Exkluzív interjú Gyarmati Fannyval, a Berklee első magyar gitáros hölgy növendékével
Fannyt (1995) pontosan 2 évvel ezelőtt 2016 januárjában fedeztem fel magamnak. A Bartók jazzkonzi félévi bemutató koncertjén olyant gitározott, hogy konkrétan lementem tőle hídba… Azonnal meghívtam akkori formációjával (Zsula Rebeka-Gyarmati Fanny Duó) a Debreceni Jazz Napokra. Majd 2017 nyarán is betettem a Békás-tó melletti programba. Azt az együttest Scheme-nek nevezte el. Nagyon csendes, szerény lány, így nem mondta, hogy 2017 őszétől a Berklee-re fog járni. Azt csak a napokban tudtam meg tanárától, Juhász Gábortól, hogy Fanny felvételt nyert a bostoni intézménybe… Gondoltam, ha itthon van, jól meginterjúvolom. Et voilà!
1) Mikor és kinek jutott eszébe, hogy jelentkezzen a Berklee-re?
2014-ben, miután leérettségiztem, kimentem Chicago-ba filozofikus teológiát és apologetikát tanulni, de ez finoman szólva nem bizonyult az én utamnak. Hazafelé a repülőn ülve született meg a gondolat, hogy elvégzem a Bartókot és utána a Berklee-t. Természetesen ezt magam sem gondoltam komolyan, csak jól esett ábrándozni.
2) Ki kellett mennie Londonba, vagy más európai nagyvárosba felvételezni?
Londonban felvételiztem, de sok európai nagyvárosban van erre lehetőség.
3) Mikor tudta meg, hogy felvették?
Május körül, már nem emlékszem pontosan.
4) Teljes körű ösztöndíjat kapott?
Tandíjmentesen tanulhatok, minden mást magamnak kell biztosítanom.
5) Bent lakhat a campus-on?
Nem, de nagy szerencsém van, mert egy magyar család befogadott az évre. Rengeteget segítenek, és jó érzés a nap végén magyarul beszélgetni.
6) Gondolom, hogy egyéb költségeit a szülei finanszírozzák...
Részben a szüleim, részben saját magam, és még fontos megemlítenem, hogy az Óbudai Önkormányzat is támogat.
7) Vagy mivel már elmúlt 21 éves (ami Amerikában a nagykorúság határvonala...), így kap apró munkákat, amiből önfinanszírozó tud lenni?
Ebben az esetben nem az életkorom, hanem a vízum státuszom számít. F1-es típusú diákvízummal minden külföldi diák vállalhat félállásban munkát az egyetemen. Én gitárt tanítok.
8) Az első 4 hónap alatt milyen benyomások érték Amerikában?
Már jártam kint egyetemen, tehát annyira nem volt nagy meglepetés. Az amerikaiak kedvesek, a Berklee egy tökéletes hely a fejlődésre. Boston kifejezetten élhető, de azért hiányzik Budapest és az itthoniak.
9) Kik a tanárai? Főleg a gitár tanárra lennék kíváncsi...
Bruce Saunders volt a főtárgy tanárom ebben a félévben.
10) Sikerült már összehaverkodni Bostonban más gitárosokkal, vagy egyéb jazz zenészekkel? Vagy ki se mozdul a campusról?
Az időm nagy részét az egyetemen töltöm, egyelőre nincs életem, de dolgozom rajta.
11) Magának itthon a Bartók jazzkonziban két nagyon jó gitár tanára volt, Juhász Gábor és Gyémánt Bálint személyében. Miben különbözik az itthoni tanítás a kintitől?
Bálint és Gábor órái nagyon jók voltak, nagyon szerettem hozzájuk járni. Gitártanításban szerintem nincs különbség.
12) Igaz az, amit már a budapesti jazzverebek is csiripelnek, hogy ősztöl a legendás Berklee gitár tanár, Mick Goodrick veszi át az oktatását?
Igaz, nagy szerencsém volt, hogy épp volt szabad helye.
13) Vannak-e álmai? És tervei?
Le szeretnék diplomázni, egyelőre ennyi.
14) Mikor jön legközelebb haza?
Ezt nem tudom még, lehet hogy nyáron.
15) És mikor utazik vissza?
Január 20-án.
16) Gratulálok, és sok sikert!
Köszönöm szépen!