JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 06.
SunMa: Helianthus2024. november 03.
Jarreau, Al: Ellington2024. november 01.

Hírek

Magyar Jazz ABC – 450. rész: Gőz László

Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.) 164 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és jelenleg Gőz Lászlónál tartunk. 13 év és 8 hónap alatt eddig 450 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!

Gőz László

goz-laszlo.jpg

Budapesten született 1954. szeptember 22-én.

Középiskolás korában kezdte zenei tanulmányait, amit a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola Klasszikus- és Jazztanszakán is folytatott, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola harsona- és tanári szakán szerzett diplomát.

1978 óta tanít zenetörténetet, szolfézst és jazz improvizációt az egykori Jazztanszakon, amely időközben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanszékévé vált.

Számos, különböző stílusú zenekarban játszott, stúdiózenészként több, mint 100 lemezen szerepelt.

Egyik legkorábbi, 1976-os hangfelvételén Tomsits Rudolffal, Siliga Miklóssal és Dés Lászlóval együtt közreműködője a Syrius együttes „Széttört álmok” című lemezének.

1983-ban részt vett Dés László „A fal mögött” c. darabjának lemezfelvételén, amelyet Márta István hangszerelt és vezényelt.

5 harsonással készült a Bone Connection felvétele, ahol Selényi Dezső, Pados Zoltán, Friedrich Károly és Bazsinka István a partnere.

Alapító tagja volt a kortárs zenét játszó „180-as Csoport’-nak. Játszik az 1992-ben készült „The Conscience” és a 1997-ben kiadott „Relative Things” című albumukon. 1979 és 89 között velük több, mint 400 koncerten szerepelt szinte egész Európában. Felvételeket készítettek a Magyar Rádió, különböző német- és francia rádiók, és a Magyar Televízió számára, olyan neves személyiségekkel együttműködve, mint pl. Steve Reich, Petr Kotik, Alvin Curran, Szabados György, Vidovszky László.

1996-ban Jiggs Whigham-mel lépett fel.

A harsonás csoportokkal több hangfelvételen is szerepel. 1997-ben készült a Hungarian Jazz Trombone Company lemez, egy évvel később Szalóky Béla, Schreck Ferenc és Gőz László, a jazzharsona nemzetközi hírű művészét, Carl Fontana-t nyerték meg partnerül.

Gőz László 1988-ban lett a Brass Age együttes harsonása. Első albumukon, amely a „Tones” nevet kapta, Czvikovszky Gábor trombitált és szárnykürtön játszott, Héder Imre szaxofonozott, Hárs Viktor bőgőzött, Berecz Endre dobolt, Farkas Mihály, a vezető zongorázott, komponált és hangszerelt. 3 év múlva, néhány tagcsere után jelent meg az újabb, „Blue in Blue” című CD-jük, és szerepelnek a Magyar Jazz Ünnepe 1993-as kazetta antológiáján.

Gőz László 1994-ben Erdélyi Péter zongorista, szerző, hangszerelővel megalapította az ESP, azaz Extra Sensory Perception Groupot, amelyben Studniczky László basszusgitározott, Gyenge Lajos dobolt. 4 albumuk jelent meg: az „ESP” 1994-ben, a „Waiting” 1995-ben, a „Colours” 1999-ben, és a „Night Sounds” 2001-ben. Az alapegyütteshez csatlakozott néhány vendég közreműködő, köztük Horváth Kornél, Dés László, Lantos Zoltán, Váczi Eszter.

Gőz László saját együttesei mellett gyakran komponált és szerepelt többek közt Felicia, Charlie, a Bosambo Trio, a Crack Orcestra, az Interbrass, a Budapest Big Band, az LGT, és a Jazz+Az felvételein.

1996-ban létrehozta a BMC, azaz Budapest Music Center Zenei Információs központot, internetes zenei adatbázissal, művész adatbázissal és könyvtárral.

1998-ban megalakította a BMC Records kiadót, amely eddig már több, mint 200 klasszikus és jazz-zenei CD-t jelentetett meg.

A jazz mellet különös gondot fordít a kortárs magyar szerzők albumaira.

Munkája elismeréseként 2003-ban a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült.

További díjai:

Magyar Érdemrend lovagkeresztje – 2015

Fonogram – Magyar Zenei Díj – Szakmai életmű díj – 2020

Prima Primissa Díj - 2023

hangfoglalo.jpg

nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez