Magyar Jazz ABC – 411. rész: Füsti Balogh Gábor
Magyar Jazz ABC: Ezt a minden szerdán jelentkező sorozatot 2011 április elején indítottam Csányi Attila barátom hathatós közreműködésével. (Sajnos, ő már nincs közöttünk, hisz 2016. augusztus 4-én elhunyt.) 155 hónapos ez a rovatunk. Abbas Muráddal kezdtük és jelenleg Füsti Balogh Gábornál tartunk. 12 év és 11 hónap alatt eddig 411 előadót és együttest mutattunk be Önöknek!
Füsti Balogh Gábor
Budapesten született 1958. március 17-én és ugyanitt halt meg 1988. december 16-án.
Önerőből tanult zongorázni, rövid ideig Szakcsi Lakatos Béla tanította, akihez rokoni kapcsolat fűzte.
Fél évig hallgatója volt a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola Jazztanszakának.
1977-ben Kis Rákfogó zenekarával megnyerte az I. díjat, a Magyar Televízió „Ki mit tud” vetélkedőjének jazz kategóriájában.
Az 1976-ban alakított együttest, amelyben –néhány tagcsere után- Kegye János és Lakatos Tóni szaxofonozott, Kunu László basszusgitározott, Lakatos László dobolt, és Dely László kongázott. A Kis Rákfogó kísérleti műhelyként működött, hasonlóan a példakép Rákfogó együtteshez.
A zenekar rendkívüli népszerűsége ellenére néhány év után feloszlott, mivel tagjai közül többen külföldön vállaltak szerződést.
1978-ban Füsti Balogh Gábor a lengyelországi Kalis-ban a 30 év alatti jazz zongoristák nemzetközi versenyén az első díjat szerezte meg.
A Kis Rákfogó feloszlása után Füsti Balogh Gábor továbbra is reflektorfényben maradt.
1979-ben a Lengyel Kultúra Házában adott emlékezetes szólókoncertet. Játszott duóban Lakatos Tónival, trióban Vasvári Pállal és Lakatos Pecek Gézával Nagykanizsán, Szegeden, Debrecenben a Jazznapokon.
Alkalmanként szinte minden vezető hazai muzsikussal szerepelt, aztán megalakította a Füsti Balogh együttest, amelynek sokat komponált és 1981-es felvételei egy bakelitlemezen jelentek meg.
A hazai fesztiválok mellett talán legnagyobb visszhangot, a Budapest Sportcsarnokban rendezett koncertjük keltette 1982-ben.
A 80-as évek közepén megpróbálkozott a fúziós sikerek újraélesztésével, megalakította az Új Rákfogót, amelyben Németh János szaxofonozott, Szamarasz Panajotisz gitározott, Vasvári Pál bőgőzött és basszusgitározott, Lakatos Pecek Géza dobolt.
Utolsó éveiben szórakozóhelyeken is játszott. A Trojka bárban Keskeny Zoltán szaxofonossal, Horváth Lajos nagybőgőssel és Oláh Árpád dobossal (Tzumo apukája!) szerepelt.
Volt szólózongorista a Vén Diák presszóban és a Moulen Rouge „Kis Moulen”-nek becézett helységében, itt már énekesként is bemutatkozott. Kunu Tamás gitárossal, Horváth Lajos nagybőgőssel és Oláh Árpád dobossal 3 hónapig játszott Rotterdamban, innen a Párizsba szóló szerződésnek már nem tudott eleget tenni, betegsége miatt hazatért.
Halálának 10. évfordulója alkalmából rendezte meg a Magyar Rádió Bartók Adófőszerkesztősége a Füsti Balogh Gábor Jazz Zongora Tehetségkutató Versenyt, amelyen az I. helyet Szabó Dániel és Oláh „Cumó” Árpád kapta megosztva, mellettük egy sor tehetséges fiatal zongorista került reflektorfénybe.