JazzMa

Friss Hírek

Lemezpolc kritika:
Sinatra, Frank - Ultimate Sintra

Sinatra, Frank: Ultimate Sintra 2020. június 04., Kolta Péter

frank-sinatra-ultimate-sintra.jpg

Frank Sinatra – Ultimate Sintra (Capitol/Universal Hungary)


Az eredetileg 2015-ben (Sinatra 1915-ben született!) megjelent „Ultimate Sinatra” album hónapok óta újra vezeti az amerikai jazz (!) lemez eladási listát. (Az idén mindössze 1 hétre Pat Metheny tudta megszakítani ezt a diadalmenetet!)

A gyűjteményt a színész, énekes születésének századik évfordulója alkalmából adták ki. A négy lemezből és több mint száz dalból álló kollekció az 1939 és 1979 közt rögzített felvételekből áll. Bónuszként meghallgathatjuk a „Oklahoma!” című musicalben hallható „The Surrey with the Fringe on the Top” dal próbafelvételét. A gyűjteményhez jár egy nyolcvan (!) oldal terjedelmű kis könyv is Charles Pignone életrajzíró tollából ritka családi és munkaközben készített fotókkal.

A lemezeken hallható az olasz bevándorló szülők fiának összes slágere, köztük a „My Way”, a „New York, New York”, „All or Nothing at All” és rengeteg jazz standard – vagy ami azóta standead-dé vált a jazz zenét kedvelők körében. Ilyenek a „Softly, as in a Morning Sunrise”, a „Fly Me to the Moon”, az „All of Me”, az „All of You”, a „Pennies from Heaven”.

A dalok időrendi sorrendben következnek. Így egy részük Sinatra legelső felvételei, melyeket Harry James zenekarával készített 1939 augusztusában. A négy lemez Sinatra pályán töltött hat évtizedéről (melyből öt az FBI szoros megfigyelése mellett telt) ad körképet – nincs hiányérzete a hallgatónak.

Nagyon jól szólnak a big band felvételek, hibátlan swing zenét hallunk. Többek között Harry James, Nelson Riddle, Quincy Jones hangszerelései nagyon nagy erővel szólnak. Az említett próbafelvétel is egy hiba nélküli változat, csupán a dal előtt és után hallunk beszámolást és rövid beszélgetést.

Nem csupán zenei lenyomata ez „A Hang” titulussal megajándékozott Sinatra karrierének, hanem a világháborút követő amerikai történelemnek is. Sinatra jóbarátja volt John F. Kennedy elnöknek. Egyes források szerint a tengerentúlon működő olasz maffia is szívesen látta vendégül. Négy felesége és három jegyese közt hírességek sora volt. Mániákus autógyűjtő volt, az amerikai autógyártás történetének híres darabjaiból is tartott egyet-egyet gyűjteményében. Hangja, zenéje a könnyed, laza, felhőtlen amerikai életmód megtestesítője is. Pedig egész életében depresszióval küzdött, melyet nehezen viselt ő is és környezete is. „Hatalmas teherbírásom van a szomorúságra és az érzelmekre.”

Ebből mind átfogó képet kap, aki meghallgatja a huszadik század egyik legnagyobb hatású énekesének négylemezes ünnepi gyűjteményét.


Vissza a lemezhez