeres multiinstrumentalista: Grencsó István. Az együttes alakulása évében koncertezett Németországban, Hollandiában, Belgiumban és Oroszországban, 2005-ben Ausztriában és 2006 októberében ismét Oroszországban.
2005 szeptemberében jelent meg a Bio Kollektíva „Zumzoo” című CD-je.
A dobos Miklós Szilveszterrel 2012-ben alakította meg a GreMi duót, amellyel CD-t is megjelentetett: Red Carpet (2020).
2015 óta Nagymaroson minden augusztusban megrendezi a az Adyton Szabanzenei Együttlétet Szabados György emlékét ápolva.
2015-ben jelent meg a „Derengés” szintén Szabadosra emlékezve.
A Grencsó-Bolcsó páros első lemeze 2016-ban jelent meg „Rattled” címmel. Ezt követte 2017-ben a „Forecast”.
Dukay Barnabás zongoristával közös lemezei: „Hátrahagyott dolgok apály idején” (2017), „Esszék” (2018).
Az amerikai szaxofonos Ken Vandermark-kal 2019-ben a „Do Not Slam the Door!”-t, 2021-ben pedig a „Burning River Melting Sea” című CD-t adta ki.
Grencsó legutóbbi lemeze „Local Time” címmel jelent meg 2023.