Kikkel beszéltem? – 61. rész: Eli Degibri (2006. július 28. - Zsámbék face to face)
Keddenként jelentkező sorozatomban azokról a külföldi jazz muzsikusról mesélek megtörtént eseteket, amelyek hozzám kapcsolódnak!
2006 tavaszán jelentkezett nálam az izraeli nagykövetség kultúrattaséja, hogy lenne-e kedvem ismét meghívni Eli Degibri-t, aki ezúttal tel avivi muzsikusokat hozna magával…
Mondtam, ha ők fizetik az utazásukat és az itteni ellátásukat, akkor nagyon szívesen. De azt is mondtam, hogy már csak a július 28-i dátumra tudom őket betenni.
A nagykövetség munkatársa telefonált Izraelbe, majd felhívott Bartók Rádiós szobámban, és mondta, hogy megfelel nekik a dátum.
Július 28-án a mikrobusz hozta is az Eli Degibri Quartet-et a beálló próbára. Ragyogó idő volt, csak úgy szikrázott a Nap.
A 2005 őszén megjelent „Emotionally Avalaible” című lemezről játszottak számokat 60 percben. (A lemezből Degibri a soundcheck után adott egy példányt!)
Az egyik meglepetés Németh Ferike volt, aki itthon töltötte a nyarat és ő szállt be dobolni.
A két izraeli fiút bemutatta Eli, és mondta, hogy a zongoristának magyar szülei vannak, akik az 1970-as évek végén költöztek Izrealbe. Omer Klein (1982) már Netanya-ban született. Kérdeztem tőle, hogy tud-e magyarul. Azt válaszolta angolul, hogy amíg kisgyerek volt a szülei otthon mindig magyarul beszéltek, de miután bekerült az iskolába, ott már héberül folyt az oktatás. Ő már csak egy szóra emlékszik „paprika”. (Akcentus nélkül!)
A bőgős Haggai Cohen Milo (1985 – Ramat Gan) volt.
(15 évvel később, 2021-ben az Omer Klein Trio a Fonóban lépett fel. A trióban Haggai Cohen Milo bőgőzött!)