JazzMa

Friss Hírek

Nagy János: Unreal Book2025. január 10.
Már 172025. január 07.

Lemezpolc kritika:
Jarrett, Keith - Barber Bartok Jarrett

Jarrett, Keith: Barber Bartok Jarrett 2015. június 09., Gáspár Károly

keith-jarrett-barber-bartok-jarrett.jpg

Keith Jarrett - Barber Bartók Jarrett (ECM - Hangvető)


"Keith Jarrett meséi"


Megtisztelő, hogy -Maloschik Róbert főszerkesztő úr jóvoltából-  egy hónapon belül harmadik alkalommal van szerencsém Keith Jarrett-ről írni a JazzMa.hu hasábjain. Május 8-án ünnepelte a zseniális, magyar felmenőkkel is rendelkező (anyja neve: Kuzma Irma) zongorista 70-ik születésnapját. Ezen alkalomból jelent meg köszöntőm a jeles napon, majd a "Creation" című szóló albumáról értekeztem, mely egyike volt a kerek évfordulóra megjelent "lemez duónak". A másik felvétel már fogósabb, legalábbis számomra, ugyanis Jarrett két klasszikus koncertje látott napvilágot -szokásos kiadója- az ECM gondozásában. No, azt gondolom, fő az őszinteség, úgyhogy elárulom, mitöbb bevallom kedves Olvasóinknak, hogy bizony a "szomorú zene" területén a legjobb indulattal sem vagyok szakértőnek nevezhető. Szeretem, és sokat hallgatom a műfajt (Bach-ot, Chopin-t, Mahler-t, Satie-t, etc.), de túlságosan magával ragadott a "jazz hulláma". Az improvizatív muzsika szemüvegén keresztül nézem a világot, így a kottát hangról hangra követő irányzat kissé eltávolodott tőlem az évek során. Ezért történt, hogy elsőre, nagy tisztelettel, de visszautasítottam főszerkesztő úr felkérését, a "Barber/ Bartók/ Jarrett" kapcsán. De milyen a sors, rövid kitérő után, mégis nálam landolt a korong. Hogy fog örülni Jarrett...

Samul Barber (1910 - 1981) zenéjével eddig nem találkoztam. Nagy hibát követtem el! Az amerikai komponista modern, de könnyen befogadható muzsikája élményszámba megy. Keith Jarrett 1984-ben, a saarbrücken-i Rundfunk - Szimfónikus Zenekarral (Dennis Russel dirigált) adta elő Barber opus 38-as zongoraversenyét. A három tételes darab tökéletesen funkcionálna filmzeneként is. Egészen hihetetlen milyen erővel özönlöttek képek szemeim előtt, miközben Jarrett bravúros interpretációját hallgattam! Esőerdők mélyén jártam, a titokzatos közel-keletre is elvetődtem, üldözések, nagy menekülések közepébe csöppentem. Szóval minden, ami egy izgalmas mozi sajátossága, lezajlott bennem. Gondolom nem véletlen, hogy szinte azonnal a nagyszerű Hollywood-i zeneszerző, John Williams ugrott be. Többek között az Ő munkája a "Csillagok háborúja", az "Indiana Jones", és a "Schindler listája" muzsikája. Egészen biztos vagyok benne, hogy ha megkérdeznénk - és őszintén válaszolna- Barber-t nevezné egyik példaképének.

Örömmel vettem tudomásul, hogy magyar szerző művét is "rátetette" a Mester (tehát Jarrett) a "szülinapi CD-re". 1985-ben, Tokióban játszotta el a New Japan Filharmónikus Zenekar kíséretében, Kazuyoshi Akiyama vezényletével, Bartók Béla (1881 - 1945) No.3 (E-dúr) zongoraversenyét. Tudjuk, hogy a japánok mennyire szeretik-tisztelik kultúránkat, és -természetesen- Bartók nagy rajongói. Jó érzés hallani, milyen átéléssel -és szerintem- igazi magyar ízzel játssza Jarrett és a zenekar a darabot. Persze a Mester esetében ez magyarázható származásával (meg hát géniusz, oszt mindent tud a hangszeren, amit csak akar...), de egészen megható a japánok alázata Bartók, és egyáltalán a magyar zene irányában. Azt gondolom, még a nagyon-nagyon vájtfülű Bartók specialisták is megnyalhatják mind a tíz ujjukat, olyan előadást élvezhetnek, ha elindítják lejátszójukban a fénylő "zeneforrást". Az előző mondat első felében, már szinte művészi magasságokba emeltem a képzavar fogalmát. Legalább ebben jó vagyok...

Azé' a végére csak előbújt Jarrett jazzista énje, mert, hogy a tokiói koncert ráadásaként "Tokyo Encore - Nothing But a Dream" címmel improvizált egy rövidet. Rövidet, de a mindenséggel teljes egyensúlyban állót; az ember szava elakad, csak néz maga elé, és köszönetet mond, hogy van nekünk -zeneimádóknak- egy Keith Jarrett-ünk!

Pici "szakmázás": megfigyeltem, hogy Jarrett billentése szinte teljesen más klasszikusok művek esetében -konkrétan élesebb-, mint amikor jazzt játszik. Legyen az szóló, vagy trió, puhább, melegebb a "touch", ha "dzsesszel".


Keith Jarrett új lemeze? Nincs min gondolkozni, mérlegelni. Mesél nekünk gyönyörűket, hallani kell!


Keith Jarrett: Barber/ Bartók/ Jarrett (ECM 2015)


1. Samuel Barber: Zongoraverseny op.38

I. Allegro appassionato

II. Canzone. Moderato

III. Allegro molto

Keith Jarrett - zongora

Rundfunk - Szimfónikus Zenekar Saarbrücken

Vezényel: Dennis Russel


2. Bartók Béla: Zongoraverseny No.3

I. Allegretto

II. Adagio religioso

III. Allegro vivace

Keith Jarrett - zongora

New Japan Filharmonikus Zenekar

Vezényel: Kazuyoshi Akiyama


3. Tokyo Encore - Nothing But a Dream

Keith Jarrett - zongora


Vissza a lemezhez