Exkluzív interjú Kőszegi Imrével
Imivel a Szakcsi Jazz Egyesület sajtótájékoztatóján, a MOM-ban beszélgetett Hegedűs Anna! – A szerk.
1) Mikor és milyen formációban játszottál először Szakcsi Lakatos Bélával? Már akkor is használta a Szakcsi nevet?
1962-ben Kovács Andor (gitáros) zenekarában játszottunk először. Akkor még nem használta, Lakatos Béla volt, a Szakcsi ragadványnevet csak egymás között használtuk.
2) A Rákfogó után a Saturnus jött. Ott már szintetizátort is használt?
Hú, erre nem emlékszem már, meg kellene nézni egy lemezborítón.
3) És milyen emlékeket idéz fel benned a Szakcsi-Kőszegi CD? Tudod, amelynek két felvételén játszik Orszáczky Jackie is.
Az volt a csúcs! Ez egy érdekes sztori. Tudniillik fölkértek bennünket egy lemezre, Szakcsit meg engem. Csider Károly volt a lemeznek a producere, aki az egyik legnagyobb hangszerész volt és jó barát is. Mi bementünk a stúdióba és fölvettünk egy komplett lemezanyagot próba nélkül, mert már akkor is annyit játszottunk együtt, hogy kvázi improvizációkból témák kerültek ki. Egy komplett album elkészült és nagyon jól sikerült, kb. 1-2 óra alatt végeztünk és utána boldogan mentünk ebédelni.
Köztudomású, hogy minden zenész szeret enni, de a Szakcsi nagyon tudott enni, kb. 2-4 adagot meg bírt enni egyszerre. Ha beültünk valahova, leadtuk a rendelést, sosem értették, hogy hol vannak a többiek, akiknek ezt a sok adag ételt rendeljük.
4) Aztán a 2010-es években következett a Rákfogó újjáélesztett változata. Abba, hogy került be a trombitás Fekete-Kovács Kornél? Hisz az eredeti Rákfogóban a szaxofonos Ráduly Mihály játszott.
Ráduly Mihály játszott, igen, amikor még játszott. De ő letette a szaxofont még Amerikában. Így végül nem szaxofonost hívtunk helyette, hanem változtattunk a felálláson és trombitást, így került be FKK.
5) Ezzel a formációval hol léptetek fel?
Hú, nem tudnám már felsorolni, de nagyon sok helyen.
6) Hogyan érintett Szakcsi halála?
Úgy, mintha egy testvérem halt volna meg.
7) És mit szóltál ahhoz, mikor Béci megszervezte a Szakcsi Jazz Egyesületet? Rögtön csatlakoztál hozzájuk?
Nem gondolkodtam ezen, mert természetes volt, hogy csatlakozom. Van még egy szervezet, a Magyar Jazz Szövetség, aminek tagja vagyok és vezetője is voltam. De miután az egyik nem üti a másikat, mind a kettőben benne vagyok.
A fiatalok támogatása egyébként nagyon fontos nekem. Én az összes zenészt, aki ma sztárnak nevezhető (Dés Laci, Dresch Mihály, László Attila,) vittem már az iskolából zenélni – én akkor már a Pege Aladárral, Vukánnal játszottam, a legnagyobbakkal.
Most is, ha hallok egy jó fiatalt, örömmel segítek neki. Nemrégiben egy 17-18 éves srácot hallottam játszani, azt hittem, hogy egy fekete amerikai jazz-zenész, de az Egri Jancsi mondta, hogy a Snétberger Iskolából jött és Balogh Máténak hívják. Fölhívtam a Bércesi Barbarát, mondom, van itt egy nagyon ügyes srác, és sikerült betenni a műsorba. Örülök, ha így tudok segíteni.
8) A mostani már hányadik koncerted lesz velük?
Volt egy bemutatkozó koncertünk a BJC-ben, majd a Várkert Bazárban, legutóbb a BMC-ben és ez a negyedik koncert, amit a Szakcsi Jazz Egyesülettel szervezünk.
Ez most megint egy kicsit más, mint az előző volt, de pont erre törekszünk! Ez a koncert most olyan lesz, mintha kinyitnál egy könyvet és ott vannak benne a lapok, mindenki egy másik fejezet, de mind kötődünk Szakcsihoz valahogyan.
Én a kvartettemmel fogok játszani, amiben Orbán Gyuri bőgőzik, Bacsó Kristóf szaxofonozik, és Juhász Gábor gitározik. Összesen 24-en lépünk színpadra. A zenén túl pedig azért is jó ez, mert itt együtt vagyunk és jó együtt játszani. Hol kap ma a közönség 10 zenekart egy este?