JazzMa

Friss Hírek

Kis hírek – friss hírek2025. április 28.
Lorber, Jeff: Elevate2025. április 26.
Iyer, Vijay: Defiant Life2025. április 19.
New Fossils: Ecosphere2025. április 16.
Jan Garbarek Group koncert2025. április 15.

Hírek

A Magyar Jazz Napja a VeszprémFesten – Exkluzív interjú László Attilával

László Attilát (1953) (Liszt Ferenc- és Szabó Gábor-díjas, Érdemes Művész, a Magyar Jazz Szövetség egykori elnöke) 1975-ben ismertem meg, amikor is megalakította a Kaszakő együttest. The rest is Hungarian jazz history.

laszlo-attila-2014.JPG


1) A pénteki sajtótájékoztatón Mészáros Zoltán, a VeszprémFest igazgatója Téged úgy mutatott be: László Attila a Magyar Jazz Szövetség volt elnöke és az idei VeszprémFest programigazgatója. Mikor keresett meg Téged ezzel Zoli, és mely programokért felelsz?

- Hadd pontosítsam, az idei VeszprémFest „Magyar Jazz Napja” programjának művészeti vezetőjének kért fel Mészáros Zoltán a Veszprémfeszt részéről úgy, hogy a Magyar Jazz Szövetséggel egyeztetve alakítsuk ki a programot és találjuk meg a megvalósítás lehetőségeit.

Ezzel kapcsolatban azután kaptam a felkérést, hogy a Jazz Szövetség kifejezte azt a szándékát Mészáros Zoltánnak, hogy szívesen rendezné meg ezt a programját a VeszprémFest keretein belül.


2) A Magyar Jazz Napja kapcsán az is felkelti az érdeklődésemet, hogyan és mikor szereztél arról tudomást, hogy a Béla meg fogja keresni Zolit ezzel az ötlettel?

- Akkor szereztem róla tudomást, miután Zsoldos Béla felvetette az ötletet Mészáros Zoltánnak.


3) Téged meghívtak arra az elnökségi ülésre, mikor a Magyar Jazz Szövetség egyből Zsoldos Béla alelnök ötlete mögé állt?

- Értelemszerűen nem hívtak, mert ez az ülés időben nyilván korábban lehetett, mint a felkérésem a VeszprémFest részéről.


4) Neked, mint a VeszprémFest felelős beosztású, munkatársának volt beleszólási lehetőséged a Magyar Jazz Napja programjának összeállításába?

- Természetesen, ez volt az egyik része a program kialakításával kapcsolatos tevékenységemnek.

Érdemes kicsit megismerni Magyar Jazz Napjával kapcsolatban az alapvető helyzetet és szempontokat.

A Magyar Jazz Napja ötéves hagyománnyal és koncepcióval rendelkező koncertsorozat. Ennek a koncepciónak része az is, hogy lehetőséget teremtsen a jazz legkiemelkedőbb, elismert, valamint fiatal előadóinak bemutatkozásra olyan felületeket használva a műfaj megismertetésében, ahol nem csak a szűkebb értelemben vett jazzrajongók találkozhatnak zenéjükkel. Ilyenek voltak a Sziget Fesztivál keretében megrendezett alkalmak, melyeken többször, hazai előadók és jazz világsztárok közös produkciói szerepeltek. A budai Várban tartott eseményeken pedig hazai jazz zenekarok részvételével több generáció képviselői léptek fel.

A VeszprémFest 10 éves működése során az ország az egyik legrangosabb kulturális fesztiváljává vált. Korábbi programjainak ismeretében látható, hogy nemcsak a lehetőségeit teremtette meg a színvonalas zenei fesztivál megrendezésének, hanem – ezt a zeneszerető érdeklődők évek óta pontosan tudják – nagyon jó ízléssel összeválogatott zenei programokkal várta a közönséget.

A veszprémi fesztivál nagyszínpadán a koncertek nagyjából 1800 fős közönség előtt zajlanak naponta. A VeszprémFest részéről igény volt a Magyar Jazz Napja programmal kapcsolatban, hogy várhatóan komoly közönségsikert arató produkciók lépjenek fel, a magyar művészek mellet esetenként külföldi sztárokkal, a vokális műfaj is képviseltesse magát, és a befutottak mellett fiatalabb előadók is szerepeljenek a műsorban.

A Jazz Szövetség és a VeszprémFest koncepcióit, elképzeléseit kellett összehangolni, de immár egészen konkrétan, és ennek érdekében többször tárgyaltunk a Jazz Szövetség és a VeszprémFeszt képviselőivel is.

Az én elképzelésem az volt, hogy ahol magyar és külföldi előadók közös produkciója lesz, ott ezek – esetenkét korábbra visszanyúló – valódi, eleven zenei kapcsolatok legyenek. Az alább olvasható  programban pl. Tony Lakatos hazai zenei kapcsolatait nem kell bemutatni, a big band zene igazán közel áll hozzá, a frankfurti Rádió nagyzenekarának szaxofonosa. Fekete–Kovács Kornél és David Liebman zenei kapcsolata is korábbra nyúlik vissza, mely most a MAO nagyszínpados koncertjén folytatódik egy olyan előadáson, ahol a világ egyik legjobb big band dobosa, Adam Nussbaum játszik velük. Nussbaum nemrég Tony Lakatossal készített lemezt, a koncert után pedig Liebman-nel fog turnézni. Borlai Gergő és Gary Willis rendszeres zenei kapcsolatának sok stílusban és a világ különböző pontjain lehettek tanúi hallgatóik, rajongóik.

5) Ha nem titok, akkor áruld már el nekem, Te kit, vagy kiket ajánlottál az idei fellépők közé?

A fentiek szereplők összehozásában és a végleges fellépők névsorában is szerepelnek a javaslataim, és úgy érzem szerencsésen állt össze a névsor. Sokféle stílusban izgalmas zenéket lehet majd hallani.


6) Elsorolnád, hogy hány formáció és milyen sorrendben lép színre? És hogy hány magyar jazzmuzsikus lesz összesen a nagyszínpadon?

Előzenekar: a Snétberger Zenei Tehetség Központ diákjai 17.00-tól

18.00: Pátkai Rozina Sextet
Pátkai Rozina – ének, Pecze Balázs – trombita, Tóth Mátyás – gitár, Soós Márton – nagybőgő, Juhász Márton – dob, Dés András – ütőhangszerek

18.45: Kőszegi Imre 70' (New5) – vendég: Patches Stewart (trombita), Csepregi Gyula (szaxofon)
Kőszegi Imre - Horányi Sándor - Vasvári Pál - Szaniszló Richard

19.45: Borlai Gergő - Kaltenecker Zsolt – vendég: Gary Willis (basszusgitár)

21.00: Modern Art Orchestra - Fekete-Kovács Kornél – vendég: Tony Lakatos (tenor- és szopránszaxofon), David Liebman (tenor- és szopránszaxofon) és Adam Nussbaum (dob)

22. 00: Charlie Jazz
Horváth Charlie - László Attila - Lattmann Béla - Halász János - Borlai Gergő - Csiszár Péter
vendég: Hámori János, Schreck Ferenc

A Magyar Jazz Napja keretében a Szőke Nikoletta B Version, a Budapest Ragtime Band, a Band of Gypsys AllStar, valamint a Jász András Kulturfunk az Óváros téri Rozé, Rizling és Jazz Napok színpadán mutatkozik be.


7) Az idei Magyar Jazz Napja amerikai sztárjai hogyan kerültek a képbe?

- Úgy, hogy a korábbi Magyar Jazz Napja rendezvényein több alkalommal is koncepció volt a magyar és külföldi szereplők közös szereplése, és ebben az esetben a sztárok fellépése a VeszprémFest elképzeléseivel is pontosan egybevágott. A sztár zenészekkel kapcsolatban a korábban említett zenei kapcsolatok, a lehetőségek, és a sztár muzsikusok pozitív szándéka alakította ki a végleges névsort.


8) A Te zenei vezetéseddel működő Charlie Jazz is fellép, méghozzá az idei VeszprémFest és azon belül is a Magyar Jazz Napja "closing act"-jeként. Mi lesz a mostani formáció összeállítása és miket fogtok játszani?

- Horváth Charlie – ének, László Attila – gitár, Lattmann Béla – basszusgitár, Halász János – billentyűs hangszerek, Borlai Gergő – dob, Csiszár Péter – szaxofon, Hámori János – trombita, Schreck Ferenc – harsona.

2001–ben „Charlie Jazz” címmel készítettünk egy dupla koncertlemezt, ami rövid időn belül aranylemez lett. A lemezen 19 szám van, a programban ennek a zenei anyagából fogunk válogatni, egy számban a MAO fúvósszekciója is beszáll egy közös produkcióra.

Vissza a hírekhez