JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2025. április 25.
Iyer, Vijay: Defiant Life2025. április 19.
New Fossils: Ecosphere2025. április 16.
Jan Garbarek Group koncert2025. április 15.

Hírek

Exkluzív interjú a 25 éves győri Friends Big Band vezetőjével, Csorba Jánossal

Janit 2005-ben a budafoki bigband találkozón ismertem meg.

csorba-janos.jpg

1) Mikor jutott eszedbe, hogy nagyzenekart alakíts?

Az első gondolat valamikor 1987 és 1991 között, veszprémi konzis koromban ötlött fel, amikor hallottam a város főterén a Légierő Zenekar koncertjét, ahol a műsor második felében bigband muzsikát játszottak. Ekkor még csak a „szeretnék egy ilyen zenekarban játszani” érzés volt a cél. Ami aztán már meg is valósult, az 1998 nyara, akkor kezdtem el szervezni a zenekart.  Próbahely, kották, hangszerrel rendelkező zenészek..., s aztán valamikor októberben volt az első próba.

2) Milyen zenéket szerettél volna játszani?

Számomra a bigband muzsikát elsősorban Duke Ellington zenekara jelentette, amit szorosan Glenn Miller és zenekara követett. Persze erre még nem voltunk készen, sok német hangszerelés volt a birtokomban, azokkal kezdtük meg a tanulást, aztán folyamatosan tértünk át a nehezebb arrangement-ok tanulására. Mindig is széles skálában gondolkodtam a magunk és a közönség érdekében. Hamar előkerültek latin, blues, funky és rock átiratok.

3) Kezdettől fogva vezényelted a zenekart, vagy eleinte csak hangszeres voltál?

Igen, én a kezdetektől fogva elöl álltam. A helyzet az, hogy erre volt igény a zenekaron belül. A tanulás folyamata is gyorsabb, és a koncertek alkalmával be is bizonyosodott, hogy kell egy kontrollszemély elöl. Nekem ez nem okozott gondot, tanultam is, és rutinom is volt már erre az időre, igaz kórusok által. Ha beültem a trombitasorba a próbákon, akkor éreztem magamon is, hogy korlátozott a figyelmem.

4) Az első Friends Big Band-be kiket hívtál zenélni?

Volt hivatásos és volt „amatőr” zenész is. Alapvetően az ismeretség és az érdeklődés a műfaj iránt, ez volt a meghatározó.

5) A 25 éve alatt számtalan személycsere történt. Összeszámoltad már, eddig hány zenész fordult meg a FBB-ben?

Megszámoltam, de sajnos a memóriám lehet, hogy nem egészen pontos…a jelenlegi zenekaron kívül 41 fő, akikben biztos vagyok.

6) Mely külföldi országokban jártatok már?

Egy alkalommal jártunk külföldön. 2012-ben meghívást kaptunk a lengyelországi Nowy Tomisl-ben megrendezett XVII. Big Band Fesztiválra, ahonnan a fesztivál Különdíjával, és a legjobb énekesnek járó díjjal tértünk haza. Nagy élmény volt, és örültem, hogy láthattuk az ottani zenekarok magas színvonalát, illetve azt a modern bigband muzsika iránti elkötelezettséget, amit ők képviselnek.

7) Itthon mely városokban léptetek fel?

Főleg Győr és közvetlen környéke jelenti a fellépési körzetünket, de jártunk már a szülővárosomban, Celldömölkön, Balatonfüreden, Szombathelyen a bigband találkozókon, Ajkán.

8) Eddig hány lemezetek jelent meg?

Egy stúdiólemezünk van, és három koncertlemezt készítettünk. Ezek mind kis példányszámú kiadások, hisz mára a CD lemez már nem tartozik a korszerű adathordozók közé.

9) Mivel tavaly októberben ünnepeltétek a zenekar fennállásának 25 éves évfordulóját, gondolom, készültök egy nagy koncerttel is emlékezetessé tenni ezt a jeles jubileumot. Hol és mikor lesz a hangverseny?

Igen, készülünk, és hamarosan itt az idő! 2024. március 18-án, hétfőn este 19 órai kezdettel a győri Richter Teremben lesz a koncertünk. Ahogy azt már tőlünk megszokhatta a győri közönség, ilyen alkalmakkor a bigband mellett mindig van egy vonóskar is, így téve még komplexebbé a hangzást azokban a számokban, ahol az eredeti hangszerelés ezt kéri.

10) És kik lesznek a sztárvendégek?

Nagyon sok vendéggel játszottunk már együtt, mindegyikükkel kiváló kapcsolatunk van, így nehéz volt a választás.

Hadd említsem meg először Malek Andreát, aki a 10 éves jubileumunkon volt az „első sztárvendégünk”, és azóta sok sikeres együttműködésünk volt az elmúlt 15 évben, szinte családtag már.

friends-big-band.jpg

Mihályi Réka és Gájer Bálint 2012-ben voltak első ízben nálunk, akkor még a Group ’N’ Swing zenekar énekeseiként. Velük is több projekt zajlott az elmúlt években, ők is részei lettek a zenekarnak.

Mindhárman elfogadták a meghívásunkat, nagy szeretettel várjuk Őket! Rendkívül színes lesz a műsor, mindenki meg fogja találni a neki kedveset!

11) Sok sikert a koncerthez!

Köszönöm a beszélgetést, a jókívánságot, minden jót kívánok Neked is!

hangfoglalo.jpg

nka-logo.jpg

Vissza a hírekhez