Sinatra, Frank: Best of the best 2012. május 13., Vörös Janka
Egyszerűen imádom Sinatra-t.
Azon gondolkodtam, mikor végighallgattam ezt a lemezt, ismerve már az összes számát, hogy az ember ízlését mennyire befolyásolják az emlékei. De lehet, hogy az ízlés már túl is mutat a befolyásoláson és végül meghatározza az egyént, magát. Mindenben. Szerelemben, evésben, zenében, és végtelenségig lehetne sorolni.
Én, amikor Sinatra-t hallgatom, mindig egy boldog izgalomba jövök, ugyanis a jazzhez fűződő szorosabb viszonyom általa kezdődött. 1997-2008-ig apukám (Vörös Tamás, you know) vezette a székesfehérvári Hang-Szín-Tér Big Band.et. A Big Band a helyi (Hang-Szín-Tér -akkor még csak- Művészeti Iskola) jazzt tanuló fiatal növendékeiből állt. Cserta Balázs, Mits Marci, Oláh Zoli, Hámori János, Rácz Roland, Potesz Balázs is ebből a nagyzenekarból nőtték ki magukat profikká. Az első koncerttől az utolsóig részt vettem az összesen, nem kényszerből, sőt. A tinédzserkoromra már konkrét programot, kvázi tanulást jelentett a koncertek hallgatása. Mindig arról álmodtam, hogy egyszer én is játszhatok velük, nagyon felnéztem (és felnézek ma is) az összes fiúra (és egyetlen lányra), de akkor még elképzelésem sem volt, hogy milyen hangszeren. Azt pedig már nem is taglalnám, mit és mekkorát jelentett nekem akkor, hogy olyan 2004-2005 körül beszállt két helyi énekes is, Orbán Judit és Vízer Dani. Azokat a számokat énekelték, melyek ezen a lemezen is szerepelnek, és pár Ella Fitzgerald-ot és Peggy Lee-t is. (Majdnem mindig az utolsó volt az „I’ve Got You Under My Skin”…) Megőrültem. Akkor kezdtem el énekelni…
Egyszerűen imádom Sinatra-t.
Ezeket a dalokat, valószínűleg sokan ismerik itthon is, nem is látom értelmét, hogy számonként elemezzem a lemezt. Sinatra-ról viszont rengeteget lehet beszélni.
Olasz emigráns szülők már USA-ban született gyerekeként volt ő éneklő pincér, acapella együttes tagja, tehetségkutató-győztes, maffiózók nyomására szerződéseket össze-vissza aláíró sztár, filmszínész, rendező, producer. Szolgált a II. világháborúban, amit gyorsan otthagyott, pszichésen gyengének minősítették, így hazaküldték. Terjengett róla egy olyan mondás, hogy „Sinatra volt a leggyűlöltebb ember a második világháborúban, sokkal jobban, mint például Hitler”. Amikor minden család szanaszét élt, és kuporgatott, addig Sinatra vígan körbevette magát nőkkel és rengeteg pénzzel. Nőügyei és buta pénzügyei miatt népszerűsége is megingott, majdnem öngyilkosságot követett el. A filmekbe menekült, majd egy alakításáért Oscar-díjat is kapott. Szerepet játszott a feketék melletti deszegregációban is. Majd vérig sértette az ausztrálokat egy nyilatkozatával, amiért nyilvánosan bocsánatot kellett kérnie az ausztrál közszolgálati tévében. Mániákus depressziót diagnosztizáltak nála. A politikában is szerepet játszott, ugyan csak a háttérből, Kennedy, Nixon és Ronald reagen mögött is állt. Roosevelt-től meghívást is kapott a Fehér Házba. 5000 dollárral támogatta a demokrata pártot a ’44-es elnökválasztáson. Reagan-t újraválasztásakor 4 millió dollárral támogatta.
297 lemeze jelent meg…
Frank Sinatra a jazz egyik legnépszerűbb énekese. Nyugodt, koszos, csibészes éneklése a mai napig nagy hatással van a kezdő énekesekre. Az a nagyvilágias könnyelműség, amely dalain áthat, borzongató, és mégis izgalmas is egyben. Ez a lemez összeállításával tökéletesen idézi Sinatra világát.
(Habár majdnem napra pontosan 14 éve (1998. május 14.) meghalt, népszerűsége a mai napig nem csökkent. Ezt bizonyítja ez a válogatás CD is, amely 25 hete jelent meg, és azóta egyfolytában a New York-i Jazzlista Top 10-jében található! – a szerk.)