JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2024. november 22.
Jazz(Nagy)kanizsa 20242024. november 11.

Lemezpolc kritika:
Rubina, Sofia - I AM SOUL

Rubina, Sofia: I AM SOUL 2024. január 08., Hegedüs Zsuzsanna

sofia-rubina-i-am-soul.jpg

Sofia Rubina - I AM SOUL (Magnetophone Music)


Megjelent: 2023. december 08.

„The Universe speaks to You through the sounds of Music "

Ez a Sofia Rubina (1985) idézet lehet ennek a nemrég megjelent fantasztikus albumnak a mottója!

Az „I AM SOUL” Rubina erőteljes és kifejező énekhangjának sokoldalúságát, valamint a jazz és a soul iránti személyes elköteleződését mutatja be.

Sofia Tartu-ban, Dél-Észtország kulturális központjában született.

Szülei nagyra értékelték a zenét és támogatták zenei törekvéseit. 10 éves korától kezdve énekórákat vett, Ella Fitzgerald, Dee Dee Bridgewater és Dianne Reeves inspirálta.

Zenei tanulmányait a neves Vilandi Kulturális Akadémián és a Berklee Global Jazz Institute-ban végezte, ahol Danilo Perez-től tanult.

Az évek során Sofia számos énekversenyen vett részt Észtországban, Finnországban és Lettországban. Első helyezést ért el a finnországi Lady Summertime Nemzetközi Jazzversenyen, valamint döntős lett a Sony Jazz Stage versenyein.

Rubina 2007-ben adta ki első albumát „My Sun" címmel az Umblu Records gondozásában, amely Európa-szerte sikeres volt.

sofiarubina2.jpg

Sofia Rubina sokoldalú, kifejező énekesnő, aki hallhatóan fantasztikusan énekel. Jazz stílusát az amerikai zenei stílusok széles skálája adja, a bluestól és a gospeltől a popon át az R&B-ig.

Ezen az albumon tizenegy szám található. Eredeti szerzemények olyan előadóktól, mint Bonnie Raitt, George Duke, és Chick Corea, valamint hét, Rubina által, vagy közreműködésével írt kompozíció.

A modern jazz és soul hangzás megteremtése érdekében Rubina együttműködött Evgeny Lebedev-vel, aki a Berklee College-ban végzett, díjnyertes zongorista. Lebedev olyan nagy nevekkel dolgozott együtt, mint Jack DeJohnette, Marcus Miller, Lenny White, Randy Brecker, David Sanchez, Joe Lovano, Terri Lyne Carrington, és George Garzone.

A lemezen Rubina-hoz csatlakozik még Anton Revnyuk basszusgitáros és Ignat Kravtsov dobos, akik mindketten nemzetközi hírnévnek örvendenek.

Több dalban egy vonósnégyes is közreműködik.

Rubina azt mondja: „Ez az album teljesen az, aki én vagyok, aki valójában vagyok. Sebezhető, erőteljes, örömteli, értelmet kereső, a belső hangomra próbálok hallgatni. A zenészekre úgy tekintek, mint csatornákra, akik üzeneteket közvetítenek."

Sofia legerősebb oldala a játékos, soul-os funky, ám ezen az albumon a legelképesztőbb énekhang megoldásokkal örvendeztet meg bennünket. Magasságokból mélységekbe ívelő tiszta hangja hallhatóan bármit megtehet!

A nótákban elképesztő ritmusokkal találkozik a hallgató. Mindjárt az első kompozíció hömpölygő dallamai alatt 5/4-es és 3/4-es jazz groove váltakozik. Ritmus szempontból remek még a „Morning Etude" kompozíció, ami egy modern jazz hangulatú, poliritmikus groove-ot tartalmaz és a szólóban 7/4-re vált.

A lemez számomra legkiemelkedőbb dala a „Taim", amelyet Rubina észtül énekel. Döbbenetesen fényes énekhangot hallunk. A dal címe magyarul: 'növény'. Az észt szövegnek mélyebb jelentése van, amit Rubina így magyaráz: "A dal olyan, mint egy mantra - SaTaNaMa, ami azt jelenti, hogy Sa - születés, kezdet és a kozmosz teljessége, Ta - élet, létezés és kreativitás megnyilvánulása, Na - halál és átalakulás, és Ma - újjászületés, regenerálódás és a Végtelen örömének tudatos megtapasztalása. Úgy érzem, hogy az életen keresztül emberként növekszünk, lépésről lépésre, napról napra tanulva fejlődünk a fény felé".

Meghökkentően üde színfolt a vonósnégyes megjelenése a „Surgery” című dalban, amely L. Spenser Smith and Testament Gospel együttes kompozíciójának Rubina általi feldolgozása. Ugyanilyen gyönyörű vonós kompozícióval nyit a megnyugtató „I Can’t Make You Love Me” lírai szerzemény. Nancy Wilson-tól Bonnie Raitt-ig sokféle előadó feldolgozta már, ám ebben a vonós felállásban igazi csemege!

Sofia újabb oldalát mutatja be a „Great Life" vidám dalában, pompás funky groove-okkal, táncolós basszusmenettel.

Méltó lezárása az albumnak az „Open Your Eyes You Can Fly" (Chick Corea és Neville Potter szerzemény). Rubina azt mondja: "Ez egy gyönyörű jazz standard, amit már több mint 20 éve énekelek. Csodálatos volt, hogy felvehettem az én verziómat erről a dalról".

Sofia nemrég megjelent hatodik albuma változatos funky elemekkel gazdag, színes és változatos. Dalai fülbemászóak és olyan életörömöt tükröznek, amelyre a mai feszült időkben oly nagy szükségünk van.

Az énekesnő mély hittel vallja: „Az album fő üzenete, hogy a zenén keresztül pozitivitást vigyünk az emberek életébe, hogy az emberek elkezdhessenek a lelkükre hallgatni, és meglássák a világ szépségét. Az én zeném működik a legjobban erre a célra.”

Számlista:

1. Home (S. Rubina; M. Palm)

2. Taim (S. Rubina; M. Kärmas)

3. Morning Etude (R. Juurikas; S. Rubina)

4. Surgery (L. Spenser Smith and Testament)

5. Great Life (S. Rubina; M. Palm)

6. Unsung Song (S. Rubina; M. Palm)

7. I Can’t Make You Love Me (A. Shamblin; M. Reid)

8. Someday (G. Duke)

9. Come to Your Senses (S. Rubina; M. Palm)

10. Stay True (S. Rubina; O. Kallson)

11. Open Your Eyes You Can Fly (Chick Corea, Neville Potter)

Közreműködnek:

Sofia Rubina – ének

Evgeny Lebedev - zongora

Anton Revnyuk - basszusgitár

Ignat Kravtsov - dob

+ String Quartet


Vissza a lemezhez