JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 22.
Jazz(Nagy)kanizsa 20242024. november 11.

Lemezpolc kritika:
Shang Zi Ming - Bridge of Soul

Shang Zi Ming: Bridge of Soul 2020. április 17., Gáspár Károly

shang-ziming-bridge-of-soul.jpg

Shang Zi Ming - Bridge of Soul (TOM-TOM Records)


„Amikor még szálltak a repülőgépek...”

Kína az utóbbi időben szinte kizárólag a koronavírus kapcsán került be a híradásokba. Mivel a 10 millió futballszakértő országából néhány hét alatt a 10 millió virológus nemzetévé váltunk, így természetesen nem ebben a témában kérem a figyelmüket, próbára téve -gondolom- amúgy is vészesen fogyó türelmüket.

Adott egy tehetséges, ambíciózus fiatalember, aki elindul Kínából, hogy megismerkedjen szeretett műfajával, a jazzel. Shang Zi Ming-nek hívják, hangszere a dob.

Úgy alakul, hogy eljut Magyarországra is, és jó kapcsolatot alakít ki a helyi jazzisták közül néhánnyal. Olyannyira, hogy -tudomásom szerint- első albumát itt rögzíti a TOM-TOM Studio-ban, majd a kiadást szintén „TOM-TOM-ék” vállalják; így születik meg a „Bridge of Soul” címet viselő korong.

A lemezen a hazai jazz szcéna két kiemelkedő alakja, Oláh Dezső zongorista és Oláh Péter bőgős képviseli hazánkat, no de, hogy még internacionálisabb legyen a csapat, a francia Christophe Monniot szaxofonozik és sopraninozik, aki világszerte magasan jegyzett,  jelentős egyénisége a műfajnak.

A CD-n hat kompozíció hallható, öt Oláh Dezső nevéhez fűzödik, a címadó „Bridge of Soul” pedig a „zkv” Shang Zi Ming munkája.

Nagy örömömre egy hamisítatlan modern mainstream anyagról van szó, mely felvonultatja a XXI. századi jazz ezen vonulatának minden erényét.

Swingelés, páros és páratlan ritmusok váltakozása, jóféle „groove”-ok. Klasszikus és népzenei motívumok, harmóniák találkozása a jazz fősodrásának tipikus elemeivel. Mindez ízlésesen és -jó értelemben véve- felkavaróan.

Oláh Dezső zeneszerzőként is újra nagyot alkotott, de szintén üdítő volt füleimbe juttatni Shang Zi szerzeményét. Azt gondolom, és bízom benne, hogy kínai barátunk -a dobolás mellett- folytatja szerzői tevékenységét, mert rendkívül ígéretesnek tűnik!

Shang Zi Ming játéka egészen lenyűgözött a „Bridge of Soul”-on, hiszen -bevallom őszintén- némi előítélettel álltam hozzá. Arra számítottam, hogy egy műkedvelőről van szó, aki egy nem kifejezetten a jazzéletéről híres országból érkezve készít profi muzsikusokkal lemezt, amellyel majd „villoghat” otthon.

Hát, nagyon nem erről van szó! Shang Zi technikailag és a muzikalitás terén egyaránt jelesre vizsgázott nálam. Kiforrott, „pontosan tudom, mit akarok” típusú játék az övé, ami tartalmazza a határozottságot, de a szerénységet és az alázatot is.

Monniot, Oláh Dezső és Oláh Peti teljesítményét természetesen -mint mindig- a „supreme” kategóriába tudom sorolni, ráadásul Dezső gyakorlatilag egy szerzői lemezt készített, amely művek -úgy érzem- saját triója által is hallhatóak lesznek a közeljövőben.

Ezekben a napokban-hetekben szinte hihetetlen, hogy egy kínai, egy francia és két magyar művész vonult stúdióba Budapesten, hogy rögzítsenek egy kiváló lemezt. Bízom benne, hogy nagyon hamar túl leszünk ezen a rémálmon, és a következő írás a JazzMa.hu hasábjain, egy vagy több itthoni lemezbemutató koncertről fog szólni a Shang Zi Ming-féle csapat kapcsán!

Addig is hallgassuk a quartet produktumát, és „utazzunk” a nagyszerű „Bridge of Soul” segítségével!


Shang Zi Ming Quartet: Bridge of Soul (TOM-TOM Records 2020)

1. Night in Budapest

2. Bridge of Soul

3. Dream Theater

4. -30

5. Eraser

6. Invisible Door


Shang Zi Ming – dob

Christophe Monniot – szaxofon, sopranino

Oláh Dezső – zongora

Oláh Péter – bőgő


Vissza a lemezhez