Forradalmi jazz, női szemmel
1956. november 23-án a Voice of America a forradalomra emlékezve Willis Canover „Jazz Hour” műsorában fiatal, többségében 30 év alatti magyar jazzmuzsikus felvételeit közvetítette. Az idén nyáron elhunyt kollégánk, Csányi Attila annak idején 16 évesen hallotta ezt a műsort, és az idén májusban felvetette, milyen jó lenne ezt az anyagot a 60. évfordulóra megjelentetni CD-n.
Az ötletet tett követte, s felvettük a kapcsolatot az amerikai nagykövetség munkatársaival. A nagykövetasszony Colleen Bell és magyar munkatársa, Váli Mónika nemcsak az anyag felkutatásában segített, hanem a CD megjelentetését is magukra vállalták.
Az elkészült CD-t (Revolutionary Jazz) csütörtök este az Orfeumban ünnepélyes keretek között mutatták be. Meghívást kapott az 1956-os műsorban játszó még élő két zenekari tag, a 90 éves Ruttka Ferenc (dob) és a 79 éves Vászondi Ervin (trombita).
Az esten Balázs Elemér és zenekara három számot is eljátszott azok közül, melyek az eredeti rádióműsorban is megszólaltak: Conover műsorának szignálját, a „Take the A-Train”-t, Jerome Kern melódiáját, a „Yesterdays”-t, valamint Bernie Miller „Bernie’s Tune”-át. Jó volt látni, hogy a zenekarban három olyan fiú (…) is játszott, aki annak idején főszerkesztőnk jazztehetségkutatóin robbantak be az élvonalba: Balázs József – zongora, Zana Zoltán – tenorszaxofon, Pecek Lakatos Krisztián – bőgő. (Nekem Komjáti Áron finom, ízléses gitárszólói is tetszettek. Ja, és Elemér, köszi, hogy a dobpárbajban nem akartad kijátszani Tommy szemét! – A szerk.)
Az esten fellépett szólóban (vibrafon – Body and Soul) és egy dobpárbajban (Caravan) Tommy Víg. Kiemelném a két énekest, Kiss Flórát (akire már az idei Debreceni Bor- és Jazz Napokon is felfigyeltem) és Szakonyi Milánt, aki igencsak elbűvölt hangjával. (Ő a magyar Johnny Hartman! – A szerk.)
Nagyon jóhangulatú, színvonalas este volt. És Colleen Bell posztumusz kitüntette Csányi Attilát! Ezt utólag is köszönjük neki a JazzMa.hu és a láthatólag elérzékenyült család nevében is!
Köszönet mindenkinek, akik ezt a nagyszerű és a forradalomhoz méltó megemlékezést megvalósították.
Az alábbi szöveget és képeket tegnap találtam a budapesti Amerikai Nagykövetség facebook oldalán!
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozatunk részeként ma este az Amerikai Nagykövetség, a JazzMa online magazinnal együttműködésben, jazz koncertet rendezett azoknak a bátor magyar jazz zenészeknek a tiszteletére, akik 1956-ban titokban felvettek jazz számokat egy, az akkori amerikai főkonzul, Ernest Nagy által bérelt stúdióban. A felvételt kicsempészték az USA-ba és lejátszották Willis Conover Jazz Hour című műsorában az Amerikai Hangja rádióban. E ritka hanganyagra a JazzMa néhai főszerkesztő-helyettese, Csányi Attila hívta fel a nagykövetség figyelmét!
Fotók: Németh Attila (US Embassy Budapest)
Coleen Bell
MC Gabor Turi
Take the A-Train
Yesterdays
Itt a vége, fuss el véle!