Magyar bigbandek – Black Diamond Big Band (Tatabánya)
Őket a 2005. évi budafoki bigband találkozón láttam-hallottam először játszani. A koncert után gratuláltam a zenekarvezető Ludányi Tamásnak a bigband produkciójához és különösen az altszaxofonos fiú szólóihoz. Erre később odahozta és büszkén bemutatta nekem 15 éves fiát.
1. Mikor alakítottad a Black Diamond Big Band-et?
A Big-Bandet 1998-ban alapítottam Tatabányán a helyi igényeknek eleget téve, és a jazz zene megszólaltatásának örömére.
2. Az első formáció kikből állt?
A Dallam Zeneiskola és az Erkel Ferenc Zeneiskola lelkes növendékei adták kezdetben a taglétszámot kiegészítve zenetanár kollégák közreműködésével. Természetesen az elejéről építkeztünk, mivel kezdő együttes lévén sem kották, sem hangszerek nem álltak rendelkezésre, csak az akaratunk volt nagy, ami végül is célhoz vezetett.
3. Eleinte hol léptetek fel?
Kezdetben házi hangversenyeken, zenei táborokban villogtattuk meg tudásunkat lelkes hozzátartozó közösségünknek. Ami már mondhatni kinőtte magát, hiszen komoly meghívásaink vannak.
4. Minden nyáron szoktatok külföldre menni. Eddig mely országokban jártatok?
Az elmúlt időszakban Németországban és Olaszországban tettünk eleget a felkéréseknek, ahol szép sikerrel szerepeltünk. Sajnos az utóbbi időszakban a COVID miatt már annak is örültünk, ha valamit is tervezhetünk, mivel minden programunk elmaradt.
5. Mikor és miért változtattad Tatabánya Big Band-re a zenekar nevét?
A 22 éves működésünk alatt többször változtatta zenekarunk a nevét, de mindig kötődése volt Tatabánya városához. A mai nevén „Black Diamond” Big-Band Tatabánya név is a fekete szén által létrejöhetett bányaváros alapértékeihez nyúl vissza.
6. Eleinte kik voltak a vendég szólisták nálatok?
Mindig törekedtünk arra, hogy neves fellépőket kísérhessünk koncertjeinken, hogy színesítsük a programjainkat, és elismert együttessé válhassunk. Büszkén mondhatom, hogy nagyon sok jó énekest és szólistát sikerült megnyernünk, így például Berki Tamást, Falusi Mariannt, Malek Andreát, Micheller Myrtillt, Gájer Bálintot, Szulák Andreát, Urbán Orsolyát, „Charlie”-t, lengyel, török, német előadóművészeket. Elértük azt, hogy már jelentkeznek nálunk a sztárvendégek szólistának és zenekari tagnak is.
7. Mióta művészeti vezetője a zenekarnak Elek István? Ő új repertoárt javasolt, vagy hozott magával?
Sikereinket nagyban köszönhetjük Elek István jazz szaxofon művésznek, tanárnak, aki szakmai tudásával nagyot lendített az együttes minőségén. Pedagógiai rátermettségével és kiváló szaktudásával ma is a Big-Band művészeti vezetője. Új repertoárt hozott magával és vezetett minket a jazz csodálatos világába, ahol ma is megdolgozunk az elénk vetített célokért. A fiatalabb generációt ragyogó szaktudásra nevelte, mint például ifj. Ludányi Tamást, aki a gyermekkori Big-Band kalandozásaiból elismert szaxofon művészé nőhette ki magát.
8. Jelenleg hol tart a zenekar? Most kik a tagok?
Minden tagunk nagyon sokat fejlődött. Többnyire zenetanárok, profi előadóművészek és lelkes amatőrök, akik nagyon várják már a fellépési lehetőségeket. Bízunk benne, hogy az együttes dinamikus fejlődése megmarad és mindig lesz, aki elhívatottan tovább lendíti a jazzt szerető közönségünk örömére és Tatabánya város büszkeségére.
9. Az idénre van már egy-két terv, meghívás, akár Németországba?
Például a „Tatabányai Tavaszi Fesztivál”, és az tervek szerint eleget teszünk majd a németországi Aalen testvérvárosunk meghívásának.