Jarrett, Keith: Creation 2015. május 09., Gáspár Károly
Keith Jarrett - Creation (ECM - Hangvető)
"Íme, a Keith Jarrett féle étlap!"
Maloschik Róbert főszerkesztő úr jóvoltából, több alkalommal volt már szerencsém Keith Jarrett által fémjelzett albumról értekezni, sőt, a géniusz zongorista hetvenedik születésnapja alkalmából is én írhattam egyfajta köszöntőt tiszteletére. Nagy megtiszteltetés és ajándék ez számomra, hiszen -nem titkoltan- kedvenc muzsikusom Jarrett. Felfoghatatlan tudás birtokában van -ahogy nevezem- a Mester. A legszélesebb körű "jazzlátása" mellett, hatalmas energiája, mélysége, spiritualitása fogott meg. Játsszon saját kompozíciót, jazz standard-et, vagy pillanat szülte improvizációt, minden hangja, akkordja imával ér fel számomra. Igen, fohászként tekintek zenéjére, mert őszinte, lelkének minden kis szegletét feltáró, katarzist okozó érzést varázsol hallgatósága elé. Nem tudok Tőle szabadulni, persze nem is akarok. Buszon, villamoson, vagy az utcán sétálva azon kapom magam, hogy valamelyik rögtönzésének részletei peregnek a fejemben. Megmutatta számomra: a jazz nem csak arról szól, hogy jól "megrázzuk" a számokat, és legyen minél "dögösebb" a szóló. Persze az előbbi kitételek is stimmelnek Jarrett esetében, és valóban fontosak, de Ő -Bill Evans-hoz hasonlóan- bebizonyította, hogy szív-lélek nélkül mit sem ér a muzsika. Hiába "eszi meg" valaki a zongorát -vagy az adott hangszert-, ha nem párosul játékához bensőjének szépsége, egy míves, de üres vázát fogunk látni, színes virágok nélkül...
Nem akarok a "megmondó ember" szerepében tetszelegni, de mivel megdöbbenéssel hallom időnként egyes hazai művészektől, hogy Jarrett valójában nem is igazi jazz zenész, inkább "csak" egy nagy improvizatőr, hagy mondjam el személyes véleményemet (amivel nem kötelező egyet érteni): Keith Jarrett minden idők egyik legnagyobb jazzistája, aki perfektül és hitelesen képviseli a létező összes irányzatot, melyet "kitermelt" a műfaj! Nem "megfejteni", elemezni kell Őt; egyszerűen fogadjuk be zsenialitása gyümölcseit, és jóízzel fogyasszuk azokat!
A fent említett kerek évforduló okán az ECM kiadó két lemezzel is kedveskedett a Mester és rajongói számára. Az egyik Samuel Barber, és Bartók Béla (!) egy-egy művét tartalmazó anyag, a másik pedig egy, maga Keith Jarrett által összeállított korong, melyen 2014-ben adott szólókoncertjeiből szemezgetett, "Creation" címmel. Kilenc, teljes egészében a színpadon, zongoránál ülve született darabot tett "étlapjára" az "ünnepelt". Tokió, Torontó, Párizs és Róma közönsége hallhatta tavaly élőben a Mestert. Legalábbis ezen városokban elhangzott hangversenyeiből szelektált.
A géniuszok korán halnak. Általában. Jarrett esetében - hála Istennek- ez másként van. Ahelyett, hogy távozott volna 30-35 évesen, még mindig jó egészségnek örvendve, aktívan telnek napjai, és itt van közöttünk. Kivételes tálentumot kapott a Teremtőtől, vagy az Univerzumtól -kinek, hogy tetszik- és az évek múlásával egyre inkább filozofikusabb, "deep"-ebb lett. A 69 éves korában rögzített "Creation"-t hallgatva, elképedve tapasztaltam, hogy képes egy ember ilyen szinten elmélyülni a zenében! Másodpercnyi üresjárat sincs, összes momentumával üzen, közöl. Simogat, de jól pofon is vág. Minden érzést előcsal, ami rejtőzik egy "homo sapiens"-ben! Végigvezet életen-halálon, szerelmen és csalódáson, tűzön-vízen. Szétszed apró darabokra, de aztán felépít, és ragyogóbbá tesz!
A "Creation" egyesíti a kortárs, illetve modern klasszikus zene, és az improvizáció színe-javát. Mindezt azon a színvonalon, ahogy Jarrett-től már megszokhattuk, de amit szintén: nincs két egyforma lemeze. Nincs, mert végtelen fantáziája, ízlése viszi tovább új, felfedezetlen földrészekre, bolygókra. És -ha mi is akarjuk- útitársai lehetünk. Kérem a jegyemet, Mester!
Keith Jarrett: Creation (ECM 2015)
1. Part I
Toronto
2. Part II
Tokyo
3. Part III
Paris
4. Part IV
Rome
5. Part V
Tokyo
6. Part VI
Tokyo
7. Part VII
Rome
8. Part VIII
Rome
9. Part IX
Tokyo
Keith Jarrett - zongora